امروز : سه شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 20
۱۰:۰۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 72856
تاریخ انتشار: ۱۲ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 42
به گزارش فارس، مذاکرات سازش از سال 2010 و از سوی «محمود عباس» رئیس تشکیلات خودگردان در اعتراض به شهرک‌سازی‌ها در کرانه باختری متوقف شد. نهایتا اینکه ...

به گزارش فارس، مذاکرات سازش از سال 2010 و از سوی «محمود عباس» رئیس تشکیلات خودگردان در اعتراض به شهرک‌سازی‌ها در کرانه باختری متوقف شد. نهایتا اینکه «جان کری» در مرداد ماه 92 بعد از چند دیدار پیاپی با «محمودعباس» و «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم‌صهیونیستی، از موافقت طرفین برای ازسرگیری مذاکرات خبر داد. طبق این توافق اولیه، مذاکرات باید ظرف 9 ماه به توافق منجر شود. اما این روزها که وارد ماه نهم می‌شویم، همه چیز از شکست مذاکرات خبر می‌دهد.

به طور عمده، سران صهیونیستی از ابتدای شروع دور جدید مذاکرات، هیچ اقدام مثبتی در راستای کاهش تنش ها انجام نداده بلکه بر شدت تهاجمات و شهرک‌سازی‌ها افزوده‌اند؛ به طوری که اتحادیه اروپا در دی ماه 92 به شدت از ادامه شهرک‌سازی‌ها در کرانه غربی رود اردن انتقاد کرد. محمود عباس روز سه شنبه هفته گذشته اسرائیل را متجاوز جنایتکار خواند که شهرک سازی را در اورشلیم (قدس) و کرانه باختری افزایش داده است.

«محمد اشتیه» عضو کمیته مرکزی جنبش فتح نیز چندی پیش گفت: «رژیم صهیونیستی از زمان ازسرگیری مذاکرات سازش در جولای گذشته تا کنون 31 فلسطینی را شهید، 500 نفر را بازداشت و 208 خانه فلسطینی را تخریب کرده است.»

این روند اسرائیل مسئولین فتح را به این نتیجه رسانده که این بار نیز عزم جدی از سوی مقامات تل آویو برای رسیدن به یک تفاهم ابتدائی نیز، وجود ندارد؛ علاوه بر این، فشارهای زیادی از سوی دیگر گروههای فلسطینی از جمله «حماس» بر روی فتح است تا از ادامه مذاکرات دست بکشد. این موارد باعث شده است تا مقامات تشکیلات خودگردان از عدم تمدید این دوره 9 ماهه خبر دهند.

در همین حین نیز اسرائیل اعلام کرده است، در صورتی که مقامات فلسطینی نخواهند دور مذاکرات را تمدید کنند، از آزادی چهارمین گروه اسرای فلسطینی خودداری خواهد کرد. طبق توافق اولیه «جان‌کری» وزیر امور خارجه آمریکا با طرفین مذاکره، قرار شده بود تا پایان دور مذاکرات، در چهار مرحله، تعدادی از اسرای فلسطینی آزاد شوند که سهم مرحله چهارم سی اسیر فلسطینی بود که حال، اسرائیل بر سر آزادی آن‌ها مانع تراشی می کند.

مجموع این عوامل باعث شد تا کمیته اجرایی ساف در بیانیه خود به مناسب روز زمین هر گونه تمدید مذاکرات با رژیم صهیونیستی را رد و مخالفت خود را با هرگونه سندی که مبتنی بر نقض مرجعیت صلح بر اساس تصمیمات بین المللی و طرح صلح عربی باشد، اعلام کند.

در بعد منطقه‌ای نیز، اتحادیه عرب در بیانیه نشست سالیانه خود در کویت، بر روی به رسمیت نشناختن اسرائیل به عنوان یک کشور یهودی تأکید کرد که و درست چند ساعت پس از صدور بیانیه اتحادیه عرب، «جان کری» با محمود عباس در تلاش برای نجات مذاکرات سازش، دیدار کرد.

از زمان طرح «ویلیام راجرز» وزیر خارجه‌امریکا در  اکتبر سال 1969 تا به امروز بیش از ده دور مذاکرات انجام پذیرفته که همه آن‌ها نیز با شکست مواجه شده است، در تمامی این مذاکرات، مشکل را باید در عدم اراده برای رسیدن به توافقی مرضی الطرفین دانست، رژیم اشغالگر به هیچ وجه حاضر به دادن حداقل امتیازات به طرف فلسطینی نیست و در طول این دهها سال تا توانسته بر جنبش فتح به رهبری محمود عباس برای امتیازات بیشتر فشار آورده است.

موضوع پایتختی بیت المقدس، پناهندگان فلسطینی و سرنوشت نهایی دولت فلسطینی؛ این سه موضوع در جریان مذاکرات فشرده و محرمانه فلسطینی- اسرائیلی در نروژ در 1993 حل نشده باقی ماند و مقرر شد که در مراحل پایانی طرح اسلو در 1995، دو طرف بر سر آن‌ها وارد مذاکره نهایی شوند. با کارشکنی های اسرائیل و شکست اسلو، اکنون پس از بیست سال این سه موضوع همچنان مانع اصلی توافق میان طرفین است.

طرف فلسطینی، با طرح «جان کری» مبنی بر پایتختی بخشی از قدس نه تمامی قدس شرقی مخالفت کرده  و طرف اسرائیلی نیز استقرار نیروهای  چهارگانه اسرائیلی، فلسطینی، آمریکایی و اردنی در مرز با اردن را رد کرده است.

در آخر باید گفت، جنبش فتح در بدترین موضع ممکن قرار دارد. چرا که طرف‌های غربی و رژیم صهیونیستی توانسته اند، تشکیلات خودگردان را به پایتختی قدس شرقی نیز حریص کنند در حالیکه که مبنای گروههای مقاومت، آزادی تمامی سرزمین های فلسطینی از دست اشغالگران بوده و است و جنبش فتح بر سر بخش ناچیزی از سرزمین خویش در حال امتیاز دادن های مداوم می‌باشد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها