امروز : سه شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 23
۰۳:۵۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 72839
تاریخ انتشار: ۱۲ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 14
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، «چانگ وانگیان» وزیر دفاع چین در دیدار با «امامعلی رحمان» رئیس جمهور ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، «چانگ وانگیان» وزیر دفاع چین در دیدار با «امامعلی رحمان» رئیس جمهور تاجیکستان مسائل توسعه همکاری نظامی و فنی را مورد بحث و بررسی قرار دادند.

دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری تاجیکستان در بیانیه‌ای اعلام کرد: رئیس جمهور تاجیکستان با رضایت از روند رو به تحکیم و توسعه همکاری‌های دوجانبه و چندجانبه از جمله انجام اقداماتی در جهت مبارزه با خطرات جهانی همانند تروریسم، افراط گرایی و جدایی‌خواهی را برای حمایت از ثبات و امنیت منطقه‌ای نیز مهم خواند.

بنابراین بیانیه، وزیر دفاع چین به نوبه خود فعالیت تاجیکستان در دوران ریاست در سازمان همکاری شانگهای‌ را مؤثر خواند و ابراز اطمینان کرد که سال جاری برای توسعه همکاری‌ کشورهای عضو این سازمان سال خوبی باشد.

به گفته این منبع، وزیر دفاع چین در ادامه تأکید کرد: مردم این کشور در آینده نیز از تحکیم استقلال تاجیکستان، تقویت قدرت دفاعی و افزایش توانمندی این کشور در امر مبارزه با تروریسم به طور پیوسته حمایت می‌کنند.

در این دیدار، همچنین چشم‌انداز وضعیت آینده افغانستان، انجام اقداماتی در جهت حفاظت از مرز تاجیکستان با این کشور نیز مورد گفت‌وگو قرار گرفت.

براساس گزارش دیگر، وزیر دفاع چین در دیدار جداگانه با همتای تاجیکی خود نیز چشم‌انداز روابط دوجانبه در بخش نظامی و نظامی فنی‌ را بررسی کردند.

بنابر بیانیه دفتر مطبوعاتی وزارت دفاع تاجیکستان، «چانگ وانگیان» و «شیرعلی میرزا» از جمله مسائل روابط دوجانبه و توسعه همکاری در زمینه‌های آموزش کادرهای نظامی، ارائه کمک‌های نظامی و نظامی فنی را بررسی کردند.

بنابراین گزارش، این مقام عالی‌رتبه چینی که به دعوت همتای تاجیک خود با برنامه بازدید رسمی به این کشور سفر کرده‌ همچنین در مورد وضعیت امنیتی در منطقه و به خصوص اوضاع در مناطق مرزی تاجیکستان با افغانستان تبادل نظر کرد.

به گفته این منبع، مقامات نظامی هر 2 کشور با ابراز علاقه برای تعمیق و گسترش همکاری در راستای خروج نیروهای ائتلاف بین‌المللی ضدتروریستی از افغانستان در سال جاری بر لزوم اقدامات مؤثر در جهت تقویت حفاظت از مرز به منظور تأمین ثبات منطقه‌ای تأکید کردند.

در این بیانیه تصریح شده که وزیر دفاع تاجیکستان با ابراز رضایت از همکاری با چین، از جمله در زمینه آموزش متخصصان نظامی و مرزبانان، کمک وزارت دفاع چین برای تأمین نظامیان تاجیک با یونیفورم و تجهیزات فنی را اقدامی مهم خواند.

وزیر دفاع چین در بخش دیگری از برنامه بازدید خود از تاجیکستان در نشست وزیران دفاع کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای که در شهر «قیراقم» در شمال تاجیکستان برگزار می‌شود، شرکت خواهد کرد.

به گفته منابع رسانه‌ای، این نشست 12-13 فروردین (1-3 آوریل) برگزار خواهد شد.

انتظار می‌رود که در این نشست مسائل تقویت همکاری در زمینه مبارزه با تروریسم و قاچاق مواد مخدر، همچنین دستور کار برگزاری تمرینات مشترک نظامی در خاک چین مورد بحث خواهد بود.

به گفته این منابع، علاوه بر چین و تاجیکستان، مقامات عالی رتبه نظامی روسیه، قزاقستان، قرقیزستان و ازبکستان که از دیگر اعضای سازمان همکاری شانگهای هستند در نشست آتی شرکت می‌کنند.

انتهای پیام/.
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها