امروز : یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۲۳:۳۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 72922
تاریخ انتشار: ۱۲ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۱۱:۵۵
تعداد بازدید: 23
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از خبرگزاری «کردپرس»، مشارکت 87 درصدی مردم ترکیه در انتخابات شهرداری‌های این کشور، ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از خبرگزاری «کردپرس»، مشارکت 87 درصدی مردم ترکیه در انتخابات شهرداری‌های این کشور، شکارش 98 درصد آراء انتخاباتی، تقسیم شهرداری‌های مراکز استانی میان 4 حزب، کشته شدن یکی از نامزدهای انتخاباتی کُرد، دستیابی کردهای مخالف اردوغان به 115 شهرداری و شهردار شدن 2 نوه یکی از رهبران کُرد که به دست آتاتورک کشته شده بود از جدیدترین تحولات انتخاباتی ترکیه است.

تقسیم شهرداریهای مراکز 81 استان ترکیه بین چهار حزب

خبرگزاری «آناتولی» اعلام کرد 87 درصد از مردم ترکیه یکشنبه هفته جاری در انتخابات شهرداریهای این کشور آرای خود را به صندوق های رای ریختند.

با آنکه 25 حزب سیاسی ترکیه در انتخابات شهرداریها شرکت کرده بودند اما فقط چهار حزب اصلی ترکیه توانستند شهرداریهای مراکز استانهای این کشور را در دست بگیرند.

نتایج شمارش شده 98 درصد از صندوق های آرای مردم ترکیه در جدول زیر به نمایش درآمده است.

 

نوه‌های شیخ «سعید پیران» شهردار شدند

شیخ سعید پیران از رهبران مشهور کردهای ترکیه است که در سال 1925 به دستور مصطفی کمال آتاتورک دستگیر و اعدام شد.

شمارش آرای انتخابات شهرداری های ترکیه به پایان رسید و نتایج موجود نشان می دهد که در استان «ارزروم» که به عنوان یکی از استانهای بزرگ شرق ترکیه شناخته می شود و بخشی از جمعیت آن را کردها تشکیل می دهند، 4 شهرداری به دست نامزدهای عضو حزب صلح و دموکراسی افتاده و در 2 شهرداری، نوه‌های شیخ سعید، شهردار شده اند.

« حسین بصری فرات» به عنوان شهردار شهر کوچک «خنس» در ارزروم انتخاب شده و «علی سعید فرات» نیز به عنوان شهردار شهر کوچک «تکمان» رقبای خود را شکست داده و این دو شهردار، از نوه های شیخ سعید پیران هستند.

شیخ سعید پیران از رهبران مشهور کردهای ترکیه است که در سال 1925 به دستور مصطفی کمال آتاتورک دستگیر و در میدان اصلی شهر دیاربکر همراه با گروهی از افراد خانواده و همراهان خود اعدام شد.

هنوز از محل دفن شیخ سعید پیران و سید رضا درسیمی رهبر اعدام شده کردهای علوی ترکیه اطلاعی در دست نیست و برخی از تحلیلگران سیاسی و کارشناسان تاریخ معاصر ترکیه بر این باورند که فقط سران عالی ستاد فرماندهی نیروهای مسلح این کشور از محل دفن این دو رهبر کُرد، اطلاع دارند.

یکی از نامزدهای کُرد انتخابات ترکیه کشته شد

هنوز مشخص نیست که چه کسی نامزد اسلامگرای شهرداری «تیللوی سرت» را به قتل رسانده است.

دیروز در شهر تیللو در استان کردنشین سرت در جنوب شرقی ترکیه، افراد ناشناس به سوی «بهمن آیدین» و همراهان او تیراندازی کردند. در این حمله، بهمن آیدین نامزد اسلام گرای شهرداری تیللو و عضو حزب سعادت (پیروان نجم الدین اربکان) به قتل رسید و پنج تن از همراهان او مجروح شدند.

با احتساب این فعال سیاسی جوان، میزان کشته‌ها ی انتخابات شهرداریهای ترکیه از صبح روز انتخابات تا این ساعت به 9 تن می‌رسد.

کردهای مخالف دولت، صاحب 115 شهرداری ترکیه شدند

نامزدهای نزدیک به پ.ک.ک نتوانستند به یک پیروزی طلایی دست پیدا کنند.

انتخابات شهرداری‌های ترکیه با پیروزی درخشان حزب عدالت و توسعه به رهبری رجب طیب اردوغان، پیروزی نسبی حزب حرکت ملی به رهبری دولت باغچلی و همچنین پیروزی نسبی حزب صلح و دموکراسی به رهبری صلاح الدین دمیرتاش پایان رسید.

حزب صلح و دموکراسی پیشتر اعلام کرده بود که در انتخابات امسال تلاش می کند که 150 شهرداری ترکیه را به دست بیاورد و پروین بولدان از نمایندگان کُرد و از اعضای ثابت هیئت ملاقات با اوجالان پیشتر به خبرنگاران گفته بود که کسب یک پیروزی متوسط و پایین تر از 150 شهرداری رابه مثابه شکست تلقی می کند. ظهر امروز مشخص شد که حزب صلح و دموکراسی در انتخابات صاحب 11 شهرداری مرکز استان، 82شهرداری شهرستان و 22 شهرداری دهستان یا شهرهای کوچک شده است.

حزب صلح و دموکراسی در انتخابات سال 2009 توانسته بود 67 درصد از آرای دیاربکری‌ها را به دست بیاورد و در انتخابات کنونی این میزان به 57 درصد رسید و علاوه بر این در استانهای کردنشین مهمی نظیر موش، بینگُل، شانلی اورفا، غازی عنتاب و چند استان دیگر، نامزدهای حزب عدالت و توسعه، نامزدهای نزدیک به پ.ک.ک را شکست دادند.

انتهای پیام/.
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها