امروز : شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 24
۰۸:۰۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 73019
تاریخ انتشار: ۱۳ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 125
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از قزوین، بخش طارم سفلی در شمال غربی استان قزوین قرار دارد و از شمال به رود قزل اوزن و سد سپید ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از قزوین، بخش طارم سفلی در شمال غربی استان قزوین قرار دارد و از شمال به رود قزل اوزن و سد سپید رود از غرب به زنجان، از شرق به لوشان و قزوین و از جنوب به تاکستان محدود می‌شود و از چهار دهستان خندان، نیارک، کوهگیر و چوقور به مرکزیت سیردان تشکیل شده است.

تفاوت چشمگیر توپوگرافی که از 300 متر ارتفاع از سطح دریا در حاشیه سد منجیل آغاز شده و به کوه‌های سلطان پیر، شامه دشت، یان بولاغ و قرخلر با ارتفاع بیش از دو هزار و 800 متر منتهی می‌شود، شرایط اقلیمی ویژه‌ای را در محدوده‌ بسیار اندک جغرافیایی پدید آورده است.

به گونه‌ای که تولید انواع محصولات گرمسیری و سردسیری در روستاهای این بخش از تنوع شگفت‌آوری برخوردار است و برخی از فرآورده‌های آن نظیر زیتون کلج و انار سنگان به شهرتی بسزا دست یافته است.

معادن غنی، کشاورزی پررونق و دامداری وجه غالب اشتغال در بخش را به خود اختصاص داده و پیشینه‌ ارزشمند فرهنگی که خاستگاه دانشوران و عالمان بسیاری است و چهره ممتازی به آن بخشیده است که به گواهی تاریخ آثار موجود منطقه طارم سفلی یکی از حوزه‌های تمدنی سرزمین کهن قزوین به شمار آمده در پیش از اسلام محل استقرار دیلمیان بوده و از سده‌ دوم هجری نیز به عنوان تختگاه جستانیان و کنگریان در رویارویی با خلفای عباسی شناخته شده است.

باغ‌های درهم تنیده‌ زیتون به ویژه در دربند کلج چشمه‌های آب معدنی فراوان،‌ غار و آبشار ماهین، قلعه‌های فردوس، امرا، اوغلان قز قلعه و نارین قلعه، کلیسای آلتین کش، چنارها و سروهای کهن و جنگل زیبای شامه دشت از جمله جاذبه‌های گردشگری این بخش به شمار می‌آید.

دژ شمیران از جمله جاذبه‌های گردشگری است که در کنار دریاچه سپید رود بر بالای تپه‌ای مرتفع و سنگی که رود قزل اوزن از جنوب آن می‌گذرد، قرار دارد و پیشینه بنای آن را به دوران قبل از اسلام نسبت می‌دهند و در طول سال‌های سده چهارم هجری تختگاه کنگریان بوده است.

از گزارش جهانگردانی همچون ابودلف سال 331 هجری قمری و ناصر خسرو سال 438 هجری قمری عظمت و شکوه بی‌نظیر این دژ تاریخی آشکار می‌شود که سکونت صنعتگران و هنرمندان ممتاز در آن سه دیوار بلند و تو در تو در گرداگرد قلعه، کانال‌های آب‌رسانی، برج‌های مستحکم، گستردگی و موقعیت ممتاز دفاعی‌اش چشمگیر تلقی شده است.

دژ شمیران نزدیک به دو قرن جزو قلعه‌های اسماعیلیان بوده و پس از هجوم هلاکو تا پایان دوره صفوی نیز در کشمش‌های سیاسی اهمیتی بسزا داشته است.

طرح کلی بنای قلعه به شکل مستطیل و ارتفاع برج‌ها و دیوار نزدیک به پانزده متر است که  تمامی آن را با کمک سنگ‌های لاشه و ملاط گچ به ضخامت هشت پا ساخته‌اند و در فاصله‌های یک متری کلافی چوبی در دل دیوار به کار برده‌اند که علاوه بر استحکام و همسبتگی اجزا، نظمی منطقی به بنا بخشیده و از دور به صورت یک رج سنگ خودنمایی‌ می‌کند.

در دیوار شمالی قلعه دو برج شکوهمند وجود دارد که در قسمت بالا دارای پنجره‌های بلند مستطیل شکلی با قوس تیزه‌دار هستند که بیشتر برای نگهبانی پایین قلعه از آنها استفاده می‌شده است.

طرز ساختمان دیواره غربی قلعه با جانب شرقی تفاوت دارد و به جای برج‌های مدور، دیواری صاف بر آورده‌اند که نمای خارجی ساختمان‌های این بخش قلعه به شمار می‌رود و به تمامی از ملاط گچ پوشش یافته و به خوبی حفظ شده است.

قسمت جنوبی دژ نیز دیواری صاف دارد که به خاطر رود قزل اوزن از امنیت بیشتری برخوردار بوده و نیازی به استحکامات دفاعی بیشتر احساس نمی‌شده است.

برج‌های دو گانه شمیران از دیگر جاذبه‌های طارم سفلی است که این دو برج آرامگاهی سنگی و از معماری همانندی برخوردارند و در غرب قلعه تاریخی شمیران بنا شده‌اند که آرامگاه کوچک و بزرگ و قلعه ساسان نامیده می‌شوند و برج کوچک به قلعه نزدیکتر است و بر روی تپه منفرد کم ارتفاعی قرار دارد و طول اضلاع هشت گانه این برج تا زیر سقف تمامی با سنگ لاشه و قلوه ساخته شده و نمای خارجی آن را با ملاط گچ پوشانده‌اند.

داخل هر یک از اضلاع که در میان دو ستون مدور قرار گرفته در جهت طولی به دو قسمت تقسیم شده است که در بخش بالا قابی به وجود آمده و داخل آن با آجر دو طرح به شکل برگ گشنیز یا طاقنمای شکنجی ایجاد شده که در عین سادگی لطافت خاصی دارد و کاربندی زیر گنبد آن که اکنون فرو ریخته آجری است و با یک رشته تزیینات جالب گچ‌بری با نقش گل و بوته ترکیب شده است.

آرامگاه بزرگ نیز برجی هشت ضلعی است که در قسمت دور تا دور پایین آن دیواری به ارتفاع دو متر بنا شده که بر روی پایه مزبور،‌ ستون‌های استوار سنگی بر آورده‌اند که تا ارتفاع یک متر به شکل چهار بر و از آن به بعد تا زیر گنبد به شکل مدور ادامه یافته‌اند این برج دارای پنجره‌ای در جانب شرقی و یک ورودی با سردری رفیع و باشکوه در سمت جنوب است.

در کنج میان دو ضلع و در داخل یکی از ستون‌ها پله پیچی به عرض 80 سانتی‌متر جاسازی شده که به بام برج را می‌یافته است و احتمال داده می‌شود گنبد این برج دو پوش و به صورت هرمی بوده و جزو نخستین بناها به این شیوه است در بنای برج‌های دو گانه سنگی تارم، شیوه معماری ساسانی از طرز پی‌بندی و دیوارسازی استوارشان به نحوه چشمگیری مشاهده می‌شود.

برگزاری جشن انار از آداب مردم بخش طارم است که در اواخر مهر ماه در یک روز از پیش تعیین شده دسته جمعی به باغ‌های انار می‌روند و پس از شکرگزاری با نواختن دهل و سرنا شروع به چیدن انار می‌کنند تا قبل از آن روز کسی حق چیدن انار ندارد.

مقبره رئیس المجاهدین نیز از دیگر بناها در شهرستان آبیک است که این مقبره آرامگاه میرزا حسن شیخ‌الاسلام که رهبری آزادیخواهان و مشروطه‌طلبان خطه قزوین را بر عهده داشت و در براندازی نظام استبدادی و فتح تهران لقب رئیس المجاهدین یافت در کیلومتری 25 جاده قزوین - آبیک قرار دارد و ترکیب بقعه و آب انبار در یک بنا و رسمی‌بندی و کاشی‌کاری از ویژگی‌ها و تزئینات آن است.

امامزاده علی شکرناب از اماکن مذهبی شهرستان آبیک از جمله شهرستان‌های قزوین است که مرقد علی ابن عود در روستای شکرناب واقع در 30 کیلومتری شمال شرقی قزوین قرار دارد و طی سده‌های هشتم و نهم هجری مورد احترام بوده و بنای آن که پلاتی هشت ضلعی و گنبدی هرمی دارد و در سال 884 ساخته شده است.

بقایای قز قلعه در روستای جزمه آثار به جا مانده از قلعه‌های صمغ‌آباد، چناسک و زیاران، امامزاده فضل علی روستای خوزنان، بقعه بی‌بی سلیمه روستای توداران، امامزاده حسن زیاران، امامزاده ابراهیم ابراهیم‌آباد، قدمگاه روستایی قاضی کلایه و چنار خونبار روستای توداران از آثار دیگر این شهرستان است.

همچنین امامزاده سلطان علاءالدین در 20 کیلومتری شمال غربی آوج و بر روی صفه‌ای به ارتفاع یک متر ساخته شده است و از بناهای دوره صفوی به شمار می‌آید و ایوان بلند ورودی آن با پوشش کاربندی به فضای داخل بقعه می‌رسد که پلان چلیپایی آن را چهار اتاق کوچک کامل می‌کنند.

امامزاده منصور نیز از آثار دوره صفوی است که در 52 کیلومتری شمال غربی آوج قرار دارد و با ایوان بلندی که از طرفین به اطاق‌های کوچکی در دو طبقه می‌رسد و به فضای بقعه می‌پیوندد که در هر ضلع آن سه طاقنمای کم عمق ساخته شده است و گنبد دو پوشش رسمی‌بندی و کاشی‌کاری در لچکی‌های ایوان ورودی و نقش گره‌بندی بر روی گچ را می‌توان از ویژگی آن به حساب آورد.

هر ساله این آثار تاریخی مورد بازدید مسافران و گردشگران زائران بی‌شماری بود که این مهم در مناسبت‌های ویژه از جمله در ایام تعطیلات عید نوروز افزایش چشمگیری می‌یابد.

در ایام تعطیلات نوروز 93 نیز تاکنون تعداد زیادی از گردشگران و مسافران نوروزی از آثار تاریخی قزوین بازدید کردند که این آثار را در مقایسه با شهرهای دیگر کم‌نظیر دانستند که دیدگاه‌های مختلف آنان از نظرتان می‌گذرد.

زهرا رستمی از مسافران نوروزی در خصوص قزوین و آثار تاریخی آن می‌گوید: این آثار جذابیت و زیبایی خاصی دارد و برایم همیشه دیدن این آثار جالب است به خاطر اینکه همیشه در بازدید کردن آنها به یاد دوران گذشته می‌افتم.

وی با بیان اینکه بازدید کردن از آثار تاریخی می‌تواند ما را با شیوه و نحوه زندگی گذشته آشنا کند، اظهار داشت: باید در حفظ و نگهداری این آثار تلاش کرد تا از تخریب شدن آن جلوگیری شود.

رستمی افزود: از مسئولان درخواست می‌کنم تا از این آثار مراقبت و محافظت کنند تا این آثار ارزشمند در کشور ما حفظ شود تا برای آیندگان به خوبی باقی بماند.

عرفان عظیمی از دیگر مسافران نوروزی در بازدید از آثار تاریخی به خبرنگار ما می‌گوید: محافظت از این آثار باید بیش از گذشته ارتقا یابد چرا که این آثار نشاندهنده فرهنگ و تمدن غنی ایران است و نسل‌های امروز و آینده باید بدانند که از چه فرهنگی غنی‌ای برخوردار هستند.

عظیمی به امامزاده‌های قزوین اشاره کرد و گفت: بازدید از این اماکن مقدس انسان را به آرامش روحی می‌رساند و می‌تواند یک فضای معنوی خوبی را برای برقراری ارتباط با پروردگار مهیا کند، بر این اساس باید مسئولان مربوطه اقدامات لازم در توسعه این امامزاده‌ها تلاش کنند.

وی بیان کرد: آثار تاریخی و مذهبی قزوین را از برنامه‌های تبلیغاتی که در شبکه آی فیلم پخش می‌شد، شناختم و به همین دلیل تصمیم گرفتم که به این شهر سفر کنم و به نظرم شهر خوبی برای سفر کردن هر گردشگر است.

بهروز اسدی از مسافران نوروزی در خصوص آثار تاریخی قزوین به خبرنگار ما می‌گوید: این آثار را از طریق فرزندم که در این استان دانشجو است می‌شناسم و به نظرم قزوین ظرفیت بیشتر از این برای جذب گردشگران را دارد که در این راستا باید مسئولان قزوینی اقدامات لازم را انجام بدهند

وی افزود: استان قزوین با این همه آثار تاریخی حیف است که به مردم معرفی نشود و به نظر من باید مسئولان این استان در توسعه و رونق گردشگری برنامه‌هایی را اجرا کنند تا علاقمندان آثار تاریخی بتوانند با بازدید کردن از این آثار لذت ببرند.

انتهای پیام/77006/ب40/پو3002
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها