امروز : دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 21
۲۳:۲۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 74291
تاریخ انتشار: ۱۸ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 33
«حسن عبد العظیم»، رئیس کمیته هماهنگی ملی سوریه در گفت‌‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دمشق تاکید کرد که لندن هیأتی ...

«حسن عبد العظیم»، رئیس کمیته هماهنگی ملی سوریه در گفت‌‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دمشق تاکید کرد که لندن هیأتی از جانب وزارت خارجه این کشور به ریاست «جان ویلکس» و مسئول پرونده سوریه در وزارت خارجه انگلیس را راهی دمشق کرد تا از ما بخواهند به عنوان معارضان داخلی در کنفرانس ژنو 3 حضور داشته باشیم و کمک کنیم که به همراه دیگر گروه‌های معارض هیأت مشترکی را تشکیل دهیم.

عبد العظیم درباره اظهارات اخیر بان کی‌مون، دبیرکل سازمان ملل که گفته بود، رایزنی‌های برای برگزاری ژنو 3 در حال انجام است، گفت: همان طور که پیش از این گفتم، تنها راه حل بحران سوریه، راه حل سیاسی است، چرا که راه حل نظامی تاکنون ناکارآمدی خود را برای طرف‌های درگیر در سوریه به اثبات رسانده و تنها رهاورد آن برای سوریه جنگ و خون و آوارگی و ویرانی بوده است.

وی با اشاره به اینکه موازنه‌های بین المللی امروز ما را وادار به نشستن پای میز مذاکره می‌کند، افزود: باید راه حل سیاسی برای بحران سوریه یافت و در این راستا باید به تمام طرف‌های درگیر فشار آورده شود.

عبد العظیم در ادامه خواستار توسعه گستره هیأت معارضان سوری شد و تاکید کرد که ائتلاف معارضان سوری هیچ گاه نمی‌تواند، نماینده تمام معارضان سوریه یا هر کس دیگر باشد.

وی تاکید کرد که باید کمیته هماهنگی به هر طریق ممکن با بقیه هیأت‌های حاضر در مذاکرات به توافق برسد و همه بر برنامه‌ای که مورد رضایت همه باشد، به اجماع برسند تا به این طریق پیش زمینه دستیابی به راه حل سیاسی بر پایه گفت‌وگو و مذاکره فراهم شود.

عبد العظیم با بیان اینکه این احتمال وجود دارد که ائتلاف معارضان به حضور ما در ژنو 3 اعتراض داشته باشد، گفت: ائتلاف تصور می‌کند که نماینده معارضان است، در حالی‌که چنین نیست و همان طور که اشاره کردم، ائتلاف، نماینده هیچ یک از گروه‌های معارض جز خودش نیست.

عبد العظیم با اشاره به اینکه در دو دور گذشته برگزار شده، ائتلاف معارضان از مجموع 15 عضو تشکیل دهنده هیأت معارضان، تنها اجازه حضور 2 نفر از معارضان داخلی را داد، گفت: این اقدام تلاشی برای به حاشیه راندن معارضان داخلی و هیأت هماهنگی بود که ما آن را رد کردیم.

وی تاکید کرد که در نشست‌های آتی باید کُردهای سوریه نیز در هیأت معارضان حضور داشته باشند، در حالی‌که این افراد در کنفرانس‌های قبلی نادیده گرفته شده بودند، اما پس از شکست‌های ژنو 1 و 2 اکنون آنها ضرورت حضور ما را احساس می‌کنند.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها