امروز : چهارشنبه ۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 21
۱۷:۰۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 72667
تاریخ انتشار: ۱۱ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۱۳:۴۶
تعداد بازدید: 53
«حسن حسن»، کارشناس امور نظامی سوریه در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دمشق تصریح کرد: دخالت ترکیه در ریف شمالی ...

«حسن حسن»، کارشناس امور نظامی سوریه در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دمشق تصریح کرد: دخالت ترکیه در ریف شمالی لاذقیه را نمی‌توان امری جدای از آنچه در هفته‌های اخیر در جنوب سوریه و به طور مشخص در «قنیطره» از سوی اسرائیل روی داد، دانست. هم اکنون به نظر می‌رسد که «رجب طیب اردوغان»، نخست وزیر ترکیه مسئولیت اجرای اهداف اسرائیل در شمال سوریه را برعهده گرفته است.

حسن تاکید کرد: آنچه اردوغان به واسطه گروه‌های تروریستی تکفیری در ریف شمالی لاذقیه دست به آن زد، ریشه در دلایل و عواملی دارد که مهمترین آنها را می‌توان در موارد زیر ملاحظه کرد:

1- سرپوش نهادن بر موفقیت‌های ارتش سوریه در یبرود و الحصن و الزاره و دیگر مناطقی که در آستانه آزاد سازی از سوی ارتش سوریه قرار دارد. 2- تسلیم شدن صدها فرد مسلح و بر زمین گذاشتن سلاح‌هایشان و سرانجام اینکه جریان این روند موجب شد تا ترکیه بسیاری از گروه‌های تروریستی مورد حمایت خود را از دست بدهد و ارتش سوریه بر مناطق تحت تسلط آنها سیطره یابد و این شکست بزرگی برای ترک‌ها شمرده می‌شد. 3- تلاش اردوغان برای صادر کردن بحران داخلی کشورش به خارج از آن، به ویژه در خصوص پرونده‌های فساد که اتهاماتی را به خانواده و حزب حاکم ترکیه وارد کرده و از سوی دیگر تلاش نخست وزیر ترکیه برای اینکه به هر طریق ممکن در انتخابات شوراهای شهر این کشور بیشترین کرسی‌ها را به دست آورد.

این کارشناس امور نظامی بعید نمی‌داند که این برخوردها و تعامل‌های نخست وزیر ترکیه، سرانجام دستگاه نظامی این کشور را درگیر جنگ در سوریه کند، به ویژه آنکه کشورهای غربی اکنون دریافته‌اند که به آخر راه بحران سوریه رسیده و اینکه در این جنگ باید یک طرف بازنده و یک طرف برنده باشد و در این بین طرف بازنده باید مسئولیت این شکست را برعهده بگیرد و به نظر می‌رسد که غرب در حال فراهم کردن زمینه ورود ترکیه به جنگ سوریه است تا با شکست در این جنگ مسئولیت آن را متحمل ترکیه کند.

اما در خصوص حمایت‌های نظامی ترکیه از گروه‌های مسلحی که از خاک این کشور مناطق ریف لاذقیه را مورد حمله قرار دادند، حسن گفت: آنچه ترکیه دست به آن زد، تجاوز نظامی آشکاری است که با تمام قوانین و عرف‌های بین‌المللی و همچنین توافقنامه‌های امضا شده بین دو طرف سوری و ترک در تناقض است.

وی در خصوص تشدید اوضاع در حلب و ادلب همزمان با تشدید اوضاع میدانی در لاذقیه تصریح کرد: تشدید اوضاع میدانی در جنوب سوریه در واقع بهانه‌ای برای تشدید اوضاع میدانی در لاذقیه و حلب و ادلب بود که گروه‌های تروریستی مورد حمایت اردوغان هم اکنون تلاش دارند، از آنجا به داخل سوریه نفوذ کنند، اما با آمادگی ارتش سوریه مواجه و غافلگیر شدند.

حسن گفت: مناطقی که گروه‌های مسلح از مرزهای ترکیه از طریق آن وارد ریف لاذقیه شدند، محدود به چند گذرگاه و مراکز ایست و بازرسی مرزی می‌شد که به شدت مورد حمایت نظامی ترکیه بود، با این حال نیروهای ارتش سوریه به مقابله با این گروه‌ها پرداخته و صدها نفر از آنها را کشته و شمار زیادی را زخمی کردند و همچنان در حال مقابله با این گروه‌ها هستند.

وی این دخالت ترکیه را امری احمقانه خواند که بدون تردید بازتاب‌های منفی بسیاری بر این کشور خواهد داشت و اگر تاکنون دولت سوریه به تجاوزهای ترکیه پاسخ نداده به این دلیل است که سیاست‌های سوریه بر واکنش مستقیم و انتقامگیری بنا نشده و دمشق در زمان مناسب پاسخ آنکارا را خواهد داد.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها