امروز : دوشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 19
۰۴:۲۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 73107
تاریخ انتشار: ۱۳ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۲
تعداد بازدید: 39
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، «سراج‌الدین اصل‌اف» و «سعود الفیسل» وزرای امور خارجه تاجیکستان و عربستان در ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، «سراج‌الدین اصل‌اف» و «سعود الفیسل» وزرای امور خارجه تاجیکستان و عربستان در پایان دیدار و مذاکرات در شهر ریاض یادداشت تفاهم همکاری سیاسی امضا کردند.

دفتر مطبوعاتی وزارت امور خارجه تاجیکستان در بیانیه‌ای تصریح کرد: طرفین با امضای این سند آمادگی و تمایل خود را برای توسعه روابط و مناسبات متقابلا سودمند اعلام کردند.

به گفته این منبع، گسترش بیش از پیش مناسبات دوجانبه با توجه به وجود ظرفیت و امکان همکاری در زمینه‌های مختلف از محورهای اصلی مذاکرات مقامات دیپلماتیک بود.

در بیانیه تصریح شده که وزرای خارجه 2 کشور ضمن این دیدار بر لزوم ادامه گفت‌وگوها و افزایش دیدارهای مقامات رسمی در مورد ابعاد مختلف روابط و چشم انداز مناسبات تاجیکستان و عربستان تأکید کرده‌اند.

تاجیکستان و عربستان از سال 1992 روابط سیاسی آغاز کرده و طی این مدت سفرهای مقامات عالی‌رتبه تاجیکستان به عربستان و بازدید برخی از مقامات سعودی از این کشور انجام شده است.

عربستان در سال 2010 سفارت خود را در شهر دوشنبه افتتاح کرده و تاجیکستان نیز در سال 2011 با راه اندازی نمایندگی دیپلماتیک خود در ریاض به گسترش روابط دوجانبه شرایط مناسب‌ را ایجاد کردند.

در همین حال به گفته منابع، عربستان در مدت بیش از 22 سال استقلال تاجیکستان با سرمایه گذاری در صندوق توسعه سعودی در اجرای برخی از طرح‌های بخش اجتماعی تاجیکستان از جمله در بخش آموزش و بهداشت سهیم شده‌اند.

*** اصل‌اف با رئیس بانک توسعه اسلامی نیز مذاکراتی انجام داد

بنابراین بیانیه، وزیر خارجه تاجیکستان که با یک سفر رسمی وارد عربستان شده‌ روز گذشته در شهر جده با «احمد محمد علی» رئیس بانک توسعه اسلامی نیز دیدار و مذاکرات انجام داده‌ است.

به گفته این منبع، اصل‌اف و رئیس این نهاد مالی وضعیت سرمایه‌گذاری به برخی از طرح‌های اقتصادی تاجیکستان از طریق این بانک را مورد بحث قرار داده‌اند.

این منبع تصریح کرد که محمد علی با اشاره به سفری در ماه می سال 2013  به تاجیکستان و مذاکراتی که در حاشیه سی‌وهشتمین اجلاس شورای مدیران بانک توسعه اسلامی در دوشنبه با مقامات عالی‌رتبه تاجیک انجام داد، سطح همکاری و روابط دوجانبه‌را مثبت عنوان کرد.

تاجیکستان از سال 1996 عضویت این بانک را داشته و تاکنون مبلغ 200 میلیون دلار برای اجرای برنامه‌های خود دریافت کرده‌ است.

بنا به گفته منابع رسمی، وزیر خارجه تاجیکستان ضمن سفر به عربستان همچنین با «ایاد بن امین المدنی» دبیر کل سازمان همکاری اسلامی نیز ملاقات‌هایی انجام داده است.

انتهای پیام/ز
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها