امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۲۱:۰۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 74418
تاریخ انتشار: ۱۸ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۱۲:۴۵
تعداد بازدید: 113
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در کابل، «نورمحمد نور» سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات اعلام کرد که نتایج نسبی انتخابات ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در کابل، «نورمحمد نور» سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات اعلام کرد که نتایج نسبی انتخابات افغانستان (آرای شمارش شده تاکنون) تا چند روز آینده اعلام می‌شود.

به گفته وی، کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان درصدد اعلام نتایج نسبی براساس درصد آرای نامزدها از طریق رسانه‌های این کشور است.

سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان همچنین اعلام کرد که انتقال تعرفه‎های انتخاباتی از تمام ولایت‎های این کشور امروز (دوشنبه) آغاز می‎شود.

آغاز روند شمارش آرا در مرکز

به گفته مسئولان کمیسیون مستقل انتخابات، شمارش آرا در حوزه‎های رأی‎دهی پایان یافته و شمارش تعرفه‎های انتخاباتی در دفاتر مرکزی این کمیسیون آغاز شده است.

«ضیاالحق امرخیل» رئیس دبیرخانه کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان شب گذشته در جمع خبرنگاران گفت: شمارش آرا در ولایت‎ها پایان یافته و تعرفه‎های انتخاباتی از 21 ولایت افغانستان به دفتر مرکزی این کمیسیون در کابل منتقل شده است.

به گفته وی، صندوق‌های  530 مرکز رأی‎دهی نیز در راه است که به زودی به مرکز منتقل می‌شوند.

امرخیل افزود: صندوق‌های 2000 مرکز رأی‌دهی نیز هنوز در مراکز اخذ رأی در فرمانداری‌های ولایات مختلف افغانستان می‌باشند.

به گفته وی، روز دوشنبه (18 فروردین) جمع بندی آرای کابل و 20 درصد ولایت‎های همجوار آن در مرکز آغاز می‌شود.

رئیس دبیرخانه کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان به نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری و شورای‎های ولایتی اطمینان داد که صندوق‌های رأی بدون دستکاری و در حضور ناظران نامزدها شمرده شده و بدون هیچ‎گونه دستبردی با حضور ناظران داخلی و خارجی به مرکز منتقل شده است.

به گفته وی، اگر چه تاکنون چالش‌های امنیتی زیادی وجود داشته، اما کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان در تلاش است تا بدون هیچ مشکلی برگه‌های رأی را با همکاری ناظران و نیرو‎های امنیتی به دفاتر ولایتی این کمیسیون انتقال دهد.

وی افزود: کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان با موضوع تقلب به صورت جدی برخورد می‌کند و اگر سندی وجود داشته باشد که تقلب صورت گرفته است آن‌را به‌ جد بررسی خواهد کرد.

حدود 350 هزار ناظر به نمایندگی از نامزدهای انتخاباتی و نیز ناظران کمیسیون مستقل انتخابات و ناظران بین‌المللی در 34 ولایت افغانستان بر انتخابات این کشور نظارت داشتند.

همچنین به گفته رئیس «بنیاد انتخابات شفاف افغانستان»، ناظران در اکثر مراکز رأی‎دهی حضور داشته و بر روند رأی‎دهی و شمارش آرا نظارت کرده‎اند.

24 اردیبهشت ماه؛ اعلام نتایج نهایی

طبق اعلام مسئولان، نتایج ابتدایی انتخابات افغانستان پس از شمارش آرا در مرکز در تاریخ چهارم اردیبهشت اعلام شده و نتایج نهایی آن پس از رسیدگی به شکایت‎های انتخاباتی در 24 اردیبهشت اعلام خواهد شد.

براساس قانون انتخابات افغانستان، در صورتیکه در دور اول انتخابات ریاست جمهوری هیچ یکی از نامزدها نتواند 1+50 درصد آرا را از آن خود کند، این انتخابات بین 2 نامزد پیشتاز به دور دوم کشیده می‎شود.

سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات در گفت‎وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس گفت که تاکنون هیچ نامزدی در انتخابات این کشور پیشتاز شمرده نمی‎شود زیرا نتایج ابتدایی این انتخابات اعلام نشده است.

این در حالی است که 3 تیم انتخاباتی نامزدهای ریاست جمهوری این کشور پیش از این در گفت‌وگو با فارس از پیشتازی خود در شمارش آرا خبر داده بودند.

با این حال، مسئولان کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان اعلام کردند که هیچ یک از نامزدها پیش از اعلام نتایج ابتدایی نمی‎تواند خود را نامزد پیشتاز اعلام کند.

انتهای پیام/.
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها