امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 25
۲۲:۴۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 73644
تاریخ انتشار: ۱۶ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 25
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، بنابر بیانیه دفتر مطبوعاتی وزارت امور خارجه قزاقستان در این ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، بنابر بیانیه دفتر مطبوعاتی وزارت امور خارجه قزاقستان در این دیدار که در حاشیه جلسه شورای وزیران خارجه جامعه کشورهای همسود برگزار شد، دو طرف همچنین در مورد پیاده‌سازی عملی موافقت‌نامه‌های استراتژیک بین رؤسای جمهور گفت‌وگو کردند.

بنابر این گزارش، طرفین در مذاکرات توجه ویژه‌ای برای برداشتن گام‌های عملی در جهت تقویت همکاری بین منطقه‌ای و تامین روابط تنگاتنگ ساکنان نواحی هم‌مرز قزاقستان و روسیه، ایجاد ارتباط بیشتر در بخش‌های فضاشناسی، انرژی، حمل‌ونقل و بخش ارتباطات انجام دادند.

در این بیانیه تصریح شده‌ است: بررسی پیشنهادها برای انجام اقدامات موثر در زمینه اجرای طرح‌های مشترک برای سال‌های 2013-2015 که از سوی روسای جمهور قزاقستان و روسیه به تصویب رسیده بود، از مهمترین محورهای مذاکرات طرفین بود.

به گفته این منبع، ادریس اف و لاوروف در این دیدار در مورد مسائل مربوط به همکاری متقابلاً سودمند در چارچوب سازمان‌های بین‌المللی، از جمله بر اساس توافقات حاصل‌شده در سطح سران کشورهای عضو جامعه کشورهای همسود، سازمان پیمان امنیت جمعی، سازمان امنیت و همکاری اروپا، سازمان همکاری شانگهای و سازمان ملل متحد گفت‌وگو کردند.

بنا به این بیانیه، موضوع ایجاد اطمینان برای تثبیت ثبات و امنیت در آسیای مرکزی و تبادل نظر در مسائل مربوط به همکاری در دریای خزر نیز از دیگر مسائل مورد بحث وزیران خارجه این دو کشور بوده‌است.

در بیانیه همچنین ذکر شده که وزرای خارجه قزاقستان و روسیه بر اساس نتایج گفت‌وگوهای انجام‌شده و در پایان مذاکرات برنامه اقدامات عملی این دو نهاد برای سال 2014 را به امضا رساندند.

قزاقستان از جمله کشورهایی است که از سیاست روسیه در قبال کریمه با صراحت پشتیبانی کرده است.

موضع‌گیری مقامات رسمی قزاقستان و به خصوص بیانیه‌های «نورسلطان نظربایف» باعث ناراحتی و حتی خشم مقامات جدید اوکراین شده و آنان با محکوم کردن این اظهارات رئیس جمهوری قزاقستان از آستانه خواسته‌اند که تغییر موضع دهد.

انتهای پیام/.
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها