امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۰۸:۳۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 73093
تاریخ انتشار: ۱۳ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۲
تعداد بازدید: 59
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در کابل، بسیاری از روزنامه‎های امروز(3 شنبه 12 فروردین) برگزاری انتخابات، مشارکت ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در کابل، بسیاری از روزنامه‎های امروز(3 شنبه 12 فروردین) برگزاری انتخابات، مشارکت مشتاقانه و حضور پرشور مردم در پای صندوق‎های رأی را امری الزامی و تنها گزینه ممکن و معقول برای انتقال مسالمت‎آمیز قدرت عنوان کرده و روز رأی‎دهی را روزی حساس و حیاتی خوانده‌اند.

«روزنامه هشت صبح» در سرمقاله خود، صف‌های طولانی مردم برای دریافت کارت رأی‌دهی را می‎ستاید و آن را نشانه شکوفایی شعور شهروندان افغانستان عنوان می‎‎کند.

این روزنامه تأکید می‎کند که صف‌های طولانی برای دریافت کارت رأی‎دهی نشان می‌دهد که شهروندان افغانستان، اعم از زن و مرد به دموکراسی و انتخابات باور دارند و این مردم اکنون درک کرده‌اند که تنها انتخابات است که به زعامت رئیس دولت و همکاران وی مشروعیت می‌دهد.

به اعتقاد سرمقاله‎نویس هشت صبح، انتخابات و دموکراسی می‌رود تا جزئی از فرهنگ سیاسی افغانستان شود و به نوشته وی این امر در کشوری که تاریخ سیاسی آن آکنده از خشونت است و قدرت با استفاده از زور دست به‌دست شده است، دست‌آورد بزرگی است.

روزنامه یادشده در ادامه با اشاره به اینکه برخی از گروه‎های افراطی نیز به این نتیجه رسیده‌اند که تنها گزینه مطلوب و ممکن انتخابات است، می‎نویسد: تنها طالبان است که تصور می‌کنند که از طریق زور و خشونت می‎توانند جامعه را به عقب برگردانده و بار دیگر استبداد را بر این کشور حاکم سازند.

به گفته این روزنامه، اما سران گروه طالبان و حامیان‌ آنها اشتباه می‌کنند؛ زیرا جامعه افغانستان متحول شده است و حضور پرشور مردم در همایش‌های انتخاباتی و صف‌های طولانی شهروندان این کشور برای دریافت کارت‌های رأی‌دهی، نشان می‌دهد که دیگر استبداد و حکومت طالبان و شبه‌طالبانی، زمینه تاریخی خود را در این کشور از دست داده است.

«روزنامه ماندگار» دست‎آوردهای 12 سال گذشته افغانستان را وابسته به انتخابات ریاست جمهوری 3 روز بعد دانسته و خاطرنشان کرده است که موفقیت در این روند سیاسی و آزمون ملی، افق امید را به روی مردم افغانستان خواهد گشود و برعکس ناکامی(انتخاب ناشیانه و بدون دقت) در انتخابات می‎تواند بستر بازگشت به گذشته را هموار سازد.

این روزنامه در ادامه می‎نویسد که در این مقطع مهم و سرنوشت‎ساز هیچ بهانه سیاسی و غیر سیاسی نباید پذیرفته شود، بلکه تنها و تنها باید انتخابات اولویت همه گروه‎ها قرارگیرد؛ زیرا به نوشته این روزنامه نجات و خوشبختی مردم در گرو همکاری تمام گروه‎های سیاسی است.

روزنامه یادشده ناامنی و تهدید طالبان، فساد در اداره دولت فعلی، وعده‎های غیرعملی برخی کاندیداها را از دلایل دل‎سردی و بی‎میلی برخی از شهروندان و مردم افغانستان برای حضور در پای صندوق‎های رأی دانسته؛ اما خاطرنشان کرده است که مردم افغانستان می‎بایست متوجه باشند که عدم شرکت در انتخابات، کمک به تحقق اهداف طالبان و دیگر گروه‎های افراطی است.

«روزنامه انصار» با اشاره به اهمیت انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، معیارهایی را برای انتخاب احسن برشمرده است.

از دید این روزنامه، شایستگی و توانایی فردی، تقوا و تدین، دل‎سوزی و درک محرومیت‎های مردم، اعتقاد به ارزش‎های اسلامی، مجاهد و مؤمن‎بودن کاندیدا، معیارهای صحیحی است که با اتکاء به آن‎‎ها انتخاب فرد اصلح ممکن می‎گردد.

این روزنامه در ادامه سرمقاله خود می‎نویسد: اکنون، اما نوبت مردم است که با تکیه به حب و بغض‎های خود رأی می‎دهند یا واقع‎بینانه کسی را برای زعامت 5 سال آینده خود برمی‎گزیند که توانایی استقرار صلح و ایجاد حکومت‎داری خوب را داشته باشد و برنامه‎های عملی برای بازسازی این کشور طرح و اجرا کند.

انتهای پیام/ز
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها