امروز : چهارشنبه ۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 20
۰۲:۴۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 74066
تاریخ انتشار: ۱۷ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۲
تعداد بازدید: 159
خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس ـ گروه فعالیت‌های قرآنی: آیات 55 و 56 سوره مبارکه بقره داستان 70 نفر از سران بنی‌اسرائیل را بیان می‌کند ...

خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس ـ گروه فعالیت‌های قرآنی: آیات 55 و 56 سوره مبارکه بقره داستان 70 نفر از سران بنی‌اسرائیل را بیان می‌کند که همراه حضرت موسی(ع) به کوه طور رفتند و آنگاه که تکلم آن حضرت با پروردگار را شنیدند، گفتند: «ای موسی، ما هرگز به تو ایمان نمی‌آوریم مگر اینکه خدا را آشکارا با چشم خود ببینیم».

تلاوت این دو آیه شریفه را با صدای استاد مرحوم «محمدصدیق منشاوی» گوش کنید؛

 









تلاوت آیات 55 و 56 سوره مبارکه «بقره» توسط منشاوی





 




آیه 55 سوره مبارکه «بقره» واقع در صفحه 8 قرآن‌های 604 صفحه‌ای


 

فقط معلومات انسان‌های نادان در دایره محسوساتشان است

پس از این تقاضای آنها از حضرت موسی(ع) چاره‌ای جز این نبود که یکی از مخلوفات خدا که انسان‌ها تاب مشاهده آن را ندارند به آنها نشان داده شود تا بدانند که چشم ظاهر ناتوان‌تر از این است که حتی بسیاری از مخلوقات خدا را ببیند، چه رسد به ذات پاک پروردگار، به همین جهت صاعقه‌ای فرود آمد و بر کوه خورد، برق خیره‌کننده، صدای رعب‌انگیز و زلزله‌ای که همراه داشت، آنچنان همه را در وحشت فرو برد که بی‌جان بر روی زمین افتادند.

سپس این گروه با دعای حضرت موسی(ع) دوباره زنده شدند؛ خداوند در این باره می‌فرماید: «سپس شما را پس از مرگتان حیات بخشیدیم شاید شکر او را به جای آورید.»

 




آیه 56 سوره مبارکه «بقره» واقع در صفحه 8 قرآن‌های 604 صفحه‌ای


 

این آیه از آیاتی است که دلالت بر امکان رجعت و بازگشت به زندگی در این دنیا دارد، چرا که وقوع آن در یک مورد دلیل بر امکان آن در سایر موارد است.

توجیه مفسران اهل‌سنت با ظاهر و معنی آیه منطبق نیست

برخی از مفسران اهل سنت از آنجا که مایل بودند رجعت و بازگشت به زندگی را نپذیرند، برای آیه مذکور توجیهی ذکر کرده‌اند و گفته‌اند؛ منظور این است که بعد از مردن گروهی از شما در حادثه صاعقه، خداوند فرزندان و نسل‌های فراوان به شما داد تا دودمان‌تان منقرض نشود.

اما ناگفته پیداست این تفسیر کاملاً برخلاف ظاهر آیه است، زیرا ظاهر جمله «بَعَثْنَاکُم مِّن بَعْدِ مَوْتِکُمْ؛ شما را بعد از مرگتان برانگیختیم» به هیچ وجه با این معنی سازگار نیست.

انتهای پیام/ت
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها