امروز : سه شنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۶ - 2017 September 19
۱۷:۳۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 74429
تاریخ انتشار: ۱۸ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۱۲:۴۵
تعداد بازدید: 100
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از روزنامه «وال‌استریت‌ژورنال»، ایران تاکنون نتوانسته به بخش اعظم درآمدهای نفتی خود را ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از روزنامه «وال‌استریت‌ژورنال»، ایران تاکنون نتوانسته به بخش اعظم درآمدهای نفتی خود را که از حالت بلوکه خارج شده، دسترسی پیدا کند و این موضوعی است که می‌تواند تلاش‌ها برای پایان دادن به بن‌بست 10 ساله بر سر برنامه هسته‌ای ایران را با دشواری مواجه کند.

این مسئله‌ای است که در ده‌ها مصاحبه‌ صورت گرفته با مقامات، دیپلمات‌ها، بانکداران و وکلای غربی و ایرانی مطلع نسبت به موضوع تشریح شده است.

به نوشته وال‌استریت‌ژورنال، مجموعا حدود 100 میلیارد دلار از درآمدهای نفتی ایران به سبب تحریم‌های آمریکا در حساب‌های کشورهای واردکننده بلوکه شده است. بر اساس توافق ژنو، تنها 4.2 میلیارد از این درآمدها قرار بود به صورت تدریجی آزاد شود.

یکی از دلایلی که موجب شده ایران در دسترسی به این مبالغ با دشواری مواجه شود، هراس بانک‌ها از نقض تحریم‌های سفت و سخت آمریکاست، به خصوص آنکه توافق ژنو موقت بوده و خروجی نهایی مذاکرات هنوز به طور قطعی مشخص نیست. در صورتی که بانک‌ها تحریم‌های آمریکا را نقض کنند، ممکن است از سیستم بانکی این کشور کنار گذاشته شوند که این امر به حذف دلار از مبادلات آن‌ها یا اعمال جریمه‌های سنگین علیه‌شان، منجر می‌شود.

به نوشته وال‌استریت‌ژورنال، برخی مقامات غربی ایران را به تأخیر متهم کرده و می‌گویند تهران در تعیین موارد مربوط به پرداخت از جمله اینکه پول‌ها باید به کجا ارسال شود و اینکه قرار است چطور خرج شود، کند عمل کرده است.
به نوشته وال‌استریت‌ژورنال، برخی مقامات غربی تا حدی ایران را به تعلل متهم کرده و می‌گویند تهران در تعیین موارد مربوط به پرداخت از جمله اینکه پول‌ها باید به کجا ارسال شود و اینکه قرار است چطور خرج شود، کند عمل کرده است.
این گزارش با اشاره به اظهارات «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران که در ماه مارس اراده غرب برای «انجام تعهداتش» را زیر سوال برده بود، نوشته است که مقامات غربی تأکید دارند که به این تعهدات پایبند بوده و آن‌ها را اجرایی می‌کنند.
«وال‌استریت ژورنال» در ادامه هشدار داده است که بروز دشواری در روند دستیابی ایران به تعهداتش بر اساس توافق موقت می‌تواند مسیر اعتمادسازی را نیز با مانع مواجه کند. با این حال این روزنامه نوشته است که از زمان توافق موقت اقتصاد ایران تا حدی با ثبات شده و درآمدهای نفتی این کشور هم افزایش یافته است.

گزارش در حال تکمیل است...

انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار