امروز : دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 21
۱۲:۴۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 74048
تاریخ انتشار: ۱۷ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۲
تعداد بازدید: 54
حجت‌الاسلام حسن معلمی، عضو هیأت مؤسس مجمع عالی حکمت اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس ضمن بیان ...

حجت‌الاسلام حسن معلمی، عضو هیأت مؤسس مجمع عالی حکمت اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس ضمن بیان این خبر اظهار داشت: این نوشتار که درباره عرفان استدلالی است دارای یک متن و یک شرح است که متن آن توسط ماتن ابوحامد محمد اصفهانی قرن هفتم با عنوان «قواعد التوحید» تدوین و شرح آن توسط نوه ابوحامد، علی بن محمد ابن ترکه با نام قواعد التمهید ارائه شده است.

وی با اشاره به اینکه این نوشتار نخستین کتاب عرفانی مرسوم در حوزه و دانشگاه است، اظهار داشت: متن این نوشتار دارای 22 درس و 45 شرح است که هر دو آنها آماده انتشار شده است. در ابتدا این متن شرح شده و هر جا استدلالی بوده به صورت قیاس منطقی در آمده و سپس تعلیقه شده و در نکات ضروری مباحث مهم توضیح و مورد نقد قرار گرفته است بنابراین این نوشتار شامل شرح فارسی و تعلیقه عربی و نقد جدی است.

حجت‌الاسلام معلمی با اشاره به اینکه در متن اصلی نوشتار نگاه مشایی ابوحامد به چشم می‌خورد و در این اثر نیز این دیدگاه حفظ شده، توضیح داد: عرفان استدلالی به معنای این است که مدعیات عرفانی با استدلال و دلیل بیان شده است البته ما در این کتاب در اکثر دلایل مناقشه کردیم و یک نقد علمی صورت دادیم.

وی با تأکید بر اینکه این نوع عرفان، اسلامی و برگرفته از آیات و روایات است، افزود: امثال افرادی همچون مرحوم امام خمینی و علامه طباطبایی هم برآن عنایت داشتند.

این نویسنده حوزه عرفان اسلامی در ادامه افزود: نوشتار اصلی سال‌هاست در دانشگاه و حوزه تدریس می‌شود اما شرح منظمی نداشته است به همین دلیل تصمیم گرفتم شرحی بر آن بنویسم حتی از شروح آیت‌الله جوادی آملی و نیریزی نیز استفاده کردم که اکنون برای تدریس آماده است.

انتهای پیام/ ک
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها