امروز : شنبه ۴ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 23
۰۱:۲۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 73648
تاریخ انتشار: ۱۶ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 38
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، طی 2 هفته اخیر برگزاری مراسمات مختلف نوروزی در کشورهای آسیای مرکزی مهمترین ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، طی 2 هفته اخیر برگزاری مراسمات مختلف نوروزی در کشورهای آسیای مرکزی مهمترین سرخط خبری روزهای آغازین در سال جدید بود.

کشورهای تاجیکستان، ترکمنستان و قرقیزستان به همراه ازبکستان و قزاقستان با برپایی مراسماتی این سنت مشترک کشورهای منطقه را گرامی داشتند.

تحولات سیاسی در قرقیزستان

پس از آن‌که در روزهای پایانی اسفند ماه 1392، در پی خروج حزب «آته مکین» از ائتلاف حاکم قرقیزستان، «الماسبیک آتامبایف» رئیس جمهوری این کشور طی حکمی دولت قرقیزستان را منحل و مسئولیت تشکیل ائتلاف اکثریت در پارلمان این کشور را به فراکسیون «سوسیال دموکرات» سپرد.

آتامبایف در دیداری که با سران جناح‌های حاضر در پارلمان قرقیزستان به منظور تشکیل ائتلاف اکثریت پارلمانی جدید برگزار کرد، به جناح پارلمانی حزب سوسیال دموکرات قرقیزستان پیشنهاد کرد که ائتلاف اکثریت پارلمانی جدید تا تاریخ 11 آوریل 2014 تشکیل دهد و کاندیدای جدیدی را برای پست نخست وزیری معرفی کند.

فشارها از سوی مخالفین سیاسی دولت قرقیزستان، در نهایت منجر به استعفای «ژانتارا ساتی بالدیف» نخست‌وزیر این کشور شد.

سرانجام در تاریخ 25 مارس( پنجم فروردین)، پس از پیوستن 2 حزب «آرناموس» و «آته مکین» به حزب سوسیال دموکرات، «جامارت آتاربایف» که در دولت «جانتارا ساتیبالدی‌اف» معاون اول نخست‌وزیر بود را به‌ عنوان نامزد نخست‌وزیری جدید این کشور معرفی کرد. 

سرانجام در تاریخ 3 آوریل(14 فروردین)، ائتلاف اکثریت مجلس قرقیزستان شامل جناح‌های پارلمانی سوسیال دموکرات، آرناموس، آته‌مکین و «آتاژورت»، «جامارت آتاربایف» را به عنوان نخست‌وزیر جدید برای تشکیل کابینه انتخاب کرد.

برگزاری اجلاس شورای وزیران دفاع سازمان همکاری شانگهای در تاجیکستان

12 فروردین (اول آوریل)، جلسه شورای وزیران دفاع عضو سازمان همکاری شانگهای با حضور مقامات نظامی 6 کشور عضو این سازمان در شهر «قیراقم» ولایت سغد واقع در شمال تاجیکستان آغاز به کار کرد.

«سرگئی شایگو»، «چانگ وانگیان»، «عادلبیک جاکسی‌بیک‌اف»، «تاالایبیک اومورالی‌اف»، «شیرعلی میرزا» وزیران دفاع روسیه، چین، قزاقستان، قرقیزستان و تاجیکستان، همچنین «بهادر تاشمت‌اف» معاون اول وزیر دفاع و رئیس ستاد متحده نیروهای مسلح ازبکستان از شرکت‌کنندگان این نشست بودند.

بررسی مسائل توسعه همکاری‌ها در چارچوب توافقات تدوین‌ شده، تقویت هماهنگی در اجرای اقدامات در بخش‌های نظامی- فنی کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای و موضوع برگزاری تمرینات مشترک ضد تروریسم در سال 2014 در قلمرو چین از محورهای اصلی این نشست 3 روزه بوده است.

کارشناسان مسائل سیاسی و نظامی، برگزاری این جلسه‌ را همزمان با ادامه تنش‌ها و بحران سیاسی در اوکراین، در زمینه اصلاح و تکمیل طرح‌های دفاعی کشورهای منطقه بسیار مهم می‌دانند.

این در حالی است که چانگ وانگیان وزیر دفاع چین، از سه روز پیش از آغاز این اجلاس به دعوت وزیر دفاع تاجیکستان، به این کشور سفر کرده بود.

وزیر دفاع چین در مذاکرات خود با مقامات تاجیک، طرح اقدامات مشخص برای اجرای توافقات سران کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای‌ و همچنین پیشنهاداتی را در جهت تعمیق همکاری‌ها در بخش دفاع و امنیت و تقویت همکاری‌ها برای مبارزه با تروریسم، جدایی‌طلبی و افراط گرایی به منظور اطمینان از امنیت و ثبات در منطقه را مورد بحث و بررسی قرار داد.

در دیدار وزیر دفاع چین با رئیس جمهور تاجیکستان نیز، 2 طرف بر گسترش همکاری‌های نظامی و فنی 2 کشور تأکید کردند.

برگزاری سی‌و‌ششمین اجلاس تدوین رژیم حقوقی دریای خزر در عشق‌‏آباد

سی‌وششمین اجلاس کارگروه ویژه دریای خزر در سطح نمایندگان ویژه و معاونان وزیران خارجه پنج کشور ساحلی، در عشق‌آباد پایتخت ترکمنستان و با حضور «ابراهیم رحیم پور» معاون آسیا و اقیانوسیه وزیر امور خارجه کشورمان و نماینده ویژه ایران در امور دریای خزر و هیئت همراه وی در پشت درهای بسته و بدون حضور خبرنگاران برگزار شد.

کار بر روی پیش نویس کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر برای ارائه به اجلاس وزیران خارجه کشورهای عضو که اردیبهشت ماه در روسیه برگزار خواهد شد و بیانیه پایانی درباره اصول همکاری کشورها، در دستور کار اجلاس 2 روزه کار گروه کشورهای ساحلی خزر در عشق‏‌آباد، قرار داشت.

در همین راستا، «قربانقلی بردی‏محمداف» رئیس جمهور ترکمنستان نیز در اظهاراتی پیش از برگزاری این اجلاس اعلام کرده بود که کلیه مسائل موجود در دریای خزر صرفاً باید از طریق دیپلماسی و براساس قواعد حقوق بین‏‌الملل و اصول احترام و در نظر داشتن منافع کلیه شرکا در خزر حل و فصل شوند.

سفر رئیس جمهور قرقیزستان به قزاقستان

در این سفر 2 روزه، رؤسای جمهوری قرقیزستان و قزاقستان در دیدارهایی مسائل مهم همکاری و چشم‌انداز روابط دوجانبه‌ را مورد بررسی قرار دادند.

«الماس‌بیک آتامبایف» رئیس جمهوری قرقیزستان، قزاقستان را از نظر صلح و ثبات و شاخص‌های اجتماعی و اقتصادی یک کشور پیشرو در آسیای مرکزی دانست.

بر اساس این گزارش، «آتامبایف» و «نظربایف» ضمن این دیدارها، با رضایت از افزایش 40 درصدی حجم مبادلات کالا بین قرقیزستان و قزاقستان بر استفاده بیشتر از ظرفیت‌های موجود در این زمینه تأکید کردند.

رؤسای 2 کشور در دیدارهای دوجانبه، مسائل تقویت روابط مشترک، از جمله در بخش اقتصاد، سرمایه‌گذاری، همکاری در زمینه استفاده از منابع آب و انرژی، فرهنگی و انسانی را مورد بحث قرار دادند.

همچنین فعالیت صندوق مشترک سرمایه‌گذاری قزاقستان و قرقیزستان و راه‌های اصلی همکاری در چارچوب انجمن‌های همگرایی در منطقه اوراسیا از دیگر محورهای مورد بحث رؤسای جمهور این کشورها عنوان شده است.

قرقیزستان نتایج همه‌پرسی در «کریمه» را به رسمیت شناخت

در تاریخ 20 مارس، وزارت امور خارجه قرقیزستان در بیانیه‌ای با به رسمیت شناختن نتایج همه‌پرسی در کریمه، عنوان کرد که این شبه جزیره یک منطقه از روسیه است.

وزارت امور خارجه قرقیزستان در این بیانیه، همه‌پرسی در کریمه را بازتاب رأی اکثر ساکنان این منطقه‌ دانست و نتیجه این رأی‌گیری را اجرایی اعلام کرد.

در این بیانیه همچنین از سیاستمداران اوکراین خواسته شده است که هرگونه ابتکار و اقدامات لازم را برای حفظ صلح و ثبات شکننده در اوکراین بکار گیرند و از روش‌ها و اعمال خشونت آمیز جلوگیری کنند.

دیدار روسای جمهور قزاقستان و آمریکا در لاهه

نورسلطان نظربایف رئیس جمهوری قزاقستان، در بخش پایانی برنامه سفر خود به لاهه هلند در حاشیه نشست مقامات عالی‌رتبه کشورهای دارای فناوری هسته‌ای، 25 مارس در دیدار با باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا در ساختمان سفارت آمریکا در هلند، این کشور را یکی از بزرگترین سرمایه‌گذاران در اقتصاد قزاقستان عنوان کرد.

تبادل نظر روی مسائل اصلی در روابط دوجانبه اقتصادی و تجاری و همچنین چشم‌انداز الحاق قزاقستان به سازمان تجارت جهانی از محورهای اصلی این مذاکرات دوجانبه بود.

رؤسای جمهور 2 کشور در پایان مذاکرات خود با انتشار بیانیه مشترکی از اقدامات طرح شده در جهت عدم گسترش سلاح هسته‌ای به منظور تحکیم امنیت هسته‌ای حمایت کردند.

توسعه روابط تاجیکستان و عربستان

«سراج‌الدین اصل‌اف» وزیر امور خارجه تاجیکستان طی سفری رسمی به عربستان با برخی مقامات رسمی این کشور از جمله «سعود الفیصل» وزیر امور خارجه عربستان، «ایاد بن امین المدنی» دبیر کل سازمان همکاری اسلامی و «احمد محمد علی» رئیس بانک توسعه اسلامی دیدار و مذاکراتی داشت.

وزرای امور خارجه تاجیکستان و عربستان در پایان دیدار و مذاکرات در شهر ریاض یادداشت تفاهم همکاری سیاسی امضا کردند که با امضای این سند، آمادگی و تمایل خود را برای توسعه روابط و مناسبات متقابلاً سودمند اعلام کردند.

گسترش بیش از پیش مناسبات دوجانبه با توجه به وجود ظرفیت و امکان همکاری در زمینه‌های مختلف از محورهای اصلی مذاکرات مقامات دیپلماتیک بود.

سفر سرزده مقام ارشد نظامی آمریکا به تاجیکستان

یک مقام نظامی فرماندهی مرکزی آمریکا طی روزهای گذشته در سفری مخفیانه به تاجیکستان، با مقامات عالی‌رتبه این کشور دیدار و مذاکره کرده است.

بنابر بیانیه دفتر مطبوعاتی سفارت آمریکا سرتیپ «کورت کراوزر» معاون فرمانده نیروهای ویژه فرماندهی مرکزی ارتش ایالات متحده در سفر کوتاه‌مدت به تاجیکستان با برخی از مقامات عالی‌رتبه سیاسی و نظامی این کشور در مورد مسائل توسعه همکاری‌های دوجانبه گفت‌وگو کرد.

به گفته این منبع در دیدار با مقامات تاجیک علاوه بر بررسی مسائل روابط دوجانبه روی موضوعات امنیتی مورد توجه منطقه‌ای نیز تبادل نظر شده است.

در بیانیه تصریح شده‌ که، این مقام نظامی آمریکا طی چند ساعت حضور در تاجیکستان از جمله با «سوزان الیوت» سفیر کشورش در دوشنبه نیز دیدار کرده و مسائلی‌ را در زمینه روابط دوجانبه و وضعیت فعلی همکاری‌های نظامی بررسی کرده‌ است.

بنابراین گزارش، ضمن این مذاکرات در رابطه با وضعیت کنونی و طرح‌های تدوین‌ شده همکاری بین فرمانده نیروهای ویژه فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا با واحد ویژه نیروهای مسلح تاجیکستان نیز گفت‌وگو شده‌ است.

در بیانیه دفتر مطبوعاتی سفارت آمریکا تصریح شده که، ضمن مذاکرات ژنرال کراوزر و مقامات عالی‌رتبه نظامی تاجیکستان بر نقش نیروهای ویژه فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا در جهت تأمین امنیت و ثبات در منطقه آسیای مرکزی تأکید کرده‌اند.

رسانه‌ای شدن خبر بازدید این مقام آمریکایی از تاجیکستان درحالی است که منابع رسمی این کشور چیزی در مورد این بازدید و مذاکرات انجام‌ شده با مقامات تاجیک منتشر نکرده‌اند.

در همین حال در گزارش پایگاه‌های مستقل که با استناد به دفتر مطبوعاتی سفارت منتشر شده، سفیر آمریکا تنها کسی است که نام وی به عنوان یک طرف دیگر دیدار با این مقام نظامی آمریکایی در مذاکرات در شهر دوشنبه ذکر می‌شود.

بازدید این فرمانده نظامی آمریکا از تاجیکستان همزمان با برگزاری نشست شورای وزیران دفاع سازمان همکاری شانگهای بود که به مدت 2 روز در شهر «قیراقم» ولایت سغد واقع در منطقه شمال این کشور انجام شد.

استعفای کابینه قزاقستان و انتصاب نخست‌وزیر جدید

رئیس جمهوری قزاقستان پس از اعلام استعفای دولت، «کریم ماسیم‌اف» را به سمت نخست‌وزیر جدید این کشور منصوب کرد.

برکناری «سریک احمداف» 55 ساله از سمت نخست‌وزیری و جانشینی ماسیم‌اف از اقداماتی است که «نورسلطان نظربایف» برای کاهش تاثیر بحران اقتصادی به طور غیر منتظره‌ای انجام داد.

«تاگری‌نیوز.کز» پایگاه رسمی خبری قزاقستان در همین رابطه آورده است: نظربایف ضمن معرفی کاندید جدید کرسی نخست‌وزیری در جلسه پارلمان کشورش گفته است که ماسیم‌اف تنها نامزد مناسب برای تشکیل کابینه در شرایط کنونی است.

به گفته این منبع، رئیس جمهوری قزاقستان با اشاره به سابقه کار ماسیم‌اف در دولت تاکید کرده که وی در مدت سال‌های 2007-2009 در حل مشکلات اقتصادی، کاهش بحران و جلوگیری از افزایش بیکاری در کشور سهم چشمگیری داشت.

بنا به این گزارش، نظربایف همزمان ابراز اطمینان کرد که اکنون برای ترمیم کابینه دولت شخصی به مانند ماسیم‌اف نیاز است.

رهبر قزاقستان همچنین با اشاره به تعمیق بی‌ثباتی در اقتصاد جهانی تاکید کرد که همه این اقدامات جدید در اجرای سیاست‌های اقتصادی در سطح ملی و در جهت کار با سرمایه‌گذاران بین‌المللی‌ به نوعی لازم و ضروری است.

نظربایف همچنین گفت: سه ماه اول سال 2014 به پایان رسیده اما متاسفانه، دولت هنوز هم چشم‌انداز خاص در مورد کاهش مشکلات اقتصادی نداشته که چنین وضعیتی باعث نگرانی است.
انتهای پیام/.
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها