امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۰۳:۲۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 74369
تاریخ انتشار: ۱۸ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 30
به گزارش خبرنگار فعالیت‌های قرآنی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در آغاز سال نو مسئولان، پیشکسوتان و فعالان جامعه قرآنی کشور با حضور ...

به گزارش خبرنگار فعالیت‌های قرآنی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در آغاز سال نو مسئولان، پیشکسوتان و فعالان جامعه قرآنی کشور با حضور در خبرگزاری ایکنا به دید و بازدید با یکدیگر پرداختند.

بنا بر این گزارش در این مراسم اساتیدی چون «عباس سلیمی»، «حسینعلی شریف»، «حسین اخوان‌اقدم»، «علی‌اکبر حنیفی»، «رحیم خاکی»، «محمد عباسی، «احمد حاجی‌شریف»، «احمد ابوالقاسمی»، «بهروز یاریگل» و برخی از مسئولان قرآنی کشور مانند «حمید محمدی»، «محمدرضا حشمتی»، «مهدی قره‌شیخلو»، به همراه «احمد مسجدجامعی» رئیس شورای شهر تهران و «لاله افتخاری» نماینده مجلس حضور داشتند.

فرهنگ و اقتصاد به عنوان یک فرمان عمومی مورد توجه قرار گیرد

در ابتدای برنامه «عباس سلیمی» استاد و پیشکسوت قرآن کریم با اشاره به نام‌گذاری سال 93 با محوریت اقتصاد و فرهنگ گفت: محوریت فرهنگ و اقتصاد در شعار امسال به عنوان یک فرمان عمومی باید عمیقاً مورد توجه قرار گیرد و موضوع عزم ملی و حرکت جهادی نشانه این است که همه اقشار جامعه در این زمینه مسئولیت دارند.

وی مسئولیت جامعه قرآنی را افزون بر سایر آحاد مردم دانست و گفت: جامعه قرآنی بیش از سایر مردم در راستای ارتقای فرهنگ مسئولیت دارند و می‌توانند نقش مؤثری در تحقق منویات مقام معظم رهبری داشته باشند.

سلیمی با اشاره به ضرورت همفکری فعالان قرآنی کشور گفت: باید جامعه قرآنی با همفکری دیدگاه‌های خود را مطرح و با بکارگیری آن کشور را به سمت یک فرهنگ متعالی پیش ببرند.

به همفکری فعالان قرآنی نیازمندیم

در ادامه این برنامه حجت‌الاسلام «محمدرضا حشمتی» معاون قرآن و عترت وزارت ارشاد طی سخنانی با اشاره به نیاز این معاونت به همفکری با همه فعالان قرآنی گفت: چنین جلساتی می‌تواند به جهت همفکری کمک شایانی به ما داشته باشد، همچنین در این جلسه از همه اندیشمندان تقاضا می‌کنم تا با ارائه برنامه‌ها و راهکارها ما را در راستای ارتقاء فعالیت‌های قرآنی یاری کنند.

بزرگ‌ترین مشکل ما کمبود اعتبارات است

وی با اشاره به کمبود اعتبارات در حوزه فعالیت‌های قرآنی گفت: در موضوع ترویج فرهنگ قرآنی بزرگ‌ترین مشکل ما کمبود اعتبارات است؛ اما باید بگویم در طرح تلاوت نور ما با دست خالی کار را آغاز کردیم و در مجموع شاید کمتر از 50 میلیون تومان کمک دولتی دریافت کردیم؛ اما طی چند سال این طرح به خوبی نهادینه شد و هزاران قاری به جامعه تحویل داد.

با همدلی می‌توان کار‌ها را به راحتی پیش برد

حشمتی با اشاره به اینکه همدلی می‌تواند همه کارها را به خوبی پیش ببرد، گفت: با امکانات موجود هم می‌توان کار را پیش برد اما آنچه نیاز است همدلی است. در جبهه‌های جنگ همین همدلی بود که کار را پیش می‌برد و اگر جامعه قرآنی پس از همدلی طرحی درست برنامه‌ریزی کند و با یکدیگر آن را به اجرا برساند، شاهد رشد فرهنگ قرآنی خواهیم بود.

وی با اشاره به ضرورت فهم قرآن گفت: در مجموع برنامه‌های قرآنی، تلاوت مجلسی بیشتر در دل می‌نشیند اما زیباتر از تلاوت، فهم قرآن است؛ وقتی قرآن در وجود یک جوان نفوذ کند آن فرد مجذوب و زیبا می‌شود؛ به عنوان مثال امام‌خمینی(ره) فردی بسیار جذاب بود و کلامش بر دل و جان می‌نشست و همه اینها به دلیل وجود قرآن و فرهنگ اهل بیت(ع) در قلب امام بود.

اساس وحدت تقوای الهی است

«حبیب مهکام» استاد قرآن طی سخنانی کوتاه با اشاره به آیات 102 و 103 سوره آل عمران گفت: اگر به دنبال وحدت هستید اساس آن تقوای الهی است و قرآن کریم مصداق و محور وحدت است؛ از این رو از جامعه قرآنی انتظار داریم برای تقویت وحدت گام بردارند و با تقوای الهی عزم ملی و مدیریت جهادی را محقق کنند.

«احمد مسجدجامعی» رئیس شورای شهر تهران دیگر سخنران مراسم بود که طی سخنانی این دیدارها را با برکت دانست و گفت: برگزاری چنین برنامه‌هایی بسیار بابرکت است اما بهتر است رسمی نباشد.

وی با اشاره به تنظیم سند قرآنی در شهرداری تهران گفت: فعالیت‌های قرآنی طی سال‌های اخیر اوج خوبی داشته و امیدواریم با تنظیم سندهای قرآنی شاهد اوج دیگری در این فعالیت‌ها باشیم.

باور‌های دینی با رسانه‌های جدید در روح انسان نفوذ نمی‌کند

مسجد جامعی با اشاره به گرایش فعالیت‌های قرآنی به رسانه‌های جدید اظهار داشت: تصور من این است که در بحث دین و فعالیت‌های قرآنی به رسانه‌های جدید خیلی دلبسته‌ایم و فکر می‌کنیم این رسانه‌ها می‌توانند عشق و ارادت به قرآن را فراهم کنند. اما آنچه شاهد آن هستیم این است که باورهای دینی با رسانه‌های جدید در روح انسان نفوذ نمی‌کند؛ مثلا فضای عزاداری، سینه‌زنی و مشارکت برای شکل دادن آن با تماشای آن از رسانه متفاوت است؛ همچنین گذشتگان، جلسات مذهبی را با اخلاص برگزار می‌کردند و امروزه صفا و صمیمیت آن دیده نمی‌شود.

وی با اشاره به قدمت ده‌ها ساله برخی جلسات قرآنی گفت: امروزه در همین تهران جلساتی وجود دارد که ده‌ها سال سابقه فعالیت دارند و بهتر است ما این تجربه را که نسل به نسل به ما رسیده به جوانان منتقل کنیم.

انتهای پیام/ت
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها