امروز : یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 20
۱۵:۴۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 73050
تاریخ انتشار: ۱۳ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 57
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از شهرستان ساری، در گوشه کنار زمین نقاطی وجود دارد که آبگرم معدنی از آن می‌جوشد و دارای دمای ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از شهرستان ساری، در گوشه کنار زمین نقاطی وجود دارد که آبگرم معدنی از آن می‌جوشد و دارای دمای متفاوتی است. 

در ایران بیش از هزار چشمه آبگرم معدنی وجود دارد که عموما حرارت آنها بیش از 30 درجه سانتیگراد است.

در مورد علت گرمی این گونه چشمه‌ها، دانشمندان بر این عقیده‌اند که عبور آب از اعماق زمین سبب گرم شدن می‌شود و از شکاف‌های زمین به صورت چشمه‌های گرم معدنی بیرون می‌آید و هر قدر آب از عمق بیشتری بجوشد، دمای آن هم بیشتر است به طوری که یک چشمه معدنی از عمق سه هزار متری زمین دارای حرارت آب جوش، یعنی یک‌صد درجه سانتیگراد است.

آبگرم‌ها به جز جنبه تفریح، اثر درمانی هم دارند و برای بسیاری از امراض نظیر رماتیسم(مفاصل)، امراض جلدی و دردهای استخوانی و عصبی بسیار مفیدند به نظر می‌رسد هرچه قدر علم و دانش پیشرفت می‌کند تاثیر استعمال آب‌های معدنی در معالجه برخی بیماری‌ها بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرد و به نتیجه مطلوب که شفای مرض باشد منتهی می‌شود، به طوری که در اغلب ممالک دنیا در نقاطی که آب‌های معدنی می‌جوشد با ساخت تاسیسات مختلف و حمام‌های مخصوص با اصول علمی و رعایت دستورات طب سنتی تلاش می‌کنند از راه  استحمام بیماران را معالجه کنند.

چشمه باداب سورت

چشمه باداب سورت دارای دو چشمه با آب‌های متفاوت از لحاظ رنگ، بو ، مزه و حجم آب است که در جهان دومی ندارد. فقط یک رقیب به نام پاموکاله آن هم با یک چشمه کمتر در کشور ترکیه دارد. چشمه پر آب دارای آب بسیار شور و دارای استخری با قطر حدود 15 متر و قطر زیاد است و چشمه دوم که در بالادست چشمه اول قرار دارد دارای آبی ترش مزه به رنگ قرمز و نارنجی است.

جریان آب‌های رسوبی و معدنی این چشمه در طی سال‌ها با ساختن صدها طبقه و ده‌ها حوضچه بسیار زیبا به رنگ‌های نارنجی، زرد و قرمز در اندازه‌های مختلف این چشمه را وسیع‌تر کرده است.

زیبایی این طبقات و محل ویژه قرارگیری این چشمه در دامنه کوهستان و چشم‌اندازهای اطراف به ویژه در غروب آفتاب تحسین برانگیز است. سورت در 100 کیلومتری ساری در مسیر جاده کیاسر قرار دارد.

آب معدنی لاویج

آب معدنی لاویج در روستایی به همین نام در 25 کیلومتری غربی شهر چمستان از توابع شهرستان نور در بین دره‌های جنگلی و زیبای البرز قرار دارد. مسیر دسترسی به این روستا و چشمه آب معدن، از پارک جنگلی زیبا و دیدنی کشپل می‌گذرد.

کل آبدهی چشمه‌های آب گرم لاویج حدود 100 لیتر در ثانیه است و درجه حرارت آب خروجی به 48 درجه سانتیگراد می‌رسد. آبگرم‌های لاویج با گرمای طبیعی از گدازه‌های آتشفشانی دوران سوم زمین‌شناسی است و به خاطر داشتن مقدار زیادی از املاح گوناگون  مثل فسفر، پتاسیم، کلسیم و منیزیم برای دردهای استخوان، مفاصل، رماتیسم و بیماری‌های پوستی مفید است.

در چندین نقطه از این روستا تاسیسات آب درمانی مجهز به صورت عمومی و خصوصی وجود دارد. اماکن اقامتی و پذیرایی هم در این منطقه مهیا است.

آب معدنی لاریجان

در مسیر آمل به تهران در محل گزنک مرکز بخش لاریجان و در ادامه قله دماوند روستای ییلاقی و خوش آب و هوای آب گرم قرار دارد. آب‌های گرم و معدنی این روستا با حرارتی در حدود 62 درجه سرشار از هیدروژن، سولفور، کلرور دوسود، سولفات دو کلسیم، سلیس، اکسید دو منیریم و ...است.

میزان آبدهی سرچشمه اصلی حدود هزار لیتر در ثانیه است که از بین سنگ‌های آتشفشانی عبور کرده و بسیار داغ می‌شود.

شرایط آب به گونه‌ای است که هیچ میکروبی در آن زنده نمی‌ماند، استحمام در این آب برای درمان بیماری‌های پوستی، زخم‌های کهنه، دردهای استخوان، مفاصل و روماتیسم معجزه می‌کند.

آب گرم لاریجان از بهترین آبگرم‌های ایران است. در این روستای ییلاقی و خوش آب و هوا هم تاسیسات آب درمانی اقامتی و پذیرایی در تمامی طول سال فعال است.

آب سرد معدنی نیدشت رامسر/آب معدنی گازدار

دوازده کیلومتری جنوب رامسر در دره‌ای کنار رودخانه صفارود آب معدنی از دل زمین می‌جوشد که  بیشتر مردم از خواص درمانی آن بی‌خبرند و فقط عده کمی از آب آن، آن هم به طور اتفاقی استفاده می‌کنند.

این آب معدنی که برخلاف آب معدنی‌های دیگر سرد است به آب معدنی نیدشت رامسر معروف است. قبل از سال 1320 برای بهره‌برداری از آب این چشمه، جاده‌ای خاکی از رامسر تا چشمه به دست مهندسان آلمانی ساخته شد که از آن تاریخ این جاده به جاده  نیدشت رامسر شهرت دارد.

در آن ایام قرار بود آب این چشمه که همانند آب چشمه آبعلی دارای گاز طبیعی است، به عنوان آب خالص و گوارا به فروش برسد. با شروع جنگ جهانی و خروج اجباری آلمانی‌ها از کشور، این پروژه ناتمام ماند و با گذشت بیش از 70 سال هنوز این اثر طبیعی، به حال خود رها شده و دست نخورده باقی مانده است.

آزمایش‌های به عمل آمد در این چشمه نشان داد در یک لیتر آب معدنی نیدشت رامسر، 76میلی میکرو رادیو اکتیو وجود دارد و این مقدار رادیواکتیو در صورتی است که آزمایش در خود چشمه به عمل آید وگرنه به مرور زمان، تاثیر رادیواکتیو از بین می‌رود.

آب معدنی آب اسک

روستای ییلاقی و کوهستانی اسک در حاشیه جاده هراز و در 80 کیلومتری آمل به تهران قرار دارد. آب‌های گرم با حدود 19 درجه حرارت در سرچشمه و خواص گوگردی در تمامی سطح روستا جاری است. آب سرشار از اکسید کربنیک و کلسیم به مقدار زیاد و نمک، منیزیم، کلرورهای مختلف، آهن، سودپتاس و بی‌کربنات دوسود است.

استحمام در این آب فیروزه‌ای رنگ برای زیبایی و طراوت پوست، درمان سوءهاضمه و رفع انسداد مجاری موثر است. چیزی که در ورود به این روستای ییلاقی قطعا توجه شما را جلب می‌کند  قشر آهکی و مرمری روستا است که از ترکیب بی‌کربنات دوسود و اکسیژن به وجود می‌آید.

چشمه آب معدنی قرمرض

چشمه آب معدنی قرمرض یکی از مشهورترین نقاط گردشگری شهرستان نکا به شمار می‌‍رود. این چشمه در فاصله 12 کیلومتری شهر نکا در جاده‌ای معروف به قرمرض قرار دارد و مسیر دسترسی به آن از وسط شهر نکا می‌گذرد.

شهرت این چشمه به خاطر خاصیت درمانی آن برای بیماری‌های کلیوی است که سبب شده تا هموطنان بسیاری، از سایر نقاط کشور برای نوشیدن آب این چشمه به این منطقه سفر کنند.

آب معدنی استراباکو

65 کیلومتری آمل به تهران، داخل دره‌ای باریک و در مجاورت رود هراز، از چند نقطه آب‌های گرم با حدود 34 درجه از پای کوه می‌جوشد و بعد از جمع شدن از دو استخر تقریبا بزرگ، از آن سرازیر شده و به رودخانه می‌ریزد.

این آب‌ها دقیقا در حاشیه جنوبی روستای بایجان قرار دارد که قلابن هم نامیده می‌شود. میزان آبدهی تقریبا چهار اینچ در ثانیه است این آب ماده‌ای به نام زبیق دارد که برای درمان بیماری‌های عفونی به ویژه در پوست کاملا موثر است. به گفته مردم محلی این منطقه در صورت ته‌نشین شدن رسوبات قرمز رنگ و زیبای این چشمه، آب آن برای درمان بیماری‌های کبد و کلیه مفید است.

آب گرم معدنی فلک ده

این مکان بکر در لیرسر قرار دارد، مسیر آن از سه راهی خرم‌آباد در داخل شهر تنکابن و قبل از پل چشمه کیله آغاز می‌شود و پس از عبور از شهر خرم‌آباد به دو راهی لتاک می‌رسد، بعد  از عبور از پل به فاصله کمی دو راهی سه هزار و لیرسر وجود دارد و جاده به صورت خاکی ادامه پیدا می‌کند.

کل فاصله تنکابن تا روستای سنتی فلک ده 33 کیلو متر است. آب گرم با درجه حرارت متوسط در کنار رودخانه لیرسر و یک چشمه آب سرد به همراه جنگل‌های انبوه و کوه‌های پوشیده از درخت انتظارتان را می‌کشد.

آب معدنی شلف

آب معدنی شلف در سه هزار تنکابن درست در نزدیکی چشمه آب گرم سه هزار قرار دارد، آب معدنی شلف از آب‌های معدنی بسیار گوارا است تاثیر شفابخش برای هضم غذا و ناراحتی‌های کبدی و تنظیم دستگاه گوارشی ثابت شده است.

به روایت برخی از گردشگران طعم آن شبیه لیموناد است و املاح معدنی گوناگونی دارد. متاسفانه به دلیل هموار نبودن مسیر دسترسی  تا به حال ناشناخته مانده است. نمونه این آب معدنی "آب معدنی ویشی"  در کشور فرانسه وجود دارد که به عنوان یک نوشیدنی طبیعی و شفابخش در هتل‌ها و سوپرمارکت‌ها به فروش می‌رسد.

آب گرم معدنی رامسر

بیشتر آب‌های معدنی داخل شهر رامسر در اطراف محوطه هتل‌های جدید و قدیم قرار دارد.  نزدیکی این شهر به دریا و جذابیت‌های دیگرش که به عروس شهرهای ایران هم شهرت دارد در تمام فصول سال پر تردد است. مراکز آب درمانی متعدد به صورت وانه‌ای خصوصی، استخرهای عمومی و خصوصی  در شهر رامسر وجود دارد. حرارت آب در چشمه‌های اصلی و محل خروج از زمین حدود 30 درجه سانتیگراد، گوگردی و گازدار است.

کلسیم، منیزیم، سدیم، پتاسیم، کلراید، سولفات، سیلیس، آمونیاک، نیترات و....آن باعث درمان دردهای مفاصل، بیماری‌های پوستی و درمان جوش‌های بدن، جلوگیری از ریزش مو، رفع گرفتگی عضلات می‌شود.

آب گرم معدنی سادات شهر

سادات شهر از توابع شهرستان رامسر و در فاصله چهار کیلومتری جنوب شرقی مرکز شهر رامسر در دامنه شمالی کوه دریا دیم قرار دارد. چشمه‌های آب گرم سادات شهر از دامنه‌های شرقی کوه دریا دیم در چند نقطه با دمای مختلف از زمین خارج می‌شود.

چشمه‌های محمود گرما، عزیز گرما، نمک گرما، اشکر گرما، کش گرما و سنگ بنه از مهم‌ترین چشمه‌های معدنی این منطقه به شمار می‌آید.

درجه حرارت آب این چشمه‌ها به جز چشمه نمک گرما در سرچشمه اصلی حدود 35 درجه است هدایت آب این چشمه‌ها در یک کانال، برای استفاده در استخرها و وان‌ها به مرور باعث کاهش حرارت آنها می‌شود.

چشمه‌های آب گرم سادات‌شهر را بیشتر به عنوان مسکن اعصاب، درد مفاصل و روماتیسم می‌شناسند.

خنک‌ترین چشمه معدنی این منطقه نمک گرماست که در حاشیه شمال غربی سادات‌شهر در دامنه کوه دریادیم و در وسط باغی زیبا از زمین بیرون می‌آید، حرارتش حدود 17 درجه است و برای درمان بیماری های پوستی به ویژه جوش بدن موثر است.

آبشار آب مراد لاسم

از مکان‌های دیدنی و زیبای منطقه بالا لاریجان  – منطقه روستای لاسم شهرستان آمل مجموعه آبشار‌های دیدنی کوچک و بزرگی قرار دارد که به چشمه‌های آب مراد معروف است، تعداد آنها به طور تقریبی به 13 آبشار می‌رسد.

از بین این آبشارها  فقط اولین و بلندترین آنها که در پایین‌ترین نقطه آن در شکاف دو صخره قرار دارد و منظره بسیار زیبایی را به وجود آورده به آسانی در دسترس است. به روایت تاریخی آبشار آب مراد در گذشته تفرجگاه شاهان قاجار از جمله ناصرالدین‌شاه بود.

در نزدیکی این آبشار غاری قرار دارد که در سردر ورودی آن تصاویر زیبای شکار و شکارچی حک شده که به گفته کارشناسان  قدمت تاریخی دارد.

انتهای پیام/86007/خ40/پ3003
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها