امروز : سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 24
۲۱:۱۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 7329
تاریخ انتشار: ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۲۰:۲۴
تعداد بازدید: 138
به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به جده، نشست گروه تماس سازمان همکاری اسلامی درباره مالی در جده به ریاست وزیر ...

به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به جده، نشست گروه تماس سازمان همکاری اسلامی درباره مالی در جده به ریاست وزیر خارجه جیبوتی آغاز به کار کرد.

این اجلاس با ابتکار کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی برای بررسی وضعیت کشور مالی تشکیل شده است.

بر اساس اطلاعات حاصله علاوه بر وزیر خارجه ایران، وزرای عربستان، مصر، ترکیه، سنگال، نیجر، بورکینافاسو و جیبوتی در این اجلاس شرکت می‌کنند.

سازمان همکاری اسلامی 57 عضو دارد که 15 عضو آن در گروه تماس این سازمان حضور دارند.

این نشست با سخنرانی اکمل الدین احسان اغلو رئیس سازمان همکاری‌های اسلامی آغاز شد و در ادامه وزرای خارجه مصر و ترکیه سخنرانی کردند.

در این نشست نماینده روسیه به عنوان عضو ناظر حضور یافت و رمانو پرودی نماینده سازمان ملل در امور مالی نیز درباره بحران این کشور مسائلی را مطرح کرد.

علی‌‌اکبر صالحی نیز در این نشست حضور دارد که پیش از نشست مذکور دیدار کوتاهی با وزیر خارجه مصر داشت.

جمهوری مالی از فروردین سال گذشته به دنبال بروز کودتای نظامی دچار تنش شده و شورشیان شمالی آن کشور با استفاده از فرصت به وجود آمده اقدام به تصرف بخش عظیمی از شمال کشور مالی شده‌اند و به طرف پایتخت پیشروی کردند.

به رغم تلاش اتحادیه آفریقا و جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا برای راضی کردن کودتاچیان در باماکو برای کناره‌گیری از قدرت و تشکیل دولت موقت به همراه تمهیدات لازم برای مقابله با شورشیان شمال، شورشیان دیماه 91، علی‌رغم در جریان بودن مذاکرات صلح با نمایندگان آکواس (گروه تماس بنین، سنگال، بورکینافاسو و ساحل عاج) طی حملات سنگینی شروع به پیشروی مجدد به سوی باماکو و اطراف پایتخت کردند و دولت موقت مالی نیز از نیروهای فرانسوی درخواست کمک کرده و نیروهای فرانسوی با حمایت و پشتیبانی لجستیکی چند کشور اروپایی و با موافقت الجزایر و نیجر (همسایگان مالی که دارای منافع مستقیم در بحران هستند) وارد خاک مالی شدند و شورشیان را به عقب راندند.

پس از مداخله نیروهای نظامی فرانسوی کشورهای آفریقایی دیگر نیروهایی به مالی اعزام کردند.

به هر حال اوضاع کشور مالی در اکثر شهرها تحت کنترل نیروهای نظامی است و قرار است دولت موقت مقدمات برگزاری انتخابات دموکراتیک برای تشکیل دولت رسمی در مالی را فراهم آورد. دوم و هفتم جولای برای انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی تعیین شده است.

از زمان آغاز بحران مالی جمهوری اسلامی ایران به عنوان عضو فعال سازمان همکاری اسلامی ضمن تأکید بر حفظ حاکمیت و تمامیت ارضی مالی خواستار اعاده نظم و گفت‌وگوهای مسالمت‌آمیز میان طرف‌های درگیر و جلوگیری از ریخته‌ شدن خون مسلمانان در این کشور تحت مدیریت نهادهای منطقه‌ای و آفریقایی بوده و اعتقاد دارد ورود نیروهای نظامی خارجی تنها به پیچیده‌تر شدن بحران می‌انجامد.

جمهوری اسلامی ایران علاوه بر برخورداری از روابط خوب دوجانبه با همه دولت‌های داخلی کشور مالی به عنوان رئیس جنبش عدم تعهد آمادگی خود را برای استفاده از همه امکانات سیاسی خود برای حل بحران مالی اعلام داشتند.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار