امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 17
۰۳:۲۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 73985
تاریخ انتشار: ۱۷ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۲
تعداد بازدید: 66
در پی چند سالی که نام‌های سال، مسایل اقتصادی را هدف گرفته بود، امسال «فرهنگ، عزم ملی و مدیریت جهادی» نیز به اقتصاد افزوده شد. شرایط حصر اقتصادی و ...

در پی چند سالی که نام‌های سال، مسایل اقتصادی را هدف گرفته بود، امسال «فرهنگ، عزم ملی و مدیریت جهادی» نیز به اقتصاد افزوده شد. شرایط حصر اقتصادی و هجمه همه جانبۀ دشمن موجب شد تا در سال‌های اخیر، حوزۀ اقتصاد محور نامگذاری‌ها باشد. با توجه به شرایط ویژۀ کشور و تمرکز دشمن بر اقتصاد، ضرورت مقاوم سازی اقتصاد کشور بر هیچ صاحب بصیرتی پوشیده نیست. اما این امر نباید «تهاجم فرهنگی دشمن» را از یادها ببرد.

مقام معظم رهبری بارها بر اهمیت موضوع فرهنگ تاکید کرده‌اند، اما به نظر می‌رسد اهتمام کافی به این امر در بین مسئولین و مردم وجود ندارد. برخی از مسئولان چشم بر واقعیت‌ها می‌بندند و به جای هوشمندی در این حوزه و حرکت در جهت تقویت جناح فرهنگی انقلاب، شعار بی طرفی سر می‌دهند!

متاسفانه در نتیجه بی توجهی برخی مجریان، تهاجم فرهنگی نه تنها از آن سوی آبها سرچشمه می‌گیرد، بلکه مورد حمایت داخلی نیز قرار می‌گیرد! اساسا بی طرفی مسئولان و ناظر صرف بودن آنها در عرصۀ فرهنگ معنایی جز جانبداری از جریانات ضدانقلاب نخواهد داشت. انفعال در برابر هجمۀ دشمن به معنای همراهی با ایشان است. بعضی از مردم هم با بی توجهی در این عرصه، فکر و ذهن خود و خانواده را جولانگاه راهزنان فرهنگی می‌کنند.

باید توجه داشت که بدون تقویت بنیان‌های فرهنگی، جامعه‌ای آسیب پذیر خواهیم داشت و به هیچ از اهداف متعالی خود در حوزه‌های مختلف دست نخواهیم یافت.
********
لابد شما هم بارها در مصاحبه‌های صدا و سیما از زبان مردم کوچه و بازار شنیده‌اید که برای حل هر مشکلی می‌گویند: «مسئولان باید فکری کنند!» مثلا سیلاب وارد خانه‌ها شده و صاحبخانه‌ها دست بر کمر زده و می‌گویند: «مسئولان باید کاری بکنند و جلوی این سیلاب را بگیرند!» برادر من، سیل دارد خانه‌ات را می‌برد، خودت کاری بکن، منتظر دیگران نمان!

«عزم ملی» یعنی این که همه باید آستین ها را بالا بزنند و هر کس به سهم خود کاری کند. در عرصه اقتصاد، یعنی مردم عادی همت کنند و کالای ایرانی بخرند. تولیدکنندگان کیفیت کالای ایرانی را بالا ببرند. مسئولان جلوی واردات را بگیرند و فضا را برای رونق کسب و کار فراهم کنند و خلاصه، هر کس به فراخور توانایی خود تلاش کند. و در عرصه فرهنگ یعنی مثلا مردم عادی همت کنند و آنتن های ماهواره را از پشت بام ها جمع کنند. هنرمندان بر کیفیت تولیدات خویش بیفزایند و مسئولان فضا را برای فعالیت علاقمندان انقلاب آماده کنند.

و اما «مدیریت جهادی» یعنی «مدیریت همت و زین الدین و باکری»؛ یعنی «مدیریت بروجردی و خرازی و باکری». یعنی مدیریت آنها که برای انجام ندادن وظیفه، هیچ عذر و بهانه‌ای نمی‌آوردند.  یعنی مدیریتی که در آن، رقابت بر سر انجام ماموریت‌های سخت‌تر است نه برای از زیر بار مسئولیت شانه خالی کردن. یعنی مدیریت آنها که «وقتی به ایشان گفته می‌شد همه علیه شما تجمع کرده‌اند، از آنها بترسید، بر ایمانشان افزوده می‌شد». یعنی مدیریت آنها که اتکایشان به خود بود و اتکالشان بر حضرت حق، جل و علا. یعنی مدیریت آنها که – جز خداوند تبارک و تعالی – از هیچ کس و هیچ چیز نمی‌ترسیدند و خشیت هیچ قدرتی را در دل نداشتند. یعنی مدیریت آنها که از غیرممکن‌ها ممکن می‌ساختند. یعنی مدیریت کسانی که مسئولیت‌ها را براساس لیاقت و شایستگی افراد تقسیم می‌کردند و خود را مسئول می‌دانستند نه رییس و فرمانده!

چهار فراز نام سال 1393 از هم جداشدنی نیست. هم باید به فرهنگ توجه کنیم و هم به اقتصاد. هم باید عزم داشته باشیم و هم، مدیریت جهادی.

با امید سالی سرشار از موفقیت و پیشرفت برای مردم ایران؛ در سایۀ عنایات حضرت ولی عصر (عج) و با راهنمایی‌های مقام معظم رهبری.
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها