امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 19
۱۱:۲۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 73494
تاریخ انتشار: ۱۵ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۱۴:۰۱
تعداد بازدید: 34
به گزارش خبرنگار خبرگزار فارس از هرات، مراسم پاسداشت از شخصیت محمد کاظم کاظمی از چهره‌های برجسته ادبی افغانستان با حضور شخصیت های، دینی، فرهنگی و ...

به گزارش خبرنگار خبرگزار فارس از هرات، مراسم پاسداشت از شخصیت محمد کاظم کاظمی از چهره‌های برجسته ادبی افغانستان با حضور شخصیت های، دینی، فرهنگی و ادبی افغانستان در تالار حکمت دانشگاه اشراق در شهر هرات برگزار شد.

در ابتدای این مراسم که از طرف «مجتمع قرآن وعترت» برگزار شد، «محمد جواد رجب» زاده معاونت این مجتمع، ضمن خیر مقدم به مهمانان از حضور محمد کاظم کاظمی به خاطر حضور در هرات اظهار خوشحالی کرد.

در ادامه مراسم «محمدناصر رهیاب» شاعر و استاد دانشکده ادبیات دانشگاه هرات در مورد شخصیت و اشعار محمد کاظم کاظمی و تاثیری که شعر وی بر جامعه ادبی افغانستان داشته است مطالبی را بیان کرد.

«روح‌الامین امینی» شاعر و روزنامه‌نگار جوان افغانستان، نیز در این مراسم به ویژگیهای شخصیتی و اجتماعی و چهار ویژگی مهم در شعر کاظمی اشاره و تأثیر وی از شعر میرزا عبدالقادر بیدل دهلوی را از ویژگی‌های مهم شعر کاظمی بر شمرد.

«محمدحسن فرید» معاون علمی دانشگاه هرات ضمن خیر مقدم به محمد کاظمی کاظمی به خاطر حضور در زادگاهش آخرین سروده های خود را خواند.

در ادامه این مراسم، فیلم مستندی که توسط دانشگاه اشراق تهیه شده بود به نمایش گذاشته شد. در این فیلم بخش‌هایی از برنامه «راز» پخش‌شده از شبکه 4 سیمای جمهوری اسلامی ایران و بخش‌هایی از مستند زندگی کاظمی و صحبت‌های مصطفی محدثی خراسانی و سیدابوطالب مظفری در مورد ویژگی های شخصیتی کاظمی به نمایش در آمد.

محمدکاظم کاظمی به عنوان آخرین سخنران مراسم، ضمن خوشحالی به خاطر حضور در جمع شاعران و ادب ‌دوستان زادگاهش، به برخی از فعالیت های ادبی و ذکر گوشه‌هایی جذاب از زندگی و موفقیت های خودش اشاره و از اعضای خانواده و همه کسانی که در موفیقت های وی نقش داشته اند تشکر کرد.

در پایان این مراسم هدایا و لوح‌ تقدیری از طرف  مجتمع قرآن و عترت، توسط «محمد روحانی» رئیس این مجتمع و «سید ضیاءالحق سخا» ریاست دارایی هرات، به آقای محمد کاظم کاظمی و همسرش زینب بیات که گردانندگی این مراسم را نیز به عهده داشت اهدا ‌شد.

قابل ذکر است که قبل از این مراسم، نشست دیگری نیز با عنوان «راوی سنگ و خشت» به تجلیل از این شاعر افغانستان به همت انجمن ادبی هرات برگزار شد.
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها