امروز : پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 19
۱۴:۵۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 73352
تاریخ انتشار: ۱۵ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 52
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از قزوین، آب یکی از دلایل مهم در رشد و توسعه زندگی در هر شهر یا روستا است که امروز از جایگاه ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از قزوین، آب یکی از دلایل مهم در رشد و توسعه زندگی در هر شهر یا روستا است که امروز از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است، به طوری که برخی جنگ‌های آینده جهان را بر سر آب می‌دانند.

این منبع خدادادی در تمام ابعاد زندگی انسان و حتی دیگر موجودات تأثیرگذار است که حتی با کاهش آن در یک منطقه امکان از بین رفتن کامل زندگی وجود دارد.

از دیرباز تاکنون تمامی تمدن‌ها و شهرهای بزرگ در حاشیه رودها و مناطق پر آب صورت گرفته است که از قدیمی‌ترین آنها می‌توان به تمدن‌های به وجود آمده در حاشیه بین‌النهرین به عنوان قدیمی ترین تمدن روی زمین اشاره کرد.

قزوین نیز از شهرهای با تمدن بسیار بالاست و همچنین بیش از 50 سال پایتخت حکومت صفویه بوده است، پس این مهم بیانگر بهره‌مندی این منطقه از منابع آبی بوده است.

البته کشاورزی قزوین نیز از نقاط درخشان این خطه محسوب شده و دلیل دیگر برای اثبات این مهم است.

با توجه به کاهش میانگین بارش برف و باران در ایران و حتی جهان و با در نظر گرفتن نرخ رشد گرم‌تر شدن زمین، لزوم حفظ منابع آبی در کشور احساس می‌شود، استان قزوین نیز در دوره کنونی با توجه به دارا نبودن منابع کافی در بحث آب‌های زیر زمینی و آب‌های سطحی از این قاعده مستثنی نیست و مسئولان و مردم باید تمهیداتی را در خصوص استفاده به جا از این سرمایه ملی به کار بندند.

منابع آبی به طور کلی به دو دسته آب‌های زیرزمینی که شامل چاه‌ها، چشمه‌ها و قنات‌ها هستند و آب‌های سطحی تقسیم‌بندی می‌شود.

منابع آب زیرزمینی استان قزوین شامل منابع آب زیرزمینی آب خوان دشت قزوین، بخشی از دشت قیدار در منطقه آوج و سفره‌های بسیار کوچک محلی با ظرفیت‌های محدود در مناطق مختلف اعم از طارم سفلی، الموت و آوج است.

در ضمن منابع آب سازنده‌های سخت هنوز در استان مورد شناسایی و یا بهره‌برداری قرار نگرفته است، لیکن با توجه به وضعیت زمین شناسی و لیتولوژی امکان وجود چنین منابعی در استان وجود دارد.

حسین محمودی از کارشناسان منابع طبیعی در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در قزوین اظهار داشت: دشت قزوین در سال 1341 مورد توجه کارشناسی داخلی و خارجی منابع آب قرار گرفته و عملیات شناسایی و در پی آن بهره‌برداری از این دشت آغاز شد.

وی افزود: کارشناسان وقت ظرفیت این دشت را ابتدا تا 300 میلیون متر مکعب و چند سال بعد 500 میلیون متر مکعب اعلام کردند و اکنون پس از گذشت 42 سال از شروع بهره‌برداری از آن شاهد تخلیه بیش از 1.5 میلیارد متر مکعب آب از آن هستیم که البته این برداشت بسیار بیشتر از ظرفیت دشت قزوین است.

محمودی عنوان کرد: بی‌تردید این برداشت بیش از حد موجب افت سطح آب زیرزمینی و ایجاد کسری مخزن حدود 320 میلیون متر مکعبی شده و با حجم تخلیه‌هایی که صورت می‌گیرد، ظرفیت دشت قزوین را حدود 1.2 میلیارد متر مکعب تخمین می‌زنند.

این کارشناس بیان داشت: ضریب ذخیره این دشت بین 5 تا 6 درصد و ذخیره آن بر اساس گزارش مهندسین مشاور آبخوان بین 16 تا 18 میلیارد متر مکعب است.

وی تأکید کرد: دشت قیدار بخشی از استان قزوین را شامل می‌شود و در حوزه عمل شرکت سهامی آب منطقه‌ای قزوین شش محدوده مطالعاتی شامل قزوین، طالقان – الموت، طارم، آوج اشتهارد و قیدار وجود دارد.

حمید قزوینی مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای قزوین نیز در خصوص کاهش آب‌های زیر زمینی در این استان اظهار داشت: در 40 سال گذشته در قزوین منابع آب زیرزمینی استان با کاهشی معادل 40 تا 50 درصد مواجه شده است که این امر در فرو نشست کردن دشت‌ها موثر است و امکان بروز خطرات ناشی از زلزله را در استان افزایش می‌دهد.

این زنگ خطر که توسط مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای به صدا درآمد، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است چراکه در بحث بحران آب همه نگاه‌ها به سمت خشکسالی می‌رود، ولی زلزله نیز از عواقب این مصرف زیاد آب در قزوین است.

استان قزوین در حوزه آبریز رودخانه سفید رود و رودخانه شور قرار دارد، در قسمت شمالی استان قزوین رودخانه شاهرود قرار دارد که بیشترین ظرفیت آب سطحی استان در آن جاری است.

شاخه‌های اصلی این رودخانه الموت‌رود و طالقان‌رود است و در بخش حوزه شور استان رودخانه‌های متعدد به صورت دائمی و فصلی وجود دارد که مهمترین آنها خررود، ابهررود، حاجی عرب و رودخانه باراجین، بازار، دلی چای و چند رود دیگر است.

عمده ترین منبع آب سطحی استان قزوین در بخش شمالی آن یعنی حوزه رودخانه شاهرود قرار دارد، این رودخانه از پیوستن رودخانه‌های الموت‌رود، طالقان رود و چند شاخه فرعی تشکیل شده و آب آن وارد دریاچه سفید رود می‌شود که کل آورد سالانه آن در محل ایستگاه هیدرومتری پل لوشان 950 میلیون متر مکعب است.

قزوینی، مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای قزوین در این خصوص عنوان کرد: در بخش حوزه شور نیز رودخانه‌های کوچک و بزرگ متعددی وجود دارد که خررود با متوسط آورد سالانه در شرایط فعلی 64.1 میلیون متر مکعب از خروجی ایستگاه آبگرم، ابهررود 21.5 میلیون متر مکعب از خروجی ایستگاه قروه و حاجی عرب 21.6 میلیون متر مکعب از خروجی ایستگاه حاجی عرب از مهمترین این رودخانه‌ها است.

وی ادامه داد: این شرکت در راستای اجرای وظایف خود توانسته است در خصوص شاخص مربوط به تغذیه مصنوعی با 43.4 درصد افزایش، در بخش اجرای تعیین بستر حریم 18.8 درصد و تأسیس، تجهیز و نوین سازی سنجش آب با 10.5 درصد افزایش نسبت به سال 88 موفقیت‌هایی را کسب کند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان قزوین نیز به خبرنگار فارس گفت: اهمیت رسیدگی به مسائل و مشکلات در زمینه کمبود آب در بخش آب‌های سطحی و زیر زمینی در شهرستان قزوین جزو الویت‌های نهادهای مربوطه است.

وی اضافه کرد: آب رسانی، ایجاد سدهای انحرافی مستقل و ایستگاه‌های پمپاژ، تعادل بخشی، تأسیس و تجهیز و نوین سازی سنجش آب، اجرای تعیین بستر و حریم و تغذیه مصنوعی از جمله شاخص‌های عمده شرکت آب منطقه‌ای استان به شمار می‌رود که در بخش‌های نوین سازی سنجش آب و تجهیز آن در سال 88، 19 میلیون متر مکعب؛ در سال 89، 18 میلیون متر مکعب و در سال‌های 90 و 91 به ترتیب 20 میلیون متر مکعب و 21 میلیون متر مکعب آب در این راستا نوین سازی شده است که در این بخش نرخ رشدی معادل 10.5 درصد به چشم می‌خورد.

قزوینی ادامه داد: در گروه تعیین بستر و حریم و اجرای آن نیز در سال 88، 180 میلیون مترمکعب، در سال 89، 122 میلیون متر مکعب و در سال‌های 90 و 91 به ترتیب 286 و 214 میلیون متر مکعب بوده است که درصد تغییرات آن طی این چهار سال رقمی برابر با 18.8 درصد است.

این مسئول یادآور شد: در بخش تغذیه مصنوعی نیز رشدی معادل 43.4 درصد به چشم می‌خورد که آمار و ارقام آن در سال 88، 22 میلیون متر مکعب، در سال 89، 20 میلیون متر مکعب، در سال 90، 23.4 میلیون متر مکعب و در سال 91، 31.55 میلیون متر مکعب بوده است.

مرتضی روزبه استاندار قزوین نیز در آخرین جلسه‌ای که به منظور بررسی بحران آب در قزوین برگزار شده بود، بر اتخاذ راهکارهای مناسب در راستای کاهش لطمه های ناشی از بحران آب در قزوین تأکید کرد.

بی‌تردید باید از همین روزهای نخست سال مردم و مسئولان استان قزوین، بحران آب در سال 93 را در برنامه‌ ویژه خود قرار داده و کمک کنند این بحران آبی از سر مردم استان گذر کند.
انتهای پیام/77013/ب40
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها