امروز : دوشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 22
۲۳:۵۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 73621
تاریخ انتشار: ۱۶ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 854
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در کابل، افغانستان از معدود کشورهایی است که همانند کشور ما، دارای طبیعت چهار فصل و ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در کابل، افغانستان از معدود کشورهایی است که همانند کشور ما، دارای طبیعت چهار فصل و دارای آب‌های جاری فراوانی است و در شیب‌ها و دامنه‌هایش انواع گل‌های عطر‌آگین  و خوش‌رنگ می‌روید.
در جلگه‌ها و دشت‌های وسیع در مناطق مختلف افغانستان بخصوص در مناطق شمالی این کشور انواع گل‌های زیبا و عطر آگین می‌روید که از مهم‌ترین آنها می‌توان به گل‌های «سرخ»، «گلاب»، «ارغوان»، «سوسن»، «نیلوفر»، «داوودی»، «نرگس»، «لاله»، «شقایق»، «نسترن»، «پتونی»، «چنبلی» و دیگر گل‌های صحرایی اشاره کرد.
گل‌های دارویی و عطر آگین دیگری چون «خاکشیر»، «بادیان»، «بارتنگ»، «ختمی»، «بابونه»، «ملنگان»، «زیره سبز»، «شیر خشت»، «گاوزبان»، «عناب»، «ختمی»، «اسفرزه»، «زرشک» نیز در مناطق و دشت‌های افغانستان به وفور یافت می‌شود. 
در فرهنگ مردم افغانستان از گذشتههای بسیار دور در هر منطقهای از این کشور در ایام بهار جشن گلها با نام یک گل خاص برگزار میشود.

«جشن گل سرخ» مهمترین این نوع جشنها است که همه ساله در ایام سال نو در منطقه بلخ برگزار میشود و تا 40 روز ادامه دارد.
دشت گل شقایق در «شادیان» هرات

آنگونه که «محمدعظیم عظیمی» در کتاب «اکوتوریزم در افغانستان» نوشته است «میله(جشن) گل سرخ» از باستانی‌ترین جشن‌های نوروزی محسوب می‌شود و تا چهل روز ادامه دارد و در این مدت حتی دشت‌های بلخ و حتی پشت بام‌های گلی این شهر پر از شقایق‌های سرخ و گل‌های سرخ می‌شود»
در این ایام گل‌ها چون گدازه آتش بر حریر سبز چمن‌های مرطوب می‌نشیند و دشت شادیان در مزار شریف نمونه بارز این زیبایی کم‌نظیر است.

«جشن گل ارغوان» از دیگر جشن‌های ایام بهار است که در دامنه‌های کوه‌های پایتخت افغانستان برگزار می‌شود و مردم از نقاط مختلف ولایت کابل در این مراسم شرکت می‌کنند.
گل ارغوان در کوهستان‌های افغانستان

در دشت لیلی که بین ولایت «فاریاب» و «جوزجان» واقع است نیز همه ساله در ایام بهار گل‌های زیبایی می‌روید و تمام این منطقه پوشیده از گل‌های فراوانی است که چشم هر بیننده را به خود خیره می‌کند.

«جشن گل غندی» در شمال کابل نیز همه ساله در فصل بهار در منطقه «چاریکار» در شمال کابل برگزار می‌شود و در این ایام از کشاورزان منطقه تجلیل می‌شود.
آنگونه که در کتاب اکوتوریزم در افغانستان آمده است دشت «خم نیل» «یکاولنگ»، دشت «ناور» ولایت «غزنی»، دشت «شویاغلی» و دشت «خیر آباد» ولایت «قندوز»، دشت «ایش» منطقه «دروازه» بدخشان، جلگه «گنجه» و همچنین مناطق «اندخوی»، «درزاب»، «گرزیوان» و «قیصار» ولایت «فاریاب» همه ساله به خاطر گل‌های زیبایشان مسافران زیادی را به سوی خود جلب می‌کنند.
«نجیب الله مسافر» عکاس افغان، تصاویر زیبایی از مناطق سرسبز و گل‌های رنگارنگ در ولایات مختلف افغانستان به نمایش گذاشته که چشم هر بیننده‌ای را به خود خیره می‌کند.
 
انتهای پیام/.
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها