امروز : جمعه ۲۹ دی ۱۳۹۶ - 2018 January 19
۰۵:۵۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 73717
تاریخ انتشار: ۱۶ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۱۱:۳۵
تعداد بازدید: 81
به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، با پایان یافتن تعطیلات نوروزی و آغاز به کار ادارات و سازمان ها برخی شهروندان که به  سفرهای نوروزی رفته بودند به تهران ...

به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، با پایان یافتن تعطیلات نوروزی و آغاز به کار ادارات و سازمان ها برخی شهروندان که به  سفرهای نوروزی رفته بودند به تهران بازگشتند  و دوباره ترافیک کیلومتری به شهر بازگشت.

در ایام نوروز خیابان‌ها خلوت و مردم در کمترین زمان ممکن به مقصد می رسیدند و خبری از ترافیک در بزرگراه‌ها و معابر شهر نبود. 

قطار  از راه رسید و دیگر مملو از مسافر نبود. دیگر نیاز نبود مسافران با شگردهای محتلف سوار مترو شوند. درها باز شد و مردم به راحتی جایی برای سوار شدن پیدا کردند و دیگر خبری از دعوا نبود.

 اما تعطیلات به اتمام رسید و امروز ایستگاه های مترو دیدنی بود و مردم با باز شدن درها خود را به هر شگردی که بود  در داخل قطار جای می‌دادند؛  بعد از سوار شدن در قطار از خودت می‌پرسی واقعاً این خط همان خط چند روز پیش است؟
 


 

بر اساس این گزارش، کلان شهر تهران به دلایل مختلف در کنار توسعه شبکه ریلی درون شهری وناوگان حمل و نقل عمومی شاهد رشد روزافزون جمعیت است. رشد جمعیتی که بیشتر ناشی از افزایش مهاجرت ها به تهران است تا پدیده  زاد و ولد.

روز به روز به جمعیت مهاجر شهر اضافه می شود و در روزهای تعطیل می توان حس کرد که چقدر از جمعیت تهران مهاجر هستند.

بسیاری از مردم در روستاها به دلیل نداشتن شغل مناسب به تهران می آیند و همین امر باعث شلوغی بیش از اندازه این شهر شده است.

احمدی یکی از شهروندان تهرانی می‌گوید: اصلا دلم نمی آید در ایام نوروز تهران را ترک کنم چرا که تازه در این ایام می شود از تهران دیدن کرد و پایتخت بدون ترافیک را تجربه کرد.

وی ادامه می دهد: در کل سال یا با ترافیک و آلودگی هوا رو به رو هستیم، فقط در این چند روز است که از این مشکلات رهایی پیدا می‌کنیم.

خانم مسنی می گوید: در ایام نوروز وقتی سوار مترو می شدم اصلا باور نمی شد این مترو همان متروی اسفند است که مردم با هجوم سوار می‌شدند.

وی ادامه داد: ای کاش تهران همیشه همینطور بود و راحت می توانستیم در شهر تردد کنیم.

بر اساس این گزارش، در کلان شهر تهران بیشتر شهروندان از سیستم حمل و نقل عمومی استفاده می کنند و روزانه میلیون ها نفر با مترو و اتوبوس جابه‌جا می‌شوند.

به دلیل عدم توسعه مناسب این سیستم بیشتر مردم از وسایل نقلیه شخصی استفاده می کنند و همین امر باعث بروز ترافیک و در پی آن آلودگی هوا می‌شود.

هر ساله کیلومترها مترو در تهران مورد بهره برداری قرار می گیرد اما به دلیل مشکلاتی که بین مسئولان شهری  و دولتی بود اعتبارات به درستی تخصیص نمی‌یافت و همین امر باعث بروز مشکلاتی می شد که به نظر می رسد این مشکلات رو به اتمام است. البته نباید از این نکته هم غافل شد که بخش عمده ای از بودجه شهرداری تهران ظرف چند سال آینده به توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی اختصاص یافته است.

 مهمترین چالشهای پایتخت آلودگی هوا، آلودگی صوتی و ترافیک است و باید مسئولان تلاش کنند   شهر را از زیر سلطه خودروهای شخصی بیرون بیاوند.

محمد باقر قالیباف شهردار تهران در این باره گفت: باید زیرساختهای حمل و نقلی شهر را تکمیل کنیم.
 


 

وی ادامه داد: در زمینه حل مشکلات ترافیکی نیاز به فرهنگ سازی داریم و همچنین توسعه حمل و نقل عمومی. و نباید با هزینه های بالا، اتوبان و بزرگراه ایجاد کنیم و آن وقت آن را در اختیار ماشینها برای جولان دادن قرار دهیم.

شهردار تهران گفت: باید کاری کنیم تا هر شهروند پس از خروج از خانه حداکثر تا 350 متری از محل زندگی اش به ایستگاهی برسد که امکان استفاده از حمل و نقل عمومی را داشته باشد.

قالیباف تاکید کرد: مشکل ترافیک تهران بحث مدیریتی است و در صورت اصلاح نگاهها می توان  این مشکل را حل کرد.

بر اساس این گزارش،تغییر الگوی سفر در شهر باعث کاهش ترافیک می شود.

خاکسار عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی گفت: تغییر الگوی سفر در شهر تهران ، کاهش ترافیک و تردد ایده ال در شهر را در تعطیلات نوروز93 رقم زد. 

وی به تحلیل تغییرات وضعیت ترافیکی پایتخت در ایام نوروز پرداخت و گفت: وضعیت ترافیکی شهر تهران در ایام نوروز متاثر از سفرهای شهروندان بود، چرا که عده زیادی از شهروندان در روزهای پایانی سال و حتی هفته اول نوروز از شهر خارج شده و حجم تردد ها کاهش یافت. البته درست است که از شهرستان ها نیز برای بازدید به تهران سفر کردند و تردد خودروی مسافران افزایش یافت اما تجربه نشان داده حجم خودروهای ورودی به پایتخت به مراتب کمتر از حجم خودروهای خروجی از شهر است ، از اینرو کاهش تردد در شهررا شاهد بودیم.

وی با بیان اینکه کاهش ترافیک در شهر تهران به دلیل تغییر الگوی سفرهای شهروندان اتفاق می افتد، گفت: سفرهای تعیین شده که عمدتا بر مبنای خاص و در ساعات خاصی در شهر تهران است، جای خود را به سفرهای تفریحی ، خرید و دید بازدید داد که این تغییرات ساعات و وضعیت ترافیکی شهر را نیز تحت تاثیر خود قرار داد .

عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی ادامه داد: در ایام تعطیلات نوروز ساعات اوج ترافیک کاهش یافت و بیشتر پراکندگی تردد وسایل نقلیه را شاهد بودیم ، چرا که همان طور که اشاره شد، سفرهای کاری و آموزشی جای خود را به سفرهای تفریحی و دید و بازدید داد و با توجه به اینکه الگوی تردد تغییر یافت، در نتیجه شکل ترافیک نیز تغییر کرد و مسیرهای بروز ترافیک دیگر مسیر مشخص هر روزه نبود .

خاکسار تصریح کرد: در نگاهی دیگر در تحلیل وضعیت ترافیکی شهر، وضعیت اقتصادی جامعه نیز نقش دارد. به طوری که باید گفت بین تعداد سفرها ، کاهش تردد خودروها در شهر و وضعیت اقتصادی جامعه ارتباطی مستقیم وجود دارد. به عبارت دیگر هرچقدر وضعیت اقتصادی مردم بهتر باشد گرایش به سفر بیشتر شده در نتیجه شهر خلوت تر می شود.

به گفته وی در مقایسه با سال های گذشته شهر تهران خیلی خلوت نشده و این ارتباط مستقیمی به اقتصاد شهروندان دارد گرچه تحلیل دقیق تر نیازمند داده های بیشتری است .

خاکسار در ادامه به نقش شرایط اجتماعی افراد در رعایت مقررات اشاره کرد و گفت: در این ایام نحوه رانندگی و رعایت قوانین نیز از سوی رانندگان وسایل نقلیه نیز تغییر کرد. انسان ها در شرایط مختلف اجتماعی ، عکس العمل های مشخصی دارند ، در اجرای قوانین و احترام به قانون ظاهر اجتماعی افراد نیز دخالت دارد .به عنوان مثال ، بسیاری از رانندگان بسته به شرایط اجتماعی از جمله ظاهر مرتب تر و اراسته تر و یا همراهی خانواده و دوستان در طول مسیر سفر ، تلاش می کنند قوانین رانندگی را بهتر رعایت کنند.

وی تصریح کرد : هر جامعه ای که اجرای مقررات توسط مجریان قانونش دقیق تر اعمال شود ، عکس العمل های ترافیکی یکنواخت تری خواهدداشت و هرجا نقش اجرای مقررات ضعیف شود ، مردم نیز به این باور می رسند که می توانند مقررات را جدی نگیرند و هرج و مرج در شهر ایجاد می شود.

وی ادامه داد: حمل و نقل عمومی نیز در این ایام تحت تاثیر تغییر الگوی سفر مردم ، ایده ال تر به شهروندان خدمات رسانی کرد چرا که فشار تردد در ساعات اوج ترافیک کاهش یافت. درنتیجه شهروندان متعادل تر از حمل و نقل عمومی استفاده کردند و این تعادل، بهره وری و کارای بیشتری را در پی داشت.

به گزارش فارس، دوباره روزهای پرترافیک به شهر بازگشت و شهروندان باید ساعت‌ها برای رسیدن به مقصد در ترافیک بماند.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار