امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۱۸:۵۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 73929
تاریخ انتشار: ۱۷ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۲
تعداد بازدید: 46
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در عشق‌‏آباد، «رشید مرداف» وزیر امور خارجه ترکمنستان، در سفر به باکو با «الهام ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در عشق‌‏آباد، «رشید مرداف» وزیر امور خارجه ترکمنستان، در سفر به باکو با «الهام علی‏‌اف» رئیس جمهوری آذربایجان ملاقات و دعوت‌نامه برای سفر رسمی به عشق‌‏آباد را تسلیم وی کرد.

دفتر مطبوعاتی وزارت امور خارجه ترکمنستان، امروز با صدور بیانیه مطبوعاتی با اشاره به سفر هیأت سیاسی این کشور به باکو، نوشت: طرفین در این دیدارها مسائل مربوط به روند فعلی و دورنمای روابط و همکاری‌های دوستانه و سنتی بین عشق‏‌آباد و باکو را مورد بحث و تبادل نظر قرار دادند.

این گزارش حاکی از آن است که وزیر خارجه ترکمنستان در جریان این سفر 2 روزه به باکو، همچنین با «آرتور رأسی زاده» نخست وزیر، «یعقوب ایوب‏‌اف» قائم مقام نخست وزیر نیز دیدار و گفت‌وگو و مناسبات دوجانبه را بررسی کرده است.

وزیر خارجه ترکمنستان همچنین در حاشیه سفر خود به باکو، با نثار گل به یادبود «حیدر علی‏‌اف» رئیس جمهوری فقید آذربایجان و نیز نثار گل به یادبود «آتش جاودانه»، ادای احترام کرد.

کارشناسان سیاسی منطقه بر این باورند که گفت‌وگوی تلفنی هفته پیش رؤسای جمهوری ترکمنستان و آذربایجان و دعوت رسمی از «بردی‏‌محمداف» برای سفر به باکو و نیز سفر هیأت رسمی به سرپرستی وزیر خارجه ترکمنستان به باکو، گواه بر این است که در روابط سیاسی و دیپلماتیک بین عشق‌‏آباد و باکو تحولات تازه‌ای شکل گرفته است.

این موضوع در حالی است که در سال‌های اخیر، اختلاف نظر بر سر مالکیت سه حوزه نفت و گاز در دریای خزر همواره بر روابط عشق‌آباد و باکو سایه افکنده بوده به طوریکه عشق‏‌آباد بارها اعتراض و باکو را تهدید به مراجعه به دادگاه بین‏‌المللی کرده است.

از سوی دیگر آمریکا و غرب در سال‌های اخیر ترکمنستان و آذربایجان را به طرح‌های خط لوله گاز از بستر دریای خزر و انتقال گاز ترکمنستان از طریق بستر دریای خزر به اروپا، ترغیب کرده‌اند که در این زمینه مذاکرات، همایش‌ها و اجلاس‏‌های مکرر را به طرق مختلف در دست اجرا دارند.

اما در پی تحولات اخیر منطقه، به ویژه اختلافات بین اتحادیه اروپا و روسیه بر سر «کریمه»، غرب قصد دارد وابستگی خود به گاز روسیه را کاهش دهد و به همین منظور با پشتیبانی بیشتر از طرح خط لوله گاز «ترانس خزر» و با جذب بیشتر عشق‏‌آباد و باکو به این طرح و توجیه این کشورها، امنیت انرژی خود را افزایش دهد.

از سوی دیگر، در حالی که با توجه به عدم تعیین رژیم حقوقی دریای خزر بین 5 کشور ساحلی این دریا، روسیه و ایران به شدت مخالف عبور هرگونه خطوط لوله گاز و نفت از طریق بستر دریای خزر و بدون توافق 5 کشور ساحلی آن هستند.

واشنگتن این‌گونه توجیه می‏‌کند که برای عبور خطوط لوله گاز از بستر دریای خزر، تنها موافقت آن کشورهایی که خطوط لوله از قلمرو آنها عبور می‏‌کند، کافی است.
انتهای پیام/.
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها