امروز : سه شنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۶ - 2017 October 17
۲۲:۰۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 7440
تاریخ انتشار: ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۳۲
تعداد بازدید: 83
به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، غلامحسین الهام معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس جمهور صبح امروز ...

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، غلامحسین الهام معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس جمهور صبح امروز در مراسم افتتاحیه ششمین کنفرانس ملی نظام اداری الکترونیکی در دانشگاه صنعتی امیرکبیر، گفت: با وجود اینکه خیل عظیم کارکنان دولت علاقمند به نظام اداری پاک و سالم هستند و مجموعه امینی از کارکنان در دولت خدمت می‌کنند، نظام اداری کشور مطلوب و رضایت بخش نیست.

وی افزود: قصد ایجاد شائبه ندارم ولی منکر فساد اداری نیز نمی‌شوم زیرا فساد اداری اندک در نظام اداری کشور پاکی کارکنان دولت را زیر سوال می‌برد که البته مبارزه با فساد اداری نباید خدشه‌ای به پاکی کارکنان دولت باشد.

الهام ادامه داد: فساد اداری سبب بد نامی در عرصه بین المللی و مانع از سرمایه گذاری‌های بین المللی می‌شود بنابراین در یک نظام اداری فاسد یک سرمایه گذار نمی‌داند برای سرمایه گذاری در کشور باید چه کاری انجام دهد و به دلیل در دسترس نبودن امور اداری، واسطه‌ها و قارچ‌های مسموم در این نظام رشد می‌کنند.

وی گفت: در نظام اداری مسموم دلال‌ها برای وقت گرفتن از یک مسئول نیز رشوه می‌گیرند و به این صورت کرامت انسانی ارباب رجوع حفظ نمی‌شود.

معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس جمهور دولت دهم را بی سابقه ترین دوره تاریخی در کشور دانست و گفت: اینکه نامه‌های بسیاری در سفرهای استانی به طور شخصی توسط رئیس جمهور دستور مستقیم داده شود، بی سابقه است ولی بخش عمده‌ای از این مسئله مربوط به این است که نظام اداری کشور توانمند، سالم و پاسخگو نیست زیرا در این صورت نباید انرژی مدیر کلان کشور صرف کارهای کوچک شود.

الهام ادامه داد: اگر سیستم اداری شفاف باشد نباید این اشکالات وجود داشته باشد.

وی افزود: در یک نظام اداری نامطلوب کرامت انسانی نیز از بین می‌رود که این مسئله خلاف دین و قانون اساسی است.

الهام با بیان اینکه دولت الکترونیک باید مشکلات نظام اداری را حل کند، گفت: مردم در حال حاضر برای انجام کارهای اداری استرس دارند، دولت الکترونیک باید نظام اداری را شفاف کند و امضاهای طلایی در نظام اداری حذف شود. زیرا رابطه انسان با انسان در یک نظام اداری شفاف و سالم ضرورتی ندارد.

وی حذف مراجعه مردم به دستگاه‌های اداری را ضروری دانست و گفت: کاهش مراجعه مردم به دستگاه‌های اداری جزئی از قانون است که باید تا سال 90 به اتمام می‌رسید ولی در برخی‌ از سازمان‌ها حتی آغاز هم نشده است.

معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس جمهور عنوان کرد: موانع آموزشی و پرورشی از موانعی هستند که مانع تحول نظام اداری در سازمان‌ها می‌شود در حالی که سازمان‌ها موظف هستند با نظام سنتی مقابله کنند.

وی افزود: با وجود اینکه کارشناسان فناوری اطلاعات از توانمندی زیرساخت‌ها در این حوزه می‌گویند ولی نقص‌هایی نیز وجود دارد که باید رفع شود.

وی با اشاره به ضرورت حذف نظام سنتی از نظام اداری کشور، گفت: ما به ساختارهای نرم افزاری خود تعصب داریم در حالی که نرم افزارها نو  به نو می‌شوند و نباید نرم افزارهای اضافه را حذف کنیم.

وی افزود: ساماندهی شبکه امنیتی و امنیت شبکه نیز بی تردید لازم است زیرا تهدیدهای الکترونیکی واقعیتی است که عرصه اطلاعاتی ما را تهدید می‌کند البته ما باید امنیت را حفظ کنیم ولی نباید از ترس ناامنی شبکه را تعطیل کنیم.

معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس جمهور، گفت: امروز اسناد الکترونیکی مثل اسناد کاغذی دارای اعتبار هستند و ما باید امضای الکترونیکی را جایگزین تمبر و اسکناس کنیم.

وی تاکید کرد: باید سامانه مردم ایران برای ارائه خدمت تمام دستگاه‌های اجرایی از طریق دولت الکترونیک تا پایان دولت دهم راه اندازی بشود.

الهام با اشاره به ضرورت انجام آینده پژوهی در دنیای مجازی، گفت: نظام حقوقی با نظام الکترونیکی پا به پا پیش می‌رود و آینده پژوهی حقوق در این عرصه لازم است.

وی گفت: امروز تمایل دانشجویان حقوق به تحقیقات میان رشته‌ای در آی تی رشد خوبی دارد که این مسئله موجب رشد حقوقی آی تی شده است.

وی افزود: ارتباط بین دانشکده‌های علوم انسانی و صنعتی نیز باید تقویت شود و ما آمادگی داریم این پیوند را دنبال کنیم. البته تاکنون نیز نظام مهندسی با نظام الکترونیک ارتباط مناسبی داشته است به طوری که مردم از هشت سال حاکمیت مهندسی در جامعه رضایت دارند.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار