امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۱۴:۰۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 7353
تاریخ انتشار: ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۲۰:۲۴
تعداد بازدید: 111
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس شبکه خبری «الجزیره»، وابسته به قطر در قسمت 34 برنامه تاریخی «سلسله بالهجری» در اقدامی شیطنت ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس شبکه خبری «الجزیره»، وابسته به قطر در قسمت 34 برنامه تاریخی «سلسله بالهجری» در اقدامی شیطنت آمیز اصالت «ابو ریحان بیرونی» دانشمند ایرانی را زیر سوال برده است.

در این برنامه گفته شده  که ابوریحان در استان خراسان و در خوارزم زاده شده است که امروز در ازبکستان قرار دارد.

این شبکه همچنین افزوده است که برخی معتقدند که ابو ریحان ایرانی است و برخی دیگر معتقدند که از اقوامی است که در ازبکستان ساکن بوده‌اند.

سپس به اسناد و مدارکی اشاره می‌کند که خود بیرونی نیز از اصالت خود خبر نداشته و نمی‌دانسته که فرزند چه کسی است.

این در حالی است که «ابو ریحان بیرونی» دانشمند بزرگ و ریاضی‌دان، ستاره‌شناس، تقویم‌شناس، انسان‌شناس، هندشناس و تاریخ‌نگار بزرگ ایرانی سده چهارم و پنجم هجری است.

بیرونی را بزرگ‌ترین دانشمند مسلمان و یکی از بزرگ‌ترین دانشمندان ایرانی و همه اعصار می‌دانند؛ همین‌طور او را پدر علم انسان‌شناسی و هندشناسی می‌دانند.

بیرونی در خوارزم که در قلمرو سامانیان بود به دنیا آمد، و زادگاه او در آن زمان روستای کوچکی بود که «بیرون» نام داشت به همین دلیل او را بیرونی می‌خواندند.

خراسان بزرگ بخشی از قلمرو سامانیان بوده است که  استان خراسان در ایران کنونی، بخش‌های عمده‌ای از افغانستان، ترکمنستان امروزی، ازبکستان، تاجیکستان، بخش‌هایی از قرقیزستان و قزاقستان جزئی از قلمرو خراسان بزرگ تاریخی به حساب می‌آید.
انتهای پیام/ر
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها