امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 25
۰۲:۵۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 73367
تاریخ انتشار: ۱۵ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 43
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، خبرگزاری آسوشیتدپرس روز پنج‌شنبه با انتشار گزارشی از تلاش‌های مخفیانه دولت آمریکا برای ایجاد ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، خبرگزاری آسوشیتدپرس روز پنج‌شنبه با انتشار گزارشی از تلاش‌های مخفیانه دولت آمریکا برای ایجاد ناآرامی در کوبا پرده برداشت. بنا بر این گزارش، واشنگتن تلاش کرده است با ایجاد یک شبکه پیام‌رسانی گسترده در کوبا، به ایجاد تظاهرات‌های ضددولتی در این کشور کمک کند. آسوشیتدپرس از این شبکه تحت عنوان «توئیتر کوبایی» یاد کرده است.

بنا بر این گزارش، «جو مک اسپدون» از جانب دولت آمریکا مسئول ایجاد این شبکه اجتماعی بوده و با همین هدف در سال 2010 برای انجام مراحل پایانی این پروژه به بارسلونا سفر کرده است. مک اسپدون برای آنکه بتواند این شبکه را از دید دولت کوبا پنهان نگه دارد، شبکه‌ای از شرکت‌های صوری مرتبط به حسابی در جزایر «کیمن» را ایجاد کرده است. این شرکت‌ها بدون آنکه اعلام شود ارتباطی با دولت آمریکا دارند، وظیفه ارتباط‌گیری و جذب نیرو برای پیشبرد این پروژه را ایفا کرده‌اند.

به نوشته آسوشیتدپرس، بودجه این پروژه را آژانس توسعه بین‌الملل که در پوشش کمک‌های بشردوستانه فعالیت می‌کند، ارائه کرده است.

آنطور که اسناد در دست آسوشیتدپرس و مصاحبه‌های صورت‌گرفته با افراد دخیل در پروژه نشان می‌دهد، این «توئیتر کوبایی» که «زان‌زانئو» نام داشته، از پیامک تلفن همراه برای فرار از نظارت‌های دولتی کوبا استفاده می‌کند.

این اسناد همچنین نشان می‌دهد که دولت آمریکا قصد داشته است با ایجاد یک مرکز ارسال پیام «غیرجنجال برانگیز» گام به گام این پروژه را پیش ببرد. به این صورت که پیام‌های این مرکز در ابتدا تنها به اخبار مرتبط با ورزش، موسیقی و وضعیت آب و هوا محدود بوده و بعد از آنکه تعداد مشترکین افزایش یافت و احتمالا به چند صد هزار نفر رسید، از آن برای ارسال محتوای سیاسی با هدف ایجاد تجمعات در زمانی کوتاه به منظور شکل‌گیری «بهار کوبایی» یا آنطور که اسناد دولتی آمریکا اشاره می‌کند «ایجاد موازنه بین دولت و جامعه»، استفاده شود.

به نوشته آسوشیتدپرس، این سامانه در زمان اوج خود توانسته 40 هزار مشترک جذب کند. البته این مشترکین اطلاعی از دست داشتن دولت آمریکا در ایجاد سامانه یا جمع‌آوری اطلاعات شخصی آن‌ها توسط آژانس‌های اطلاعاتی آمریکا نداشته‌اند.

در یکی از دست‌نوشته‌های مربوط به شرکت «موبایل اکورد» به تاریخ 2010، آمده است: «به هیچ وجه هیچ اشاره‌ای به نقش دولت ایالات متحده نمی‌شود. این موضوع برای موفقیت بلندمدت این سرویس و همچنین کسب اطمینان از موفقیت مأموریت، حیاتی است.»
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها