امروز : دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 21
۱۹:۵۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 72843
تاریخ انتشار: ۱۲ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 43
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دمشق، با اشراف و نظارت طرف‌های فلسطینی مثلث اردوگاه آوارگان فلسطینی یرموک و دو ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دمشق، با اشراف و نظارت طرف‌های فلسطینی مثلث اردوگاه آوارگان فلسطینی یرموک و دو منطقه التضامن و الحجر الأسود در ریف جنوبی دمشق وارد بزرگ‌ترین روند گفت‌وگوهای سازش و آشتی ملی در سوریه می‌شود.

بنابر اظهار منابع محلی بسیاری از مناطق مختلف ریف جنوبی دمشق خود را برای امضای توافقنامه‌های آشتی ملی و مصالحه آماده می‌کنند و در این بین اردوگاه آوارگان فلسطینی یرموک بیش از مناطق دیگر آماده امضای چنین توافقی پس از 3 دور شکست و ناکامی در دستیابی به چنین توافقاتی بوده است.

در صورت امضای این توافق سه گروه تروریستی «جبهه النصره» و «أکناف بیت المقدس» و «العهده العمریه» باید هرچه سریع‌تر از این اردوگاه تحت نظارت نیروی فلسطینی مشترکی که از نیروهای فعال در اردوگاه تشکیل شده، خارج شوند.

این درحالی است که منابع آگاه محلی در یرموک نیز تاکید کردند، هر یک از گروه‌های مسلح تروریستی که در اردوگاه فعال هستند، با از سرگیری گفت‌وگوها برای اجرای طرح سیاسی تامین امنیت اردوگاه و خالی کردن آن از تمام عناصر مسلح موافقت کرده‌اند.

براساس توافقات صورت گرفته، قرار است، تامین امنیت اردوگاه به نیروهای پلیس سوریه همچون توافقنامه آتش بس و مصالحه منطقه «برزه» در دمشق محول شود و صبح روز گذشته 500 سبد مواد غذایی برای توزیع بین اهالی وارد اردوگاه شده و 55 بیمار که در وضعیت جسمانی وخیمی قرار داشتند، نیز از اردوگاه خارج شدند.

صرف نظر از اردوگاه یرموک، منطقه «التضامن» نیز خود را برای امضای توافقنامه آتش بس و آشتی ملی با نظارت طرف‌ها و نیروهای فلسطینی و مشابه توافقنامه اردوگاه یرموک آماده می‌کند، این درحالی است که مصالحه‌ها و آشتی‌های ملی در بخش جنوبی التضامن که در جوار بخش شرقی اردوگاه یرموک قرار دارد، آخرین مراحل خود را سپری می‌کند که زمینه را برای آشتی ملی در یرموک هموارتر می‌سازد، چراکه ادامه خیابان فلسطین در اردوگاه یرموک به منطقه التضامن وصل می‌شود و با آن در ارتباط است.

اما سومین منطقه‌ای که شاهد آشتی‌های ملی و مصالحه‌هاست، منطقه «الحجر الاسود» است که در جنوب اردوگاه یرموک قرار دارد و برای پیشبرد مصالحه روز گذشته هیئتی متشکل از شخصیت‌ها و مسئولان این منطقه راهی دمشق شدند تا با افسران بلند پایه و ارشد ارتش سوریه و مسئولان پرونده آشتی ملی در ریف دمشق دیدار و گفت‌وگو کنند تا آخرین مراحل آشتی‌های ملی در این منطقه نیز روند خود را سپری کند.

منابع محلی تاکید می‌کنند که نیروها و طرف‌های فلسطینی که توافقنامه آتش بس و آشتی ملی را در اردوگاه یرموک هموار کردند، زمینه تماس و ارتباط شخصیت‌های منطقه الحجر الاسود را فراهم کردند و این هیأت قرار است فردا نشستی را با طرف‌های مسئول در پرونده آشتی ملی و فرماندهان ارشد سوریه در دمشق داشته باشد.

اما منابع رسمی سوری تاکید می‌کنند که انتظار می‌رود طی روزهای آینده امضای توافقنامه آشتی ملی در این سه منطقه همزمان اعلام شود و طی آن گروه‌های مسلح رد کننده آشتی میل راه درعا در جنوب سوریه را در پیش گیرند و از این سه منطقه عقب نشینی کنند، در حالی‌که ارتش سوریه راه امن عقب نشینی آنها به سمت درعا را نیز فراهم و نیروهای پلیس سوریه نیز تامین امنیت مثلث مذکور را برعهده خواهند گرفت.

در صورت به نتیجه رسیدن این آشتی‌ها بازتاب‌هایی در مناطق همجوار آنها نیز قابل ملاحظه است و مناطقی مانند یلدا و ببیلا و بیت سحم و سیدی مقداد را به سمت آشتی‌های ملی بیش از پیش سوق خواهد داد و این مناطق را به مناطق سبینة و حجیرة و البویضة و الذیابیة و الحسینیة ملحق خواهد کرد که پیشتر آشتی ملی در آنها برقرار شده و نیروهای سوری تامین امنیت آنها را برعهده دارند تا به این طریق ریف جنوبی دمشق به طور کامل از منازعات و درگیری‌های مسلحانه پاکسازی شود، به جز دو منطقه القدم و عسالی که به داریا در غوطه غربی متصل هستند و به نوعی دستیابی به آشتی ملی در آنها با مشکلاتی مواجه است.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها