امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 27
۱۸:۴۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 72886
تاریخ انتشار: ۱۲ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 37
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دمشق، منابع آگاه سوری تاکید کردند، ارتش سوریه در ادامه عملیات‌های خود برای مقابله ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دمشق، منابع آگاه سوری تاکید کردند، ارتش سوریه در ادامه عملیات‌های خود برای مقابله با گروه‌های تروریستی و ریشه کن سازی تروریسم در این کشور، خود را برای آغاز عملیات پاکسازی شهر «دوما» در ریف دمشق آماده می‌کند، شهری که به دلیل کثرت تونل‌های موجود در آن به شهر «تونل‌ها» معروف شده است.

در تایید این خبر ذکر شده است که اهالی مناطق نزدیک به «جوبر» طی روزهای اندک گذشته صدای گلوله باران و موشک باران مواضع و مقرهای گروه‌های مسلح در شهر «دوما» را شنیده و شاهد تشدید اوضاع میدانی در آن بوده‌اند.

 


درباره «دوما» باید گفت که «دوما» از حیث مساحت یکی از بزرگ‌ترین شهرهای ریف دمشق به شمار می‌آید و در نبردهای گروه‌های تروریستی جایگاه استراتژیکی دارد که مهمترین دلیل آن، این است که این شهر یکی از مهمترین و اصلی‌ترین پناهگاه و مامن گروه‌های مسلح تروریستی در ریف دمشق در جنوب سوریه شمرده می‌شود.

شهر «دوما» از جنوب در کنار منطقه «حرستا» است که خود حرستا نیز با منطقه «جوبر» و «القابون» همجوار است و از شمال به دو منطقه «تل کردی» و «میدعه» و از شرق با منطقه «النشابیه» و در غرب با بزرگ‌راه بین المللی دمشق همجوار است و سلسله کوه‌های «القلمون» تنها چند متر با دوما فاصله ندارد.

 


این موقعیت جغرافیایی موجب شده تا این شهر خیلی زود مورد توجه و حمله گروه‌های مسلح تروریستی قرار گیرد، به گونه‌ای که این گروه‌ها به محض ورود به این شهر برای حفظ جایگاه و موقعیت خود اقدام به ساخت تونل‌های زیر زمینی در آن کردند.

براساس اطلاعات به دست آمده برخی از تونل‌های این شهر علاوه بر اینکه نقاط مختلف شهر را به یکدیگر ارتباط می‌دهند، این شهر را به دیگر مناطق همجوار مانند «حرستا» و مزارع «الشیفونیه» و پل «العب» نیز ارتباط می‌دهند.

همچنین گفته شده که برخی از این تونل‌ها تا دامنه‌ کوه‌های القلمون نیز ادامه می‌یابد و گروه‌های مسلح از آنها برای نقل و انتقال سلاح و تجهیزات نظامی و تردد خود استفاده می‌کنند.

 


اغلب گروه‌های مسلحی که در دوما فعالیت دارند، گروه‌های تروریستی تکفیری هستند که مدعی تاسیس امارت اسلامی در این شهر می‌باشند، بنابراین باید گفت که این گروه‌ها دارای اعتقادات و باورهای سلفی وهابی هستند.

در بعد امنیتی یگان‌های ارتش سوریه در طول بحران سوریه بسیاری از تونل‌های احداث شده بین دوما و حرستا را کشف و منهدم کردند و در این خصوص یک منبع میدانی سوری تاکید کرد که بخشی از این تونل‌ها نیز تنها پس از ورود ارتش سوریه به شهر قابل شناسایی و انهدام هستند، به همین دلیل نبرد تونل‌های دوما جز با ورود نیروهای پیاده نظام ارتش سوریه به داخل شهر امکان پذیر نیست.

به همین دلیل این منبع میدانی سوری بر این باور است که با توجه به تونل‌های بی‌شماری که در شهر دوما احداث شده این شهر 2 شهر به شمار می‌آید، یکی روی زمین و دیگری زیر زمین و انهدام این تونل‌ها به این جهت که دارای شاخه‌های متعددی هستند که به مناطق دیگر وصل می‌شوند، دارای اهمیت بسیاری است.

این منبع میدانی سوری در ادامه توضیح می‌دهد که نیروهای ارتش سوریه هم اکنون شهر دوما را به محاصره خود درآورده و تلاش می‌کنند، ارتباط گروه‌های مسلح تکفیری این شهر را با دیگر مناطق به طور کامل قطع و زمینه را برای عملیات نهایی ارتش سوریه فراهم کنند.

انتهای پیام/ز
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها