امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۱۳:۴۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 73708
تاریخ انتشار: ۱۶ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۱۱:۳۵
تعداد بازدید: 67
مهشید ناصحی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس در مورد وضعیت ابتلا به جذام در کشور و علایم این بیماری گفت: سالهاست که در مرحله حذف جذام هستیم ...

مهشید ناصحی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس در مورد وضعیت ابتلا به جذام در کشور و علایم این بیماری گفت: سالهاست که در مرحله حذف جذام هستیم چرا که طبق استاندارد سازمان بهداشت جهانی اگر شیوع بیماری یک مورد در 10 هزار نفر جمعیت باشد به معنای آن است که حذف شده و ما از سال 1372 تاکنون به مرحله حذف جذام دست یافته‌ایم.

وی در مورد آخرین آمار مبتلایان به جذام گفت: کمتر از 40 مورد در کل جمعیت 75 میلیون نفری کشور به این بیماری دچار هستند ولی باید افراد با علامت این بیماری آشنایی داشته اما نسبت به آن وسواس نداشته باشند.

رئیس اداره کنترل سل و جذام وزارت بهداشت در مورد علایم جذام گفت: جذام با یک لکه پوستی شروع می‌شود که نه خارش و نه درد و پوسته‌ریزی دارد و از آنجایی که میکروب این بیماری سرما دوست است بیشتر در پوست و اعصاب محیطی نفوذ می‌کند.

وی ادامه داد: اگر میکروب این بیماری اعصاب محیطی را درگیر کند آن اندام را بی‌حس هم می‌کند و فرد متوجه نمی‌شود که به مرور دست یا پا زخم شده و اندام‌ها تخریب می‌شود. مانند آنچه که برای دیابتی‌ها اتفاق می‌افتد و در نتیجه پس از یک دوره فرد دچار معلولیت می‌شود.

وی در مورد میزان واگیر این بیماری و سرایت آن به افراد دیگر گفت: ناشناخته‌های زیادی در مورد این بیماری وجود دارد اما میکروب این بیماری از طریق دستگاه تنفسی و زخم‌های پوستی به شرط آنکه مدت مدیدی فرد در کنار افراد بیمار زندگی کند ممکن است منتقل شود.

ناصحی به این نکته اشاره کرد که دوره نهفتگی جذام 3 تا 5 سال است که از زمان ورود میکروب به بدن تا آشکار شدن آن فرد از ابتلای خود به بیماری مطلع نمی‌شود در همین راستا هر 3 تا 5 سال یکبار دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور افراد درجه یک مبتلایان به جذام را معاینه و تحت بررسی قرار می‌دهند تا از مبتلا شدن آنها اطلاع یابند.

وی تأکید کرد: مردم بدانند که 90 تا 95 درصد افراد هرگز به جذام مبتلا نمی‌شوند و در صورت تماس طولانی با فردی که جذام درمان نشده داشته باشد امکان ابتلا خواهند داشت و به محض شروع مصرف دارو و دوره درمانی امکان سرایت از بین خواهد رفت.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها