امروز : سه شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 20
۱۱:۰۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 74345
تاریخ انتشار: ۱۸ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 20
علی شجاعی صائین مدیر اداره کتاب وزارت ارشاد در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس پیرامون تعیین تکلیف ...

علی شجاعی صائین مدیر اداره کتاب وزارت ارشاد در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس پیرامون تعیین تکلیف وضعیت رمان «زوال کلنل» نوشته محمود دولت آبادی با توجه به اینکه نشر چشمه فعالیت خود را آغاز خواهد کرد، هم توضیح داد: برای اداره کتاب ناشر در اولویت قرار ندارد، برای اظهار نظر در راستای انتشار یک اثر در اداره کتاب متن اثر مهم و در اولویت شمرده می‌شود، فارغ از اینکه کتاب را چه کسی ارائه کرده است چه پدید آورنده چه ناشر، متن مورد بررسی قرار می‌گیرد.

* وضعیت بررسی کلنل بزودی به ناشر ابلاغ می‌شود

وی عنوان کرد: برای کتاب آقای دولت آبادی هم ما به متن نگاه کرده‌ایم، چرا که ناشر در درجه اول بررسی قرار ندارد و اظهار نظر اداره کتاب بر مبنای ناشر صورت نمی‌گیرد.

مدیر اداره کتاب خاطر نشان کرد: درباره این کتاب هم در اداره کتاب وزارت ارشاد به جمع‌بندی رسیده‌ایم و در حال نهایی کردن آن هستیم که بزودی به ناشر ابلاغ می‌شود.

این کتاب را محمود دولت آبادی بین سالهای 1362 تا 1364 به رشته تحریر درآورده و به قول نویسنده روایت خود را «انقلاب اسلامی» بیان می کند. این رمان که به جهت محتوای آن در ایران مجوز انتشار نگرفته به زبان آلمانی، انگلیسی و عبری ترجمه و در اسراییل نیز منتشر شده است.

«زوال کلنل» روایت یک افسر رژیم پهلوی(کلنل) است که در دوره انقلاب و ابتدای جنگ تحمیلی قرار گرفته است. کلنل 5 فرزند دارد که همه آنها بعلاوه خودش به نوعی قربانیان انقلاب شده‌اند.

دولت آبادی این کتاب را به نشر چشمه سپرده بود اما با متوقف و تعلیق شدن فعالیت این ناشر و عدم اصلاحات برخی موارد از سوی نویسنده کتاب در اداره کتاب مانده است.

در دوره جدید و با روی کار آمدن دولت یازدهم مدام حرف و حدیث‌های درباره چاپ این کتاب در رسانه‌ها و بعضا وزیر ارشاد مطرح می‌شد که در نهایت معاونت فرهنگی این وزارتخانه خبر صدور مجوز برای رمان «زوال کلنل» اثر محمود دولت آبادی را تکذیب کرد.

برخی رسانه‌های تلاش می‌کنند از صدور مجوز به این اثر ضد ارزشی خبر دهند اما اداره کتاب بزودی در این راستا روند بررسی این رمان را به ناشر ابلاغ خواهد کرد.
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها