امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۰۴:۱۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 74550
تاریخ انتشار: ۱۹ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 67
حجت‌الاسلام والمسلمین علیرضا سلیمی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اراک با اشاره به الزاماتی که در بخش فرهنگی وجود دارد، گفت: در فضای فرهنگی ...

حجت‌الاسلام والمسلمین علیرضا سلیمی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اراک با اشاره به الزاماتی که در بخش فرهنگی وجود دارد، گفت: در فضای فرهنگی امروز کشور آلاینده‌هایی وجود دارد  که باید به صورت جدی در پالایش این فضا ورود پیدا کرده و اجازه ورود این آلاینده‌ها را نداد، در این راستا همه باید به مسئولیت خود عمل کنند، ما نمی‌توانیم فضای فرهنگی را به بهانه‌های واهی رها کنیم، چرا که رها کردن فضای فرهنگی کشور به حال خود موجب گسترش ویروس‌های فرهنگی بیگانه به داخل شده و کالبد فرهنگی را دچار بیماری و ضعف می‌کند.

* دغدغه رهبری در حوزه فرهنگ کمتر از اقتصاد نیست

نماینده مردم دلیجان و محلات در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه دغدغه رهبری در حوزه فرهنگ کمتر از اقتصاد نیست، گفت: فرهنگ از نیازهای واقعی جامعه بوده و نامگذاری امسال با مطالعات میدانی و کاملا دقیق و به جا صورت گرفته است.

وی بیان کرد: نامگذاری سال‌های گذشته بیشتر با انتخاب عناوین اقتصادی همراه بود، اما امسال مقام معظم رهبری فرهنگ را به اقتصاد افزوده است که این نشان دهنده اهمیت فرهنگ به اندازه اقتصاد و بلکه بیشتر از آن است چرا که یک جامعه بدون فرهنگ نمی‌تواند یک اقتصاد سالم داشته باشد و به همین دلیل به وابستگی کشانده می‌شود.

* برخی مدیران بی‌میل نیستند پنجره را به سمت اردوگاه فرهنگی بیگانه باز کنند

سلیمی تصریح کرد: متاسفانه روزنه‌هایی در پاره‌ای از مدیریت‌های فرهنگی کشور به وجود آمده و گاها مشاهده می‌شود برخی مدیران بی‌میل نیستند پنجره را به سمت اردوگاه فرهنگی بیگانه باز کنند و آنچنان که باید بر فرهنگ اسلامی ایرانی استوار باشند، پایبند نیستند و اینها موجب شده است که امسال موضوع فرهنگ به عنوان یک دغدغه مهم مد نظر مقام معظم رهبری قرار گیرد.

نماینده مردم دلیجان و محلات در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در حال حاضر در بخش تولیدات فرهنگی مبتنی بر فرهنگ اصیل ایرانی اسلامی گام‌های بلندی در کشور برداشته نشده است و در این بخش یک نوع رخوت و سستی وجود دارد.

سلیمی افزود: همچنین در بحث الگو سازی در بخش‌های اجتماعی، ملی، اداری و شخصیت‌های قابل اعتماد جامعه دچار سهل‌انگاری شده و مجموعه این عوامل موجب شده که مقام معظم رهبری به موضوع فرهنگ به صورت خاص نگاه کنند.

وی با تأکید بر اینکه فرهنگ از نیازهای واقعی جامعه بوده و نامگذاری امسال به عنوان «سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی» با مطالعات میدانی و کاملا دقیق و به جا صورت گرفته است، اظهار داشت: با توجه به اهمیت مقوله فرهنگ باید گفت مدیران و مسئولان نباید صرفا نگاه شعاری به این موضوع داشته باشند، بلکه باید تکالیف خود را به صورت جدی انجام دهند و با جدیت به این بحث ورود پیدا کنند.

* کوتاهی موجب گرفتار شدن فرهنگ اصیل ایرانی اسلامی در گرداب فرهنگ غرب می‌شود

نماینده مردم دلیجان و محلات در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تعلل و کوتاهی در پرداختن به موضوع فرهنگ موجب خواهد شد که فرهنگ اصیل ایرانی اسلامی در گرداب فرهنگ غرب گرفتار شود، بیان کرد: مسئولان و مدیران فرهنگی نباید از مسئولیتی که بر عهده گرفته‌اند، فرار کنند، متاسفانه گاها اظهار نظرهایی شنیده می‌شود که نشان دهنده مسئولیت گریزی برخی از مسئولان است که باید با دقت بیشتری چنین اظهار نظرهایی بیان شود.

وی، مشارکت در بخش تولیدات فرهنگی را از دیگر الزامات این بخش دانست و ادامه داد: باید در این حوزه رویکرد جدیدی را تجربه کرد، تولیدات فیلم، کتاب، روزنامه و حتی تولیدات فرهنگی که از طریق تریبون‌های تاثیرگذار صورت می‌گیرد، باید با درک حساسیت این مهم صورت گیرد.

نماینده مردم دلیجان و محلات در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه امروز نیازهای نوینی فراروی ما گشوده شده است، خاطر نشان ساخت: فضای جدیدی که در جامعه امروز به وجود آمده، نیازمند مسیرهای جدید است و با تکیه بر روش‌های دمده شده و غیر کارا نخواهیم توانست این مسیر را مدیریت کنیم.

سلیمی اضافه کرد: یکی از مشکلاتی که امروز در کشور به وضوح در حوزه فرهنگی به چشم می‌خورد، سیاست‌های متفاوتی است که با رفتارهای متناقض بعضی از مسئولان پیگیری می‌شود و این رفتارها به شدت آسیب‌زا هستند.

* انتخاب مدیران غیرمتخصص باعث ایجاد شکاف در حوزه فرهنگ می‌شود

وی در پایان اذعان داشت: برای حل مشکلات فرهنگی باید در مهندسی فرهنگی اقدامات اساسی را ساماندهی کنیم، امروز خلاءهای جدی در حوزه مهندسی فرهنگی در کشور وجود دارد، در بخش مدیریت فرهنگی و در انتخاب مدیران باید نهایت دقت صورت گیرد، مدیرانی باید در حوزه فرهنگ مسئولیت‌ را بر عهده گیرند که از تخصص و توانمندی لازم برخوردار باشند، چرا که انتخاب مدیران غیر متخصص باعث ایجاد شکاف و رخنه در حوزه فرهنگ می‌شود.
انتهای پیام/87001/ذ40
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها