امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۰۶:۵۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 72841
تاریخ انتشار: ۱۲ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 62
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، بنابر اطلاع مقامات شهر دوشنبه برگزاری مراسم «سیزده بدر» در برنامه امسال ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، بنابر اطلاع مقامات شهر دوشنبه برگزاری مراسم «سیزده بدر» در برنامه امسال نوروز تاجیکستان وارد شده‌ است.

اگر چه شهرداری برای تشکیل سیزده بدر هیچ برنامه ویژه‌ای را در دست ندارد اما پیشنهاد شده‌ که تاجیکان نیز چون دیگر مردمان کشور‌های فارسی‌زبان به این سنت نوروزی ارج گذارند و روز 13 فروردین به طبیعت بروند.

سیزده بدر یکی از آئین‌های زیبای نوروزی است که مردم این مناطق از گذشته سیزدهمین روز جشن نوروز را خارج از منزل‌های خود در آغوش طبیعت سپری و با این کار گویا از هرگونه بدی‌ فرار می‌کردند.

مسئولان بخش فرهنگ شهرداری دوشنبه می‌گویند، تاجیکستان از طبیعت زیبا و خوش‌منظری برخوردار است و احیا سیزده بدر به نوروز آنها رنگ و جلای تازه می‌بخشد.

«عبدالقادر عبدالفهار» یکی از مسئولان بخش فرهنگ شهرداری دوشنبه می‌گوید، روزنامه‌نگاران یا د‌یگر قشر روشنفکر کشور می‌توانند احیای این سنت را آغاز کنند و با تشکیل یک برنامه دسته‌جمعی از خانه‌های خود بیرون رفته در «باغ غلبه» جمع شده و با هم شادی و تفریح کنند و به این سنت قدیمی احترام گذارند.

البته متون تاریخی بیانگر این واقعیت است که در گذشته در سرزمین تاجیکان مراسم مذکور جزئی از برنامه‌های جشن نوروز بوده که رفته رفته رنگ باخته و امسال دوباره به آداب و رسوم این کشور بازگشته است.

انتهای پیام/.
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها