امروز : دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 27
۰۱:۱۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 74409
تاریخ انتشار: ۱۸ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۱۲:۴۵
تعداد بازدید: 69
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در کابل، شمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی افغانستان که از زمان پایان ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در کابل، شمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی افغانستان که از زمان پایان انتخابات روز شنبه آغاز شده، همچنان ادامه دارد.

روند شمارش آراء انتخابات در افغانستان شامل مراحل زیر است:

1 – پس از آن که روند رأی‎دهی در حوزه‎های انتخاباتی پایان یافت اولین شمارش آراء در آن حوزه آغاز می‎شود.
  در این روند، آرای هر نامزد به طور جداگانه جمع آوری شده و پس از شمارش، تعداد آن در برگه‎ای که مربوط به کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان است، درج و مهر می‎شود.

2 – تعرفه‎های رأی‎دهی پس از شمارش در حوزه رأی‎دهی به مرکز منطقه منتقل شده و در آنجا از تمام حوزه‎ها روی‎هم گذاشته و آمار آن جمع‌آوری می‎شود.

گفتنی است، برگه‎های رأی‎دهی از حوزه‎های انتخاباتی که راه‎های آن صعب العبور است با حیوانات و در غیر این صورت با خودرو انتقال می‎یابد.
3 – پس از آن که تمام تعرفه‎های رأی‎دهی در مرکز یک منطقه جمع آوری و آمارگیری شد به مرکز ولایت مربوطه فرستاده می‎شود.

در مرکز ولایت نیز آرا هر نامزد به طور جداگانه دسته‎بندی و آمارگیری شده و به دفتر مرکزی کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان فرستاده می‎شود.
4 – کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان تمام تعرفه‎های رأی‎دهی نامزدها را روی‎هم گذاشته و بر اساس نتایج ارسال شده از ولایت‎های این کشور نتایج ابتدایی را اعلام می‎کند.
5 – پس از اعلام نتایج اولیه، مسئولان کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان تمام آرا را بررسی کرده و در صورتیکه یک نامزد ریاست جمهوری بتواند 1+50 درصد آرا را کسب کند وی را پیروز انتخابات و رئیس جمهور منتخب مردم اعلام می‎کند.

در صورتیکه هیچ یک از نامزدهای ریاست جمهوری نتوانند 1+50 درصد آرا را از آن خود کنند انتخابات بین 2 نامزد پیشتاز به دور دوم کشیده می‎شود.
انتهای پیام/.
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها