امروز : پنجشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۶ - 2017 March 30
۱۴:۵۲
ادموند
کمک مالی
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 73691
تاریخ انتشار: ۱۶ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۱۱:۳۵
تعداد بازدید: 65
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، صندوق بین‌المللی پول در تازه‌ترین گزارش خود در مورد اقتصاد ایران از بروز نشانه‌های ثبات خبر ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، صندوق بین‌المللی پول در تازه‌ترین گزارش خود در مورد اقتصاد ایران از بروز نشانه‌های ثبات خبر داده و میزان رشد اقتصادی در پایان سال گذشته را 1.7درصد اعلام کرده است. این صندوق همچنین اعلام کرده است که میزان رشد اقتصادی ایران نسبت به مدت مشابه سال قبل منفی 5.8درصد بوده است.

در ابتدای این گزارش آمده است: «ایران طی ده‌های گذشته به پیشرفت قابل توجهی در زمینه ارتقا درآمد سرانه و استانداردهای زندگی دست یافته است. با این حال در چند سال اخیر این پیشرفت به تبع تضعیف سیاست‌های داخلی و وضعیت خارجی، متوقف شده است.»

این گزارش با اشاره وضعیت نامطلوب اقتصادی از سال 2010 به بعد، که ناشی از مدیریت نامناسب و تشدید تحریم‌ها بوده، نوشته است: «از نیمه 2013 و بعد از انتخابات ریاست‌جمهوری برخی نشانه‌های ثبات ظاهر شده است.»

بهبود نرخ برابری ریال در برابر دلار و همچنین کاهش تورم 12 ماهه تا ماه ژانویه به 29 درصد از جمله دیگر مواردی است که از آن‌ها به عنوان نشانه‌های مثبت در این گزارش یاد شده است. بنا بر اعلام صندوق بین‌المللی پول، ذخایر ارزی بانک مرکزی ایران در سال گذشته به حدود 105 میلیارد دلار رسیده که این رقم نسبت به سال پیش از آن رشد نشان می‌دهد.

با این وجود این صندوق با اشاره به ادامه تحریم‌های نفتی و دشواری دسترسی به درآمدهای فروش نفت، اعلام کرده است که اقتصاد ایران در سال آینده هم با دشواری روبروست و چشم‌انداز کوتاه‌مدت اقتصاد ایران همچنان با عدم اطمینان مواجه است.

این گزارش با بیان اینکه رشد اقتصادی ایران به منفی 1.7درصد رسیده، تصریح کرده است که اقتصاد ایران می‌تواند در سال آینده به رشد بین یک تا 2 درصدی دست یابد.

پیش از این «علی طیب‌نیا» وزیر امور اقتصادی و دارایی هم از بهبود نرخ رشد اقتصادی از حدود منفی 6 درصد در سال گذشته به نزدیک به صفر در پایان سال خبر داده بود.

در بخش دیگری از گزارش صندوق بین‌المللی پول آمده است: «مدیران اجرایی به شرایط دشواری که اقتصاد ایران در سال‌های اخیر با آن مواجه بوده، اذعان دارد. مدیران (صندوق) در حالی که از نشانه‌های اولیه ثبات فعالیت‌های اقتصادی و کاهش نرخ تورم دلگرم شده‌اند، متذکر می‌شوند که چشم‌انداز اقتصادی ایران همچنان نامطمئن باقی مانده است و با ریسک مواجه است. آن‌ها مسئولان ایرانی را به ادامه اجرای سیاست‌های محتاطانه اقتصاد کلان و پیشبرد اصلاحات ساختاری با هدف پایه‌ریزی رشد پایدار اقتصادی و افزایش تولید شغل، تشویق می‌کنند.

این صندوق همچنین به ایران توصیه کرده است که توان نظارتی و قدرت بانک مرکزی خود را افزایش داده و در راستای خصوصی‌سازی در اقتصاد تلاش کند.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار