امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 19
۱۷:۵۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 73979
تاریخ انتشار: ۱۷ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۲
تعداد بازدید: 55
«اسن بیک عثمان علیف» سفیر جدید جمهوری قرقیزستان در تهران در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در «بیشکک»، ...

«اسن بیک عثمان علیف» سفیر جدید جمهوری قرقیزستان در تهران در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در «بیشکک»، گفت: امیدوارم که 2 کشور بتوانند با کمک یکدیگر زمینه‌های خوبی برای همکاری فراهم کنند که در این رابطه نقش رسانه‌ها و به‌ ویژه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس می‌تواند بسیار سازنده و مفید باشد.

وی همچنین با اشاره به خواهر خواندگی استان‌های «اوش» و خراسان تأکید کرد که کشورش اهمیت زیادی برای استان خراسان قائل است و مطمئن است که این ارتباط با همکاری طرفین رو به افزایش خواهد بود.

وی در خصوص تقویت همکاری‌های 2 کشور، اعلام کرد که ما مردمان مشرق زمین، به علت مشابهت‌های فرهنگی می‌توانیم از ظرفیت‌های 2 طرف در این زمینه استفاده کنیم.
مشروح این مصاحبه به شرح زیر است:

فارس: در حال حاضر حجم مبادلات اقتصادی ایران و قرقیزستان بسیار پایین است. به نظر شما دلایل اصلی پایین بودن این مبادلات چیست؟

عثمان علیف: من هم با نظر شما موافقم. با بررسی‌هایی که انجام دادم، متوجه شدم که گردش تجاری بین 2 کشور باوجود ظرفیت همکاری اقتصادی بالا، بسیار کم است.

ما ایران را به عنوان یک کشور بزرگ و غنی می‌شناسیم و کم بودن گردش اقتصادی برای من موجب نگرانی است.

ایران با کشورهای آسیای مرکزی مبادلاتی بالغ بر هفت میلیون دلار دارد که سهم قرقیزستان از این مبلغ بسیار اندک است و ما باید اقداماتی را در جهت بالا بردن این مبادلات هر چه سریعتر انجام دهیم.

اولین اقدام مؤثر می‌تواند نزدیک کردن تجار 2 کشور برای انجام فعالیت‌های مشترک با یکدیگر باشد.

از سال 2010 مرحله جدیدی در تاریخ قرقیزستان داشتیم که بعد از این مرحله شاید به علت مشکلات داخلی، توجهی به افزایش همکاری با کشور بزرگی مثل ایران را نشده است.

به نظر من اگر حتی فقط تجار این 2 کشور با هم رابطه اقتصادی برقرار کنند برای کشور قرقیزستان که کشوری کوچک با جمعیت 6 میلیون نفر است، کمک مؤثری خواهد بود.

ملت ایران و قرقیزستان، 2 ملت شرقی هستند و در فرهنگ ما کشور قدرتمند به کشور ضعیف کمک می‌کند که من امیدوارم ایران به عنوان یک کشور جهانی در زمینه افزایش تعاملات اقتصادی به عنوان یک آغازگر در حل این مشکلات همکاری کند.

ما به عنوان 2 کشور مسلمان باید در مواقع سختی به هم کمک کنیم. اولین قدم در راه پیشبرد این همکاری‌ها احیاء مجدد مسیرهای پرواز بین 2 کشور است.

بنده به عنوان سفیر قرقیزستان قصد دارم این مسئله را حل کنم و امیدوارم که طرف ایرانی هم در حل این مسئله به من کمک کرده و مساعدت لازم را به عمل بیاورد.

سپس ما باید کار کمسیون مشترک 2 کشور در زمینه اقتصادی را احیا کنیم تا در قالب این کمسیون مشترک، ظرفیت‌های ایران را مورد بررسی قرار داده و بتوانیم نظر ایران را به خود جلب کنیم.

در این رابطه می‌توانیم تجار سطح متوسط ایران را به قرقیزستان جلب کنیم تا گام مؤثری در این زمینه انجام شود. در ضمن، حجم کالاهایی که در حال حاضر از ایران وارد قرقیزستان می‌شود مثل مصالح ساختمان‌سازی و مواد شوینده، بسیار کم و ناچیز است.

در این زمینه ما باید به عنوان 2 کشور دوست و برادر در جهت از بین بردن موانع ارتباط کشورهایمان به یکدیگر کمک کنیم.

در حال حاضر برای کشور ما مسائلی مثل انرژی، صنایع تبدیلی و ساخت نیروگاه‌های برق کوچک خیلی مهم است و حال آنکه در ایران این مسائل مدتهاست که حل شده و به همین منظور من معتقدم که ما می‌توانیم از این ظرفیت ایران برای حل مشکلات داخلی کشورمان استفاده کنیم.

این منطقی است که هر 2 کشور به منافع ملت خودمان فکر کنیم، اما ما باید با یکدیگر به یک نتیجه مشترک برسیم تا هم منافع شما و هم منافع ما را در برگیرد.

فارس: آیا شما به عنوان سفیر جدید قرقیزستان در ایران دسترسی کشورتان به آب‌های آزاد را از طریق بنادر ایران در برنامه‌هایتان در نظر دارید؟

عثمان علیف: بله، مشکل دیگری که منطقه آسیای مرکزی وجود دارد مشکل مسیرهای اتومبیل‌رو و راه آهن است و قرقیزستان به عنوان کشوری که به آب‌های آزاد راه ندارد، خواستار استفاده از ظرفیت آب‌های آزاد ایران مثل بندرعباس و بندرهای دیگر نیز می‌باشد.        

سؤال: برنامه‌های شما برای توسعه روابط انسانی و اجتماعی 2 کشور مثل تبادل دانشجو، برگزاری روزهای فرهنگی و غیره ...چیست؟

عثمان علیف: من افزایش ارتباطات علمی، فرهنگی و اجتماعی را به عنوان وظیفه اولیه خود در نظر دارم و بر این عقیده هستم که ما در هر زمینه‌ای که می‌توانیم همکاری داشته باشیم باید از ظرفیت‌ها استفاده کنیم.

ایران و قرقیزستان می‌توانند در زمینه مبارزه با مواد مخدر و بحث امنیت منطقه‌ای از طریق سازمان‌های مربوطه در 2 کشور همکاری داشته باشند.

در شرایطی که در جهان، ارتباطات راحت و سریع انجام می‌شود، بنده بر این عقیده هستم که باید از فرصت‌ها استفاده کنیم و تبادل دانش و تجربیات علمی را بین دانشمندان و محافل علمی 2 کشور تقویت نمائیم.

علاوه بر این، باید برگزاری جشنواره‌ها و فعالیت‌های مشترک فرهنگی را گسترش دهیم و من نیز پیگیر افزایش همکاری در این زمینه‌ها هستم.

نکته قابل توجه بین ایران و قرقیزستان این است که 2 کشور از لحاظ سیاسی هیچ مشکلی با یکدیگر ندارند و به عقیده من این امر کمک می‌کند که بقیه مسائل به راحتی قابل حل و فصل باشد.

قرقیزها و ایرانی‌ها مدتهاست که از لحاظ تاریخی با هم مرتبط شده‌اند و این ارتباط تاریخی کمک زیادی در جهت تحکیم روابط 2 کشور می‌کند.

همانطور که رئیس جمهور ایران اولین سفر خود را به کشور قرقیزستان اختصاص دادند که در نشست با همتای خود در قرقیزستان مسائلی را مطرح کردند، من نیز در جهت تحقق بخشیدن به این مسائل تلاش خود را انجام خواهم داد.

انتهای پیام/.
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها