امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۱۱:۱۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 72798
تاریخ انتشار: ۱۲ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 18
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از قزوین، استان قزوین به دلیل برخورداری از ظرفیت‌های عظیم در بیشتر بخش‌های صنعت گردشگری به ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از قزوین، استان قزوین به دلیل برخورداری از ظرفیت‌های عظیم در بیشتر بخش‌های صنعت گردشگری به ویژه گردشگری مذهبی، گردشگری تاریخی، گردشگری فرهنگی، گردشگری سلامت و . .. به عنوان یکی از قطب‌های مهم این صنعت در کشور محسوب می‌شود.

گردشگری یکی از شاخص‌هایی است که روابط بین افراد را تنظیم می‌کند و در این میان گردشگری فرهنگی که به فرآیند بازدید از مکان‌ها و آثار فرهنگی و شناخت جوامع مختلف مربوط می‌شود بیش از انواع دیگر گردشگری در این موضوع مؤثّر است.

مسعود نصرتی شهردار قزوین در این خصوص در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در قزوین اظهار داشت: افتتاح پروژه‌های شاخص از برنامه‌های بلند مدت مدیریت شهری در قزوین است که در کنار برنامه‌های کوتاه مدت در دستور کار شهرداری قزوین قرار گرفته است.

شهردار قزوین با اشاره به ظرفیت‌های عظیم قزوین در این حوزه ادامه داد: شهر قزوین یک شهر ثروتمند با استعدادهای فراوان است که باید متولیان استان قزوین از این ثروت‌ها و استعدادها بهره‌برداری مناسبی برای توسعه قزوین برای رشد آن داشته باشند.

وی در خصوص منطقه نمونه گردشگری کامان و زرشک و افتتاح خط تله سی یژ افزود: با برنامه‌ریزی که صورت گرفته است و با حمایت فدراسیون و هیئت اسکی استان قزوین و سازمان ورزش و جوانان می‌توانیم پیست اسکی در جایگاه ملی در این مکان راه‌اندازی کنیم و این یک فرصت بی‌نظیر است.

وی تصریح کرد: باید از ظرفیت‌های بخش خصوصی استفاده کرد تا این منطقه به بهترین مکان برای ورزش‌های زمستانی آماده شود.

نصرتی اذعان داشت: با ارتباط گیری که با 35 آژانس مسافرتی صورت گرفته است این منطقه و دهکده طبیعت یکی از مقصدهای گردشگری خواهد بود.

این مسئول ادامه داد: با حمایت مرتضی روزبه استاندار قزوین توسعه و ساماندهی امام‌زاده حسین (ع) به سرعت در حال پیگیری است که در برنامه دو ساله نیز اجرایی خواهد شد.

شهردار قزوین با اشاره به اینکه گردشگری مذهبی برای قزوین اهمیت زیادی دارد، عنوان کرد: این مهم در کنار اماکن مذهبی قزوین از جمله چهار انبیاء، دولتخانه و سایر آثار تاریخی، پروژه‌های تجاری و اقامتی موجب خواهد شد تا گردشگری قزوین رونق پیدا کند.

شهردار قزوین بیان کرد: شهر قزوین با وجود داشتن اماکن تاریخی، مذهبی و تفریحی فراوان حداقل گردشگر را دارد که باید آبرومندانه گردشگری قزوین را توسعه داد و انجام کارهای نو، فراز و نشیب‌های فراوانی دارد که باید با مدیریت منسجم به اهداف چشم‌انداز توسعه شهر قزوین برسیم.

مرتضی روزبه استاندار قزوین در این خصوص بیان داشت: باید برای توسعه گردشگری در قزوین به دانش گردشگری توجه شود و دانشگاه‌ها باید در این حوزه وارد شوند تا کارشناسان گردشگری با سطح علمی بالا در تصمیم گیری‌های توسعه گردشگری قزوین حضور پیدا کنند.

این مسئول تصریح کرد: برای توسعه گردشگری قزوین باید مطالعات و طرح جامع تهیه شود تا تصمیم گیری‌های منطقی در این زمینه گرفته شود و باید طبیعت شهر قزوین حفظ شود و نباید بگذاریم با سهل انگاری این نعمت الهی را از دست بدهیم.

وی بیان کرد: باید از ظرفیت‌های بخش خصوصی برای سرمایه گذاری در منطقه کامان و زرشک استفاده کرد تا توسعه این منطقه غیرقانونی پیش نرود باید بخش‌خصوصی با برنامه‌ریزی و مدیریت صحیح در توسعه شهر قزوین فعالیت کنند.

استاندار قزوین ادامه داد: در توسعه منطقه کامان و زرشک باید از ظرفیت روستاها استفاده کرد و طبیعت روستاها با بهره‌برداری از خدمات روز حفظ شود باید به گونه ای برنامه ریزی شود که همه اقشار جامعه با درآمدهای متفاوت از این مکان تفریحی استفاده کنند.

حمیدرضا قاسمی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین نیز با اشاره به ظرفیت‌های گردشگری استان قزوین در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در قزوین بیان کرد: در استان قزوین چهار شاخصه گردشگری، صنعت، کشاورزی و آموزش عالی به عنوان شاخص‌های پیشرفت استان در نظر گرفته شده‌ است و پروژه‌های گردشگرپذیر نسبت به 10 سال گذشته پیشرفت قابل توجهی داشته است.

وی ادامه داد: در گردشگری مذهبی، پروژه توسعه امامزاده حسین (ع) به عنوان یکی از اولویت‌های استان قزوین در حال پیگیری است و تمامی مسئولان استان عزم خود را برای اجرای آن جزم کرده‌اند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین با بیان اینکه موزه فرهنگ در ایام نوروز میزبان گردشگران است، یادآور شد: مدرسه دیانت که از جمله مدارس قدیمی قزوین به شمار می‌رود با مرمت اداره کل میراث فرهنگی به آموزش و پرورش استان قزوین تحویل داده شده و در ایام نوروز آماده بازدید مسافران است.

قاسمی اظهار کرد: افزایش نیروهای ناوگان ترافیکی، استفاده از راهوران محلی در ترافیک شهر‌ها، برگزاری نهمین نمایشگاه سراسری صنایع دستی در سرای تاریخی سعدالسلطنه، برپایی تورهای قزوین گردی، تجهیز مدارس برای پذیرش گردشگران و برنامه ریزی برای برگزاری مسابقات ورزشی چوگان در قزوین از جمله برنامه‌های نوروزی میراث فرهنگی استان قزوین به شمار می‌رود.

وی اضافه کرد: با توجه به مقارن بودن ایام فاطمیه با نوروز، مراسم تعزیه از 26 اسفند ماه سال 92 به صورت روزانه در مجموعه تاریخی عالی قاپوی قزوین در حال برگزاری است.

با شروع انقلاب صنعتی و گسترش شهرنشینی انگیزه مسافرت و تفریح برای تأمین احتیاجات روحی انسان به امری ضروری مبدل شد، این مهم در دهه‌های اخیر پدیده جهانی را به وجود آورد که اصطلاح صنعت گردشگری را بر آن نهاده‌اند.

حسین ایمانی از کارشناسان میراث فرهنگی نیز در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در قزوین اظهار داشت: قزوین ظرفیت‌های بکر گردشگری دارد که هنوز برای عموم مردم کشور ناشناخته است.

وی افزود: البته گردشگران خارجی اهمیت قزوین را درک کرده و این استان هر ساله پذیرای گردشگران خارجی است که قزوین را مقصد سفرهای گردشگری خود انتخاب می‌کنند.

این کارشناس عنوان کرد: بی‌تردید تبدیل قزوین به قطب گردشگری کشور نیازمند برنامه‌ریزی مدون و منسجم است تا استان قزوین نیز مانند اصفهان یا فارس به منطقه نمونه گردشگری تبدیل شود.

ورود گردشگر به یک منطقه می‌تواند اثرات اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی مهمی در آن محیط برای جای گذارد و موجب توسعه و پیشرفت منطقه شود که امید است این مهم برای استان قزوین نیز به زودی محقق شود.

انتهای پیام/77104/خ40/پو3002
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها