امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 27
۱۸:۲۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 74354
تاریخ انتشار: ۱۸ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 110
بهزاد اژدری معاون انجمن هنرمندان سفال و سرامیک در گفت وگو با خبرنگار هنرهای تجسمی فارس از تعطیل شدن فعالیت‌های این انجمن خبر داد و گفت: انجمن ...

بهزاد اژدری معاون انجمن هنرمندان سفال و سرامیک در گفت وگو با خبرنگار هنرهای تجسمی فارس از تعطیل شدن فعالیت‌های این انجمن خبر داد و گفت: انجمن هنرمندان سفال و سرامیک یکی از انجمن‌های بی جا و مکانی است که از زمان راه اندازی آن تاکنون مکانی برای استقرار نداشته است. این انجمن مدتی در فرهنگسرای رازی مستقر شده بود که با تغییر رؤسای این فرهنگسرا بارها مجبور به اسباب‌کشی از این اتاق به آن اتاق شدیم و سرانجام قرار شد با یک مؤسسه آموزشی به شرط آموزش همکاری کنیم و مکانی را در اختیار ما قرار دهد که اکنون قرارداد ما با این مؤسسه نیز رو به پایان است و تا آخر فروردین‌ماه باید اسباب کشی کنیم و ابزار و وسایلمان را انبار کنیم و به این ترتیب فعالیت‌های این انجمن نیز به دلیل عدم حمایت و تأمین مکانی برای استقرار انجمن، تعطیل خواهد شد.

اژدری از انتشار بیانیه‌ای از سوی هیئت مدیره جدید این انجمن در خصوص تعطیل شدن فعالیت‌های انجمن هنرمندان سفال و سرامیک خبر داد و گفت: طبق تصمیم هیئت مدیره جدید انجمن، قرار است به زودی بیانیه‌ای را در خصوص تعطیل شدن فعالیت‌های انجمن به دلایل مختلف از جمله بی مکانی و عدم حمایت وهمراهی مسئولان فرهنگی وهنری صادر کنیم و اعلام کنیم که ما با این شرایط، دیگر قادر نیستیم بار سنگین این انجمن ملی را به تنهایی به دوش بکشیم که متن این بیانیه در اختیار رسانه‌ها قرار خواهد گرفت.

اژدری درباره اقدامات هیئت مدیره جدید برای رایزنی با مسئولان فرهنگی وهنری در دولت تدبیر و امید گفت: ما بارها با مسئولان مختلف در دولت قبل و دولت کنونی درباره مسائل ومشکلات انجمن‌ها به خصوص انجمن سفال وسرامیک صحبت کرده‌ایم و این اواخر نیز در یک برنامه رادیویی من با آقای ملانورزی مدیرکل دفتر هنرهای تجسمی وزارت ارشاد گفت وگو کردم و در خلال موضوع جشنواره هنرهای تجسمی فجر به مشکلات انجمن‌ها هم اشاره کردم که این انجمن های تجسمی بدون حمایت مسئولان فرهنگی در آستانه تعطیلی قرار می گیرند و ایشان هم این مشکلات را تأیید کردند ولی دیگر از صحبت کردن و درخواست حمایت و همراهی خسته شده ایم، چقدر باید بگوییم، نامه نگاری کنیم و درخواست کنیم و چقدر باید وعده همراهی و حمایت بشنویم و در انتظار عملی شدن وعده‌ها بمانیم و هیچ اقدامی هیچ گاه صورت نگیرد.

وی افزود: من با مسئولان سازمان میراث فرهنگی و گردشگری هم در این زمینه صحبت کرده‌ام اما به ما اعلام کردند که این سازمان تا دو سال آینده بودجه ای ندارد که صرف این امور کند.

اژدری در ادامه با اشاره به وجود اماکن بلااستفاده بسیاری در سطح شهر تهران گفت: خانه های قدیمی دربسته و مکان‌های بلااستفاده بسیاری در سطح شهر تهران وجود دارد که می تواند در اختیار انجمن های تجسمی قرار بگیرد تا فعالیت‌هایشان ادامه یابد اما این در حالی است که بسیاری از انجمن‌ها از جمله سفال و سرامیک،‌تصویرگران، عکاسان و ...بدون مکان هستند و چنین فضاهای بلااستفاده‌ای هم در تهران وجود دارد.

او در بخش دیگری از سخنانش از عدم همراهی اعضای انجمن‌های تجسمی هم گلایه کرد و گفت: در میان همه این مشکلات، متأسفانه اعضای انجمن‌ها نیز حق عضویت ماهانه خود را درست پرداخت نمی‌کنند،‌ مبلغی ناچیز که اگر چه دردی از انجمن‌ها دوا نمی‌کند ولی با این حال این مشارکت جمعی هم وجود ندارد.

این هنرمند سرامیست همه هنرمندان را به دو گروه حرفه‌ای و غیر حرفه‌ای تقسیم‌بندی کرد و گفت: هنرمندان یا حرفه‌ای اند که معتقدند می‌توانند بدون مشارکت در انجمن، گلیم خود را از آب بیرون بکشند و به تنهایی به فعالیت‌های هنری بپردازند و یا غیر حرفه‌ای اند که کاری از آن‌ها ساخته نیست.

او در خاتمه با اشاره به یأس بسیاری از هنرمندان حوزه هنرهای تجسمی نسبت به اختصاص بودجه برای فعالیت‌های این بخش از فرهنگ و هنر گفت: مسئولان مرکز هنرهای تجسمی وزارت ارشاد با گذشت چند ماه از شروع کار دولت جدید، هنوز هیچ جلسه‌ای را با رؤسای انجمن‌های تجسمی برگزار نکرده‌اند و این اوضاع بسیاری از هنرمندان را دچار یأس و ناامیدی کرده است.

وی افزود: مسئولان فرهنگی ما یا مدیر فرهنگی نیستند و نمی‌دانند چگونه بودجه را به شکل صحیح در این بخش هزینه کنند و یا آن که مدیران خوبی هستند ولی بودجه‌ای وجود ندارد که مدیریت شود بلکه تنها متخصصانی در پاسخگویی به رسانه‌ها و موکول کردن همه برنامه‌ها به آینده موهوم هستند.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها