امروز : دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 27
۰۳:۵۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 74287
تاریخ انتشار: ۱۸ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 68
هادی آجیلی، استاد روابط بین‌الملل دانشگاه علامه طباطبایی (ره) امروز در گفتگو با خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در ...

هادی آجیلی، استاد روابط بین‌الملل دانشگاه علامه طباطبایی (ره) امروز در گفتگو با خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در خصوص قطعنامه اخیر اتحادیه اروپا و اهداف آن اظهار داشت: در خصوص اهداف و راهبردهای اتحادیه اروپا از صدور قطعنامه جدید خود در خصوص ایران به ویژه در حوزه حقوق بشر باید به دو نکته اشاره کرد، نخست اینکه رابطه ایران، اتحادیه اروپا و غرب  مسبوق به  سابقه طولانی مدت است و این ارتباط در حال حاضر و اخیرا برقرار نشده است، از این رو باید در زمان تحلیل رفتارهای این اتحادیه به سابقه آنها رجوع کنیم.

وی ادامه داد: این اتحادیه و کشورهای اروپایی هرگاه احساس  کردند که جمهوری اسلامی ایران از سر ضرورت و رفع نیاز و از سر ضعف به آنها  مراجعه کرده و هرگاه دست نیاز اقتصادی به سمت اتحادیه اروپا دراز کرده است و خود را در مضیقه نشان داده است، مسائل اقتصادی را به مسائل سیاسی کشانده‌اند که این مهم به ویژه در گفتگوهای انتقادی اقتصادی  که دوره آقای هاشمی رفسنجانی بین ایران و اروپا برگزار می‌شد، قابل رویت است که هر از چند گاهی به یک دلیل سیاسی این گفتگو‌ها تعطیل و متوقف می‌شدند.

استاد روابط بین الملل دانشگاه علامه طباطبایی گفت: این رفتار نشان دهنده این است که اروپا از ابزار قدرت اقتصادی خود در جهت منافع سیاسی خود بهره می‌گیرد و اکنون نیز همین مهم اتفاق افتاده است.

وی با بیان اینکه «تفسیری که طرف غربی از انتخابات 92 و اوضاع اقتصادی ایران دارد آنها را به این نتیجه رسانده است که ما مذاکرات هسته‌ای را از سر نیاز و ضعف ادامه داده و این توافقنامه را امضا کرده‌ایم»، افزود: هرچند که این تفسیر غلط آنهاست اما باید بدانیم که آنها بر حسب تفسیر خودشان عمل خواهند کرد. درست است که تیم مذاکره کننده و دولت ما با قدرت وارد شده است و اوضاع اقتصادی کشور را از درون درست می‌کنند تا کشور نیازمند رفع تحریم‌ها نباشد اما آنچه در روابط خارجی در تصمیم‌گیریها اهمیت دارد تفسیر دوطرف است نه الزاما چیزی که واقعیت دارد.

آجیلی خاطرنشان کرد: این تفسیر نادرست در اروپایی‌ها شکل گرفته است که ایران در یک حالت اضطرار اقتصادی قرار دارد و این اضطرار را با دراز کردن دست نیاز به سمت اتحادیه اروپا می‌خواهد برطرف کند لذا آنها با توجه به سابقه‌شان در این مواقع باز هم بحث را به مسائل سیاسی کشانده‌اند.

وی با اشاره به اینکه «ایران آرایش دیپلماتیک خود را خیلی خوب نشان نداده است»، تاکید کرد: اگر آرایش دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران به خوبی انجام می‌شد، تفسیر طرف مقابل اشتباه نمی‌شد و آنها پا را فراتر از موضوعات هسته‌ای نگذاشته و سعی می‌کردند که در جهت حل موضوع  قدم بردارند.

استاد روابط بین الملل دانشگاه علامه طباطبایی گفت: ماجرای اصلی این است که اروپایی‌ها هرگاه احساس کردند که ایران در موضع ضعف است چند قدم پیش گذاشته‌اند و هرگاه دیدند و احساس کردند و تفسیر کردند که ایران در موضع قدرت است قدم به عقب گذاشته‌اند و این مهم را مکرر در ماجرا‌های ایران و اتحادیه اروپا شاهد بودیم از جمله در ماجرای میکونوس. همچنین هرگاه اروپایی‌ها دیدند که ایران در موضوع قدرت است و نیازی به آنها ندارد، عقب نشسته‌اند و این ماجرا بارها اتفاق افتاده است.

وی نکته دوم را درباره حقوق بشر دانست و خاطرنشان کرد: در واقع مفهوم حقوق بشر ابزاری شده است برای آمریکا و اروپا برای نیل و رسیدن به اهداف و منفعت آنها.

آجیلی گفت: به عبارت دیگر حقوق بشر مفهومی است خالی از معنا و دالی است خالی از مصداق و هر وقت آنها اراده کنند برای به کرسی نشاندن حرف خود از آن استفاده می‌کنند.

وی ادامه داد: برای مثال از نظر کشورهای غربی حقوق بشر در کشورهایی نظیر کره شمالی، ایران، چین، سوریه و روسیه رعایت نمی‌شود در حالی که در کشورهایی مثل کشورهای غربی حقوق بشر رعایت می‌شود.

این استاد دانشگاه افزود: حتی کشورهایی وجود دارند که واقعا حقوق بشر درآنها رعایت نمی‌شود اما متولیان حقوق بشر در این مورد ساکت هستند، کشورهایی نظیر برخی کشورهای عربی  حوزه خلیج فارس مثل عربستان و ... یا مثلا در میانمار و آفریقای مرکزی مسلمان سوزی و مسلمان کشی اتفاق می‌افتد اما آنها حرفی نمی‌زنند چرا که منافع آنها در این زمینه با مفهوم حقوق بشر عجین نشده است یا به عنوان مثال در دهه 90 میلادی در رواندا حدود یک میلیون نفر از یک قوم نسل کشی شدند اما اروپایی‌ها دم نزدند یا در بوسنی و هرزگوین چند سال مسلمان کشی اتفاق افتاد اما آنها دم نزدند.

وی ادامه داد: در عراق و افغانستان به شدت حقوق بشر زیر سئوال می‌رود و هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی کاروان‌های عروسی و یا منازل مسکونی را مورد هدف قرار می‌دهند اما اینها از نظر اروپایی‌ها حقوق بشر نیست چرا که مفهوم حقوق بشر آن چیزی است که می‌تواند منافع آنها را تامین کند.

آجیلی افزود: نکته مورد توجه این است که آن تفسیری که مقام معظم رهبری داشتند و دیگران نیز به آن اذعان داشتند این است که اروپا و غرب در موضوع هسته‌ای نمی‌ماند چرا که مسائل هسته ای تنها بهانه‌ای برای غرب است برای باج خواهی از ایران.

این استاد دانشگاه ادامه داد: اگر موضوع هسته‌ای به طرف حل شدن برود که احتمالا حل نخواهد شد، بی تردید غرب و اروپا به دنبال موضوع دیگری خواهند رفت و مصداق آن نیز این است که هنوز ما به لحاظ طرح جامع، مذاکرات هسته‌ای را به پایان نرساندیم که اینها مسائل دیگری را مطرح کردند مثل حقوق بشر و جالب این است که هنوز مسئله حقوق بشر را دارند طرح می‌کنند، در حال مطرح کردن مسئله همجنسگرایی هستند یعنی اینها تا زمانی که ما به طور کامل از لحاظ سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و هویتی مطلوب غرب و اروپایی‌ها نشویم به باج‌خواهی ادامه می‌دهند.

وی افزود: باید به سابقه، خواست‌ها و رفتارهای دیپلماتیک و تفسیر فعلی اروپایی ها از وضعیت حال حاضر ایران دقت کرد و این چیزی است که ما به دولتمردان و هیئت دیپلماتیک و دستگاه سیاست خارجی خودمان تاکید می کنیم مهم این است که در موضع‌گیری‌ها و رفتارهای دیپلماتیک بسیار نرم خود که از ادب ایرانی ناشی می‌شود، دقت کنند چرا که گاهی اوقات طرف مقابل این نرمش‌ها را به عنوان موضع ضعف، تفسیر و برداشت می‌کند از این رو گاهی لازم است نه در خفا بلکه در عیان از طرف دستگاه دیپلماسی ما موضعی اتخاذ شود که خورد کننده باشد و برای طرف مقابل درس عبرتی باشد که دیگر گستاخی نکند

آجیلی با بیان اینکه «به هر حال آنها شرایط ایران را رصد می‌کنند» خاطرنشان کرد: آنها وقتی می‌بینند که چنین قطعنامه‌ای را علیه ایران صادر کرده‌اند اما در مقابل سخنگوی وزارت خارجه ایران تنها می‌گوید «این قطعنامه غیر قابل قبول است»، هرچند که این ادبیات ادبیات محترمانه مناسب و دیپلماتیک است اما در واقع موضع‌گیری خوبی برای حرکت گستاخانه طرف مقابل نیست، از این حرکت را به‌عنوان موضع ضعف ایران تلقی می‌کنند.

وی در پایان تصریح کرد: سئوال اصلی‌ای که باید پرسید این است که چرا اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها در شرایطی که دولت سرکار آمده در ایران می‌خواهد روابط را با غرب بهبود ببخشد و از در تعامل با غرب برخود کند، به طور مکرر مواضع گستاخانه گرفته است؟ از این رو دولتمردان ما باید به این سئوال مهم دقت بیشتر داشته باشند. 

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها