امروز : جمعه ۲۸ مهر ۱۳۹۶ - 2017 October 20
۲۳:۱۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 74367
تاریخ انتشار: ۱۸ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 21
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس،علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی که صبح امروز در سالن سینمایی وزارت ارشاد  در جمع کارکنان ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس،علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی که صبح امروز در سالن سینمایی وزارت ارشاد  در جمع کارکنان وزارتخانه متبوعش سخن می گفت ضمن بیان این مطلب افزود: این دولت که با شعار آقای روحانی ریاست محترم جمهوری به عنوان دولت "تدبیر و امید" نام گرفت از ابتدای فعالیت خود سعی کرده تا مسایل و مشکلات هنرمندان را حل کند و خوشحالم این امیدواری به عنوان گام نخست این اقدام در دل هنرمندان ایجاد شده است.
 
وی ضمن اشاره به تولد دوباره نشاط در حوزه های مختلف فرهنگی و هنری کشور گفت: در برگزاری جشنواره های مختلف در سال گذشته از جمله جشنواره بین المللی فیلم فجر با جهت گیری های صحیح و درستی که صورت گرفت سعی شد از همه سلیقه ها در تمامی حوزه ها استفاده شود.
 
جنتی ضمن تاکید بر تحمل نقد و سخنان مخالف سلیقه در انجام امور فرهنگی و هنری گفت: ما به عنوان یکی از مهمترین متولیان فرهنگی و هنر در جامعه  باید نقش پدری ایفا کنیم.
 
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به دیجیتالی شدن سیستم نیمی از سینما های کشور و اتخاذ سیاست های درست در حوزه سینمای کشورافزود: در سال گذشته روزی به عنوان "سینما سلام" اعلام شد و ما شاهد استقبال بسیار مردم از سینما بودیم و نتیجه این استقبال هم جهش در میزان فروش فیلم های سینمایی بود. در طول تعطیلات نوروزی نیز فروش گیشه های سینما حدود 10 میلیارد تومان بوده است که امیدوارم در آینده ای نزدیک شاهد شکوفایی بیش از پیش در این حوزه باشیم.
 
وی با اشاره به مسایل و مشکلات حوزه فرهنگی اظهار کرد: در این حوزه تلاش دولت تدبیر و امید بر این بوده است که بر اساس قانون از اعمال سلیقه های فردی اجتناب شود و برای نخبگان کشور فضا و شراطی فراهم شود تا بتوانند آثار و ذهنیات خود را در قالب کتاب های مختلف منتشر کنند. و نتیجه ایجاد این شرایط دست به قلم شدن دوباره برخی از نویسندگان و ظهور نوعی نشاط و انگیزه در میان آنهاست.
 
جنتی با اشاره به تحولات مثبت در حوزه چاپ و نشر در دولت تدبیر و امید گفت: در طول دو سه سال اخیر هیأت نظارت بر کتاب نداشته ایم ولی با پیگیری و تلاش هایی که داشتیم و با تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی 20 نفر از اساتید و نخبگان این حوزه برای نظارت بر کتاب کودک و بزرگسال انتخاب شده اند تا با دقت بیشتراز سوی آنان،  کتاب ها بررسی و زمینه بیشتری برای انتشار کتاب های بیشتر فراهم شود.
 
وی ادامه داد: در حوزه مطبوعات نیز اقدامات مثبتی انجام شده است و تا پایان سال گذشته بسیاری از درخواست ها بررسی و به درخواست ها پاسخ داده شده است زیرا هدف ضمن رعایت قانون و جلوگیری از انتشار هرگونه توهین و افترا در جامعه ایجاد فضایی مناسب برای بیان اظهار نظر افرادد است.
 
جنتی با اشاره به از میان برداشتن بسیاری از موانع برای ثبت موسسات فرهنگی و کاهش زمان ثبت این موسسات گفت: در حوزه رسانه های دیجیتال رشد بارزی داشته ایم و مصداق آن در برگزاری جشنواره رسانه های دیجیتال در سال گذشته و رونمایی از تعداد زیادی از ایده ها و ابداعات در این زمینه نمود داشت.
 
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: در حوزه صندوق حمایت از هنرمندان، نویسندگان و روزنامه نگاران سعی شده است با بهره گیری از بهترین اقتصاد دانان کشور، مدیران عامل بانک های خصوصی، مدیران اجرایی و انتخاب هیأت مدیره کارآمد این صندوق از نظر اقتصادی رشد کند زیرا این صندوق جایگاه قانونی خوبی دارد و امیدوارم بتوانیم آن را به موسسه اعتباری درآمد زا برای ایجاد رفاه هنرمندان تبدیل کنیم.
 
وی ضمن اظهار امیدواری برای استقلال مالی هنرمندان در حوزه های مختلف گفت: برای اقتصاد فرهنگ و هنر قدم های زیادی برداشته شده است تا هنرمندان از نظر اقتصادی به کمک مالی دولت نیاز نداشته باشند و با استقلال مالی خود بتوانند آثار خود را در بازارهای جهانی عرضه کنند ولی این مسیر طولانی است و در دراز مدت نتیجه می دهد.
 
جنتی با اشاره به فعالیت های قرآنی بیان کرد: امیدوارم در جهت ترویج فرهنگ قرآنی، توسعه، حفظ و تلاوت قرآن بر اساس انتظار مقام معظم رهبری، برای فهم و درک قرآن و عمل به قرآن موفق تر از گذشته عمل کنیم.
 
وی افزود: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حوزه کانون های مساجد قدم های خوبی برداشته است و در سال 92  تعداد 1900 کانون جدید در مساجد کشور ایجاد شده است که حرکت خوبی است و می توتن از این ظرفیت ها در جهت اعتلای فرهنگ استفاده مناسبی کرد.
 
جنتی با اشاره به رشد قابل توجه اقدامات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حوزه حج و زیارت که  آثار سریع خود را در ارایه خدمات به حجاج و عمره گذاران در حوزه های مختلف از جمله کاهش هزینه ها نشان داده گفت: در حوزه دیپلماسی فرهنگی سعی کرده ایم کل موافقت نامه هایی که با دیگر کشورها داریم را اجرایی کنیم  و ملاقات های مختلفی با وزاری کشورها داشته باشیم و از طریق رایزن های فرهنگی مقیم تهران آنچه به عنوان فرهنگ، هنر و تمدن ایران در اختیار داریم به دنیا معرفی کنیم.
 
وی با اشاره به نام گذاری سال جدید به عنوان سال "اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی" از سوی مقام معظم رهبری اظهار کرد: به این نام گذاری از دو منظر باید نگریسته شود؛ یکی از این نگاه که توجه ویژه ای که به فرهنگ می شود برای همه ما جای خوشحالی و خوشبختی دارد و دیگری اینکه وظیفه خطیر و مهمی بر عهده ما به عنوان یکی از متولیان فرهنگ جامعه گذاشته می شود.
 
جنتی گفت: البته فرهنگ فقط مختص وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیست و همه دستگاه ها از جمله سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، وزارت علوم و تحقیقات، آموزش و پرورش، حوزه های علمیه و غیره مسوولیت سنگینی در این حوزه بر عهده دارند ولی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان وزارتخانه حاکمیتی که در زمینه های مختلف فرهنگی  و هنری سیاستگذاری و برنامه ریزی می کند مسوولیت سنگین تری نسبت به دیگر دستگاه ها و نهادها دارد.
 
وی افزود: همه ما وظیفه داریم در حد توان خود بخشی از انتظاراتی که مقام معظم رهبری در حوزه تعالی فرهنگ و هنر کشور دارند برآورده کنیم و بدانیم که با نامگذاری سال 93 به عنوان سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهای" از سوی ایشان مسوولیت جدیدی بر دوش ما گذاشته شده است.
 
جنتی با اشاره به بحث واسپاری تصدی گری های دولتی به بخش خصوصی گفت: در سال گذشته در برخی از جشنواره ها این اقدام انجام شدو ما با واگذاری امور بخش خصوصی باید شرایط را برای فعالیت بهتر سینماگران، ناشران، هنرمندان و غیره فراهم کنیم و ما به عنوان دولت فعالیت های خود را در زمینه های سیاستگذاری، برنامه ریزی، حمایت و نظارت ادامه  دهیم.
 
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به تأکیدات مقام معظم رهبری برای مراقبت از رخنه فرهنگی افزود: اولین تعبیر ایشان در این زمینه تهاجم فرهنگی بود و تعابیری چون شبیخون فرهنگی و ناتوی فرهنگی را نیز داشتند و ما باید با توجه به فرمایشات ایشان مراقب رخنه های فرهنگی باشیم زیرا ما در معرض هجوم فرهنگی از سوی کشورهای خارجی هستیم.
 
وی گفت: از جمله اقداماتی که در سال جدید باید به آن توجه شود این است که راهبردهای فرهنگی خود را در حوزه های مختلف فرهنگی و هنری تعیین کنیم و نقشه راه برای فعالیت های فرهنگی و هنری خود را تکمیل و به اجرا بگذاریم.
 
جنتی با اشاره به تاکیدات مکرر مقام معظم رهبری در زمینه فرهنگ عمومی ادامه داد: ما باید فرهنگ و آداب و رسوم خود را حفظ کنیم و نگذاریم دیگران برای ما سبک زندگی تعیین کنند و خودمان بر اساس سبک ایرانی و اسلامی سبک زندگی خود را ایجاد و تعیین کنیم و بر الگوهای بومی و ملی خود تأکید کنیم.
 
وی در پایان ضمن قدردانی از زحمات و تلاش های کارکنان وزاتخانه متبوعش در جهت اعتلا و تعالی فرهنگ و هنر جامعه اظهار کرد: سعی بنده این است که دغدغه های فردی شما را کم کنیم تا شما بتوانید به دغدغه های فرهنگی کشور بپردازید.
 
دربخشی از این مراسم "علی اصغر کاراندیش مروستی" معان توسعه و منابع انسانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گزارشی از فعالیت های این معاونت در شش ماه دوم سال گذشته ارایه داد و "عفت شریعتی" مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور بانوان در باب اهمیت فرهنگ سخنانی بیان کرد.
 
در این مراسم که با حضور کارکنان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به مناسبت دیدار نوروزی وزیر ارشاد برگزار شده بود جمعی از معاونان و مدیران این وزارتخانه حضور داشتند.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها