امروز : جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 20
۰۵:۳۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 73958
تاریخ انتشار: ۱۷ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۲
تعداد بازدید: 51
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه، کارشناسان در تاجیکستان بر این باورند که انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان در فضای کشورهای همسایه این ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه، کارشناسان در تاجیکستان بر این باورند که انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان در فضای کشورهای همسایه این کشور تأثیرگذار خواهد بود.

به گزارش پایگاه خبری-تحلیلی «سنترآسیا»، دولت افغانستان علاقمند به برگزاری انتخابات آزاد و شفاف در این کشور است.

«رشید وطندوست» کارشناس مسائل سیاسی در تاجیکستان در مصاحبه با رادیو آزادی خاطرنشان می‌کند: نتایج انتخابات ریاست جمهوری افغانستان نه تنها بر تاجیکستان بلکه بر سایر کشورهای همسایه نیز بسیار مهم و تأثیرگذار خواهد بود.
برگزاری انتخاباتی آزاد و شفاف در افغانستان نتایج بسیار خوبی را برای تاجیکستان به همراه خواهد داشت.
وی خاطر نشان کرد که اگر این انتخابات با تقلب همراه باشد و شفافیت نداشته باشد، می‌تواند زمینه‌ای برای رشد تنش‌ها و بی‌ثباتی‌های سیاسی در افغانستان باشد که این بی‌ثباتی‌ها بر کشورهای همسایه بی‌تأثیر نخواهد بود.

وی افزود: صرف نظر از نتایج انتخابات در افغانستان، این کشور باید روابط خوب و دوستانه‌ای با تاجیکستان داشته باشد.

«رشید غنی» دیگر تحلیل‌گر مسائل سیاسی معتقد است که اگر این انتخابات با اجماع نیروهای مخالف و دولت فعلی باشد، می‌تواند نتایج مثبتی برای تاجیکستان داشته باشد و به حسن روابط بین 2 کشور کمک خواهد کرد که روابط بهتر تا حد زیادی کمک به حل و فصل مشکلات با شبه نظامیان و همچنین مسئله مواد مخدر خواهد کرد. ولی در صورتیکه انتخابات به جدایی نیروهای داخلی منجر شود، مشکل مواد مخدر ادامه خواهد یافت و دست قاچاقچیان کوتاه نخواهد شد و هیچ نفعی برای تاجیکستان نخواهد داشت.
وی تأکید کرد که در واقع امنیت تاجیکستان به این انتخابات وابسته است.
«عبدالفیض آتایف» رئیس اداره اطلاعات و تجزیه و تحلیل تاجیکستان نیز در این رابطه اظهار نظر کرده و معتقد است که تاجیکستان امیدوار است در افغانستان انتخابات آزاد و شفاف برگزار شود و کاندیدایی انتخاب شود که فعالیت و خط‌مشی او به نفع تاجیکستان باشد.
وی ادامه می‌دهد: امیدواریم کاندیدایی که رئیس جمهور می‌شود صد در صد با آراء مردم انتخاب شده باشد که در این ‌صورت مورد احترام ما و ملت افغانستان است و می‌تواند آینده خوبی را برای افغانستان رقم بزند.
انتهای پیام/.
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها