امروز : جمعه ۴ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 23
۲۰:۵۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 73387
تاریخ انتشار: ۱۵ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 49
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دمشق، منابع خبری معارض سوری طی روزهای اخیر از سفر «احمد الجربا»، رئیس ائتلاف ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دمشق، منابع خبری معارض سوری طی روزهای اخیر از سفر «احمد الجربا»، رئیس ائتلاف معارضان سوری به برخی از مناطق ریف شمالی لاذقیه از جمله «کوه الترکمان» و «کوه الاکراد» خبر دادند، سوالی که در اینجا مطرح می‌شود، این است که با توجه به شرایط خاص حاکم بر این مناطق آیا الجربا واقعا به این مناطق سفر کرده است.

الجربا طی تصریحاتی درباره این سفر خود اظهار داشته بود که از جبهه‌های نبرد در کوه الترکمان و ابتدا از کسب و السودا تا تپه 45 و تمام مناطق همجوار آن دیدار داشته و در این دیدارها به معارضان ترکمان اطمینان خاطر داده که ائتلاف معارضان در کنار آنها در مبارزه با نظام سوریه قرار دارد.

وی همچنین گفته بود که در کوه الاکراد با جنگجویان در اتاق‌های عملیاتی دیدار داشته و از جدیدترین تحولات میدانی منطقه آگاه شده و اینکه جنگجویان در آنجا از روحیه و معنویات بسیار بالایی برخوردار بودند.

نگاهی به واقعیت‌های میدانی در مناطق درگیری در ریف شمالی لاذقیه که هم اکنون نیروهای ارتش سوریه و گروه‌های تروریستی تکفیری به شدت درگیر هستند، موجب می‌شود تا بسیاری از ناظران اوضاع میدانی در این منطقه به ادعاهای الجربا در سفر به این مناطق شک کنند.

این ناظران و کارشناسان در رد گفته‌ها و ادعاهای احمد الجربا در سفر به ریف شمالی لاذقیه دلایل بسیاری می‌آورند که در اینجا به مهمترین آنها اشاره می‌شود:
 
یک: گروه مسلح موسوم به «ارتش آزاد» و مورد حمایت ائتلاف معارضان سوری اختلافات شدیدی با دیگر گروه‌های مسلح تروریستی دارد که در نبرد «انفال» در ریف شمالی لاذقیه مشارکت دارند و مهمترین این گروه‌ها «جبهه النصره» است که ارتش آزاد دارای خصومت و دشمنی شدید با این گروه است و این موجب می‌شود تا جبهه النصره اجازه ورود و دیدار الجربا از مناطق تحت تصرف النصره در ریف لاذقیه را نمی‌دهد.
 
دو: گروه‌های مسلح در تمام مناطق ریف لاذقیه و به ویژه ریف شمالی آن زیر آتش مستقیم و سنگین نیروهای ارتش سوریه چه یگان توپخانه و چه نیروی هوایی قرار داشتند و این موجب شده است، تا امکان کوچکترین تحرک از سوی آنها سلب شود، در چنین شرایطی غیر منطقی به نظر می‌رسد که الجربا به این مناطق سفر داشته باشد.
 
سه: از سوی دیگر، احمد الجربا در بخشی از سخنان خود به تعامل بسیار خوب و عالی عناصر ارتش آزاد با اهالی ارمنی ریف لاذقیه سخن گفته بود، در حالی‌که باید توجه داشت، ارتش آزاد اصلا حضور و موجودیتی در مناطق ارمنی نشین ریف لاذقیه ندارد و تاکنون هرچه شنیده و منتشره شده مشارکت گروه‌های تروریستی تکفیری مانند جبهه النصره و شام الاسلام و آزادگان شام در نبرد انفال بوده است، از سوی دیگر اهالی ارمنی منطقه به لطف عناصر جبهه النصره و گروه‌های هم پیمان با آن از خانه و کاشانه خود آواره شده و راهی مناطق دیگر شده‌اند.
 
چهار: احمد الجربا در گوشه دیگری از سخنان خود گفته بود که گروه‌های مسلح از روحیه و معنویات بسیار بالایی برخوردار بودند، در حالی‌که در اینجا تنها کافی توجه الجربا را به نوشته‌های «عبد الله المحیسنی»، مبلغ سعودی - وهابی اشاره کنیم که در نبردهای انفال در شمال ریف لاذقیه مشارکت دارد.

این داعیه وهابی سعودی تنها چند روز پس از آغاز نبردهای انفال خواستار کمک‌های مالی از سوی هواداران و طرفداران خود و گروه‌های مسلح یا همان مجاهدین شده بود و در صفحه خود از کاهش بسیار کمک‌های مالی و رو به پایان بودن منابع مالی گروه‌های مسلح تروریستی در ریف لاذقیه سخن گفته و ضمن انتقاد از کاهش حمایت کشورهای حامی گروه‌های مسلح تاکید بود، در زمانی که ارتش سوریه در تمام محورهای ریف لاذقیه در حال پیشروی است، دیگر کشورها و حکومت‌ها نه تنها از ما حمایت نمی‌کنند که ما را محکوم و حمایت‌های خود را از ما قطع می‌کنند.

وی در ادامه نوشته‌های خود تاکید می‌کند که در نبرد کسب و النسر و لنبعین و تپه 45 و شالما تنها جبهه النصره و جبهه اسلامی و شام الإسلام می‌جنگند و خواستار یاری جبهه النصره مظلوم شده بود.
 
به همین دلیل این کارشناسان تاکید می‌کنند که ادعاهای احمد الجربا در سفر به ریف شمالی لاذقیه دروغی بیش نیست و عکس‌هایی که از وی تحت عنوان دیدار از مناطق ریف شمالی لاذقیه گرفته شده، عکس‌هایی است که تنها چند کیلومتر آن طرف‌تر از مرزهای ترکیه و برای بالا بردن روحیه و معنویات گروه‌های مسلح گرفته شده است.
 
 انتهای پیام/ز
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها