امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۱۰:۴۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 74428
تاریخ انتشار: ۱۸ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۱۲:۴۵
تعداد بازدید: 260
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در حال حاضر بررسی‌ها برای تجدید نظر در قیمت‌گذاری خودروها توسط دستگاه‌های ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در حال حاضر بررسی‌ها برای تجدید نظر در قیمت‌گذاری خودروها توسط دستگاه‌های مختلف مانند شورای رقابت، وزارت صنعت و هیأت دولت در حال انجام است.

بر این اساس یکی از مهمترین فاکتورها در این زمینه، کیفیت خودروها و نمره کیفی هر خودرو تولیدی است که سهم قابل توجهی در قیمت خودرو دارد.

یک مقام آگاه در مورد جدیدترین جزئیات قیمت‌گذاری خودروها در شورای رقابت به خبرنگار فارس گفت: شاخص کیفیت در فرمول قیمت‌گذاری خودرو در حال بازنگری است تا به این ترتیب، نحوه محاسبه نمره کیفی و سهم آن در فرمول قیمت‌گذاری خودرو مورد تجدید نظر قرار گیرد.

* خودروسازان با بهبود ظاهری، نمره کیفی می‌گیرند

وی با بیان اینکه در حال حاضر بسیاری از پارامترهای اصلی در تعیین نمره کیفی خودروها مد نظر قرار نمی‌گیرد، تصریح کرد: خودروسازان با تغییر ظاهر خودرو، نمره کیفی جدید دریافت می‌کنند، به این ترتیب در واقع نمره کلی کیفیت خودرو را بهبود می‌بخشند در حالی که خودروها از نظر عملکردی و قطعات با مشکل کیفی روبرو هستند.

وی تأکید کرد: در نتیجه بهبود کلی خودرو وضعیتی نزولی داشته ولی به دلیل بهبود ظاهر خودرو، نمره کیفی بهبود یافته است که از نظر شورای رقابت قابل قبول نیست.

این مقام آگاه توضیح داد: به این ترتیب خودروسازان با این بهانه که نمره کیفی خودرو بهبود پیدا کرده، مجوز افزایش قیمت دریافت می‌کنند، حال آنکه کیفیت کلی خودرو کاهش یافته است.

* شاخص‌های سازمان بازرسی استاندار در مورد نمره کیفی خودروها بازنگری می شود

وی با بیان اینکه شاخص‌های سازمان بازرسی استاندار و کیفیت ایران در زمینه تعیین نمره کیفی خودروها در حال بازنگری است، گفت: یکی دیگر از مسائل موثر در قیمت‌گذاری خودروها، نرخ تورم بخشی است که بانک مرکزی جدیدترین نرخ را اعلام خواهد کرد.

وی افزود: با توجه به روند نزولی نرخ ارز به نظر می‌رسد تورم بخشی، افزایشی نداشته باشد.

وی ادامه داد: از سویی ممکن است کیفیت خودرویی در درجه پایین قرار داشته باشد و در رده خیلی بد قرار گیرد ولی با برخی بهبودها به رده بد تغییر کند که در این صورت با توجه به اینکه هنوز کیفیت خودرو در رده قابل قبولی قرار نگرفته، دلیلی ندارد که بابت این بهبود کیفیت از مصرف کننده پول اضافه گرفته شود.

وی توضیح داد: تندر 90 جزء خودروهایی است که از نظر کیفیت قابل قبول است ولی محصولی مانند پراید ممکن است در ظاهر بهبودهایی داشته باشد، اما خودروی بهینه‌ای نیست.

وی ادامه داد: مدل‌های مختلفی برای ارزیابی کیفی خودروها در حال بررسی است که یکی از آنها در شورای رقابت نهایی خواهد شد.

* فرمول جدید قیمت‌گذاری اردیبهشت اعلام می‌شود

این مقام آگاه پیش‌بینی کرد نظر نهایی شورای رقابت در مورد قیمت‌گذاری جدید خودروها در اردیبهشت ماه به هیأت دولت ارائه شود.

وی با بیان اینکه قیمت خودروها امسال از محل رشد مالیات بر ارزش افزوده 2 درصد افزایش یافته است، گفت: تورم بخشی یکی از موارد تأثیرگذار در فرمول قیمت‌گذاری خودرو است که ممکن است برای برخی خودروها تا 4 یا 5 درصد و برای برخی خودروها نیز منفی باشد.

وی ادامه داد: طبق فرمول قیمت‌گذاری خودرو، خودروسازان باید قیمت خودرو را از محل افزایش بهره‌وری در هر سال 2 درصد کاهش دهند که قیمت خودرو از این محل باید کاهش یابد و در عین حال، تأثیر تورم بخشی و نمره کیفیت نیز لحاظ شود.

* روند کاهشی تورم بخشی

وی با بیان اینکه تورم بخشی با میزان ارزبری خودروها رابطه مستقیم دارد، گفت: با توجه به کاهش نرخ رسمی و آزاد ارز، میزان تورم بخشی برای خودروها روندی کاهشی داشته است.

این مقام آگاه با بیان اینکه لیست هزینه تمام شده تولید شرکت‌های خودروساز نیز در قیمت‌گذاری خودروها مد نظر است، گفت: اگر قیمت خودرویی افزایش داشته باشد، این افزایش، جزئی خواهد بود.

وی ادامه داد: بر اساس شاخص‌های قبلی ممکن است امکان افزایش قیمت خودروها وجود داشته باشد ولی این شاخص‌ها ‌بازنگری خواهد شد تا به سمت افزایش رقابت‌پذیری، بهبود کیفیت و افزایش توان خرید مردم حرکت کنیم.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها