امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 25
۱۶:۴۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 73457
تاریخ انتشار: ۱۵ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۱۱:۵۷
تعداد بازدید: 24
اسماعیل قدیمی در گفت‌وگو با خبرنگار جامعه فارس با بیان اینکه آرشیو یا بایگانی پایه اصلی بوروکراسی یا سیستم‌های مدرن در دنیای امروزی است، اظهار داشت: ...

اسماعیل قدیمی در گفت‌وگو با خبرنگار جامعه فارس با بیان اینکه آرشیو یا بایگانی پایه اصلی بوروکراسی یا سیستم‌های مدرن در دنیای امروزی است، اظهار داشت: سازمان‌های امروزی پیشرفته‌ترین اجتماعات انسانی‌ هستند و پیشرفته‌ترین سیستم‌های اطلاعاتی را دارند و هیچ سیستم اطلاعاتی بدون آرشیو و بایگانی معنا ندارد.

استاد علوم ارتباطات دانشگاه علامه طباطبایی افزود: امروز در جهان «بازیابی» مهم‌ترین مهارت متخصصان اطلاعات است و این امر بر سیستم بایگانی و آرشیو استوار است. بسیاری از نظریه پردازان جامعه اطلاعات می‌گویند با حجم عظیم اطلاعات در جهان امروز مهم‌ترین کار متخصصان دسته‌بندی و قابل استفاده کردن اطلاعات و سهولت بازیابی است.

وی با بیان اینکه در کشور ما اهمیتی به این موضوع داده نمی‌شود، گفت: آرشیو و بایگانی اگر علمی باشد سرچشمه بازیابی اطلاعات و معلومات و زمینه‌ساز رشد معلومات عمومی و تخصصی در جامعه است.

کارشناس علوم ارتباطات ابراز داشت: آرشیو و بایگانی در نظام‌های مدرن که ما همچنان در مسیر آن قرار داشته و نتوانسته‌ایم آن را به صورت سیستمی مدیریت کنیم، زمینه‌های تولید اطلاعات و معلومات و  تصمیم‌گیری‌های مسئولان را فراهم می‌کند.

قدیمی ادامه داد: ماکس وبر جامعه شناس برجسته جهان، تحول در جهان امروز را مدیون سیستم‌های بوروکراسی می‌داند که آرشیو و بایگانی اساس آن را تشکیل می‌دهند. آنتونی گیدنز اطلاعات گرایی را که از تقسیم کار اداری و امور ثبت و دسته‌بندی اطلاعات و بازیابی و آرشیو تشکیل می‌شود پایه گذار اطلاعات گرایی‌های امروزی بشر می‌داند که جامعه اطلاعات و جامعه نظارت را به وجود آورده‌اند.

استاد علوم ارتباطات دانشگاه علامه طباطبایی ادامه داد: آرشیو مطبوعات و رسانه‌ها به طریق اولی از چنین ویژگی‌های ارزشمندی برخوردارند که تولید خبر و گزارش و مطالب را پشتیبانی می‌کنند و هیچ خبری وجود ندارد مگر آن که دستمایه‌هایی از اطلاعات پیشین آن را همراهی نکند.

قدیمی بیان داشت: آرشیو و بایگانی باید اطلاعات زمینه‌ای را برای تولید خبر و گزارش فراهم کند. هرچه آرشیوها غنی‌تر باشند اخبار و گزارش‌های ما جامع‌تر و دقیق‌تر خواهند بود.

وی ادامه داد: پیشنهاد می‌کنم که در دروس روزنامه‌نگاری ما به این بحث‌‌های پایه‌ای بپردازیم و جامعه روزنامه‌نگار را از خواب غفلت بیدار کنیم.

استاد علوم ارتباطات ابراز داشت: هیچ روزنامه و خبرگزاری‌ای بدون آرشیو تجربیات و آموخته‌ها و اطلاعات و معلومات گذشته آینده‌ای ندارد؛ بنابراین هر روزنامه‌ای شایسته آرشیوی است که از آن برخوردار است.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها