امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۲۰:۱۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 73190
تاریخ انتشار: ۱۴ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۱۱:۴۸
تعداد بازدید: 33
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس مسعود سلطانی‌فر با اشاره به حکم دادگاه ایالتی شیکاگو آمریکا در خصوص الواح هخامنشی گفت: بر اساس ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس مسعود سلطانی‌فر با اشاره به حکم دادگاه ایالتی شیکاگو آمریکا در خصوص الواح هخامنشی گفت: بر اساس مصوبه سال 1314 دولت وقت، 30 هزار قطعه از الواح به دست آمده در کاوش های تخت جمشید، در قالب 50 صندوق برای انجام کارهای مطالعاتی به موسسه شرق‌شناسی دانشگاه شیکاگو ارسال شد.

وی افزود: در سال 1327، 150 قطعه و در سال 1380، 200 قطعه دیگر از این الواح به کشور بازگردانده شد.

وی بیان کرد: در دهه گذشته پیرو شکایت خانواده های جمعی از قربانیان یک حادثه انفجار که به دادگاه فدرال ایالت شیکاگو ارائه شد، حکمی مبنی بر حراج الواح مذکور و پرداخت غرامت به خانواده قربانیان صادر شد.

معاون رئیس جمهور افزود: با توجه به جنبه فرهنگی اشیاء مذکور و با عنایت به اینکه نقش ایران در انفجار مورد اشاره به هیچ وجه به اثبات نرسید، حکمی در دادگاه تجدیدنظر مبنی بر نقض حکم دادگاه بدوی صادر و بر پایه این حکم حراج اشیاء مذکور منتفی شد.

سلطانی‌فر گفت: موزه ملی ایران آماده میزبانی از این اشیاء تاریخی است و امیدواریم با استمرار روند حقوقی به زودی شاهد بازگرداندن این اشیاء تاریخی به کشور باشیم.

وی در بخش دیگری از این گفت‌وگو با اشاره به تعداد قابل توجه بناها و محوطه های تاریخی که نیازمند شناسایی، ثبت و مرمت هستند، منابع اختصاص یافته به این موضوع را بسیار ناچیز برشمرد و اتخاذ سیاست های جدید را برای صیانت از میراث فرهنگی کشور ضروری خواند.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها