امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 19
۱۱:۴۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 74572
تاریخ انتشار: ۱۹ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 55
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از تبریز، روزهای ابتدایی سال که می‌شود به رسم سنتی قدیمی کرایه‌های تاکسی افزایش پیدا می‌کند. ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از تبریز، روزهای ابتدایی سال که می‌شود به رسم سنتی قدیمی کرایه‌های تاکسی افزایش پیدا می‌کند. حالا چه این افزایش نرخ‌ها در شورای شهر به تصویب رسیده باشد یا نه، رانندگان تاکسی زیادی اهمیتی به این تصمیم‌گیری‌ها ندارند و با افزایش قیمت‌ها کار خود را می‌کنند.

تبریزی‌ها دیگر عادت کرده‌اند هر بار که در یک مسیر مشخص سوار تاکسی می‌شوند موقع پیاده شدن با نرخی جدید روبه‌رو شوند. شاید آن اوایل خیلی‌ها از این کرایه‌های سلیقه‌ای تعجب می‌کردند، خیلی‌ها داد و قال راه می‌انداختند و خیلی‌ها هم آغاز به بحث با راننده می‌کردند ولی در نهایت همه تسلیم این تصمیم‌های نانوشته شدیم!

حالا در اولین ماه از آغاز سال جدید با وجود این‌که هنوز نرخ کرایه‌ تاکسی‌ها به‌طور رسمی در شورای شهر  تبریز به تصویب نرسیده و مسئولان هرگونه افزایش خودسرانه نرخ کرایه‌ها از سوی رانندگان تاکسی را غیرقانونی می‌دانند، اما کافی است همین مسئولان پرسه‌ای در شهر بزنند تا باز هم به وضوح شاهد افزایش محسوس نرخ کرایه‌ها به خصوص در تاکسی‌های گردشی که گاه به مشاجره لفظی میان مسافران و رانندگان می‌انجامد، باشند.

درآمد رانندگان تاکسی کمتر از کارگران است

در این بین اصغر عابدزاده ، عضو شورای شهر تبریز در نخستین جلسه شورای شهر با مطرح کردن این موضوع که هم اکنون 18 هزار راننده تاکسی در تبریز فعالیت می‌کنند، گفت: راننده‌های تاکسی با وجود سختی‌های زیادی که روزانه متحمل می‌شوند ولی متاسفانه کمتر از یک کارگر درآمد دارند.

وی تاکید کرد: در سال جدید با توجهی ویژه به مشکلات این قشر در شورای شهر تبریز باید سعی کنیم اندکی از بار مشکلات آنها برداریم.

همین گفته و تذکر کوتاه در نخستین جلسه شورای شهر نشان می‌دهد به همین زودی باید منتظر تصمیم‌گیری جدید شورای شهری‌ها در مورد افزایش نرخ کرایه تاکسی‌ها باشیم!

کرایه تاکسی‌ها کمتر از 25 درصد افزایش می‌یابد

سخنگوی شورای شهر تبریز در گفتگو با امید تبریز در پاسخ به اینکه آیا در سال جدید نرخ کرایه‌های تاکسی افزایش پیدا می‌کند، گفت: با توجه به اینکه چه ما کرایه‌ها را افزایش دهیم و چه نه ، نرخ‌ها تغییر می‌کند؛ برای جلوگیری از بوجود آمدن دوگانگی نرخ‌ها در جلسه فردای هیئت رئیسه شورای شهر بحث افزایش کرایه‌ها مطرح می‌شود.

سعید حاجی‌زاده با بیان اینکه فعلا میزان این افزایش نرخ کرایه‌ها مشخص نیست، تصریح کرد: با وجود اینکه در تهران کرایه‌ها 25 درصد افزایش می‌یابد ولی طول مسیرها و موقعیت شهر ما با پایتخت متفاوت است و طبعا کرایه‌ها هم با توجه به موقعیت تبریز کمتر از 25 درصد افزایش پیدا می‌کند.

وی زمان دقیق اعلام نرخ کرایه‌های جدید را منوط به جلسات روزهای آتی عنوان کرده و یادآور شد: برای جلوگیری از بوجود آمدن مشکلات احتمالی برای شهروندان در این مورد، سعی می‌کنیم به زودی نتایج این تصمیم‌گیری را اعلام کنیم.

افزایش کرایه‌ها حق رانندگان تاکسی

یکی از رانندگان تاکسی که با وجود آشفته باز این روزها همان کرایه‌ای را می‌گیرد که روی تابلوهای سر چهارراه‌ها زده شده است، می‌گوید: افزایش نرخ کرایه تاکسی‌ها منطقی است. کرایه تاکسی‌ها باید متناسب با افزایش هزینه‌های زندگی بیشتر شود به نحوی که تاکسیرانان از پس هزینه‌های زندگی خود برآیند.

وی ادامه می‌دهد: تاکسیرانی جزو مشاغل سخت است و یک راننده تاکسی سه برابر درآمد ماهانه خود، هزینه استهلاک و نگهداری خودرو را دارد و همه این مسائل باید در تصویب نرخ کرایه تاکسی‌ها تاثیرگذار باشد.

به اعتقاد راننده تاکسی‌ها، راننده تاکسی باید مبلغی را به عنوان کرایه از مسافران دریافت کند که برای او صرف داشته باشد.

آنان معتقد هستند در حال حاضر حقوق کارگران و کارمندان طبق مصوبه دولت افزایش 18 تا 25 درصدی داشته راننده تاکسی جزو کدام اقشار هستند نباید درآمد آنها افزایش یابد.

دهن کجی ِکرایه‌ها سلیقه‌ای به نرخ‌های رسمی

ولی این گرانی‌ها چه تاثیری بر جیب مسافران دارد؟ یکی از شهروندان تبریزی در این باره می‌گوید: اینکه کرایه‌ها افزایش پیدا کند یا نه دیگر فرقی ندارد. هر چند وقت یک بار به طور غیر رسمی راننده تاکسی‌ها خود تصمیم می‌گیرند کرایه‌ها را افزایش دهند. مثلا اگر قبل از عید نرخ مسیری مثل شهرک باغمیشه تا بازار 800 تومان بود این رقم بعد از عید به 1000 تومان رسیده است. این در حالی است که هنوز هیچ افزایش نرخی اعلام نشده است.

یکی دیگر از شهروندان تبریزی هم با تاکید بر این رفتارهای سلیقه‌ها و خودمختار می‌گوید: حتی اگر روی تابلوهای سر میدان‌ها و مسیرهای اصلی نرخ کرایه مسیرهای کوتاه و مستقیم 300 تومان زده شده باشد چیزی که در اکثر مسیرهای تبریز می‌بینیم خلاف این را ثابت می‌کند بطوریکه راننده‌ها برای همین مسیر 500 تومان از مسافرها دریافت می‌کنند.

با تمام اینها همین روزهاست که خبر افزایش کرایه‌های تاکسی به گوشمان خواهد رسید و البته طبیعی است که زیاد تعجب نمی‌کنیم چرا که به لطف راننده تاکسی‌ها از چند ماه قبل با نرخ‌های جدید آشنا شده‌ایم. انگار در ماراتن نرخ‌های قانونی و تصمیم‌های سلیقه‌ای رانندگان تاکسی همیشه مصوبات اجرایی چند قدم از گفته راننده‌ها عقب‌تر است.

هرچند رانندگان تاکسی نگران تامین معیشت خانواده خود هستند و اعضای شورای شهر و مسئولان شهری افزایش نرخ کرایه‌ها بر اساس نرخ رشد سالانه تورم در جامعه را حق قانونی این قشر می‌دانند، اما به نظر می‌رسد دغدغه حمایت از رانندگان تاکسی، مسئولان شهرداری و اعضای شورای شهر را از توجه به مشکلات و دغدغه‌های مسافران تاکسی که گاه مجبورند ماهانه مبلغ قابل توجهی را در سبد هزینه‌های زندگی خود به این منظور کنار بگذارند، بازداشته است.

احتمال افزایش دومرحله‌ای نرخ کرایه تاکسی‌ها»؛ اعلام این خبر آن هم در شرایطی که شهروندان تبریزی هنوز از شوک افزایش نرخ کرایه تاکسی‌ها در سال‌جاری بیرون نیامده‌اند، یک بار دیگر مسافران دائمی این وسیله نقلیه عمومی را در روزهای آینده غافلگیر می‌کند.

هرچند این موضوع اتفاق جدیدی نبود و شهروندان تبریزی چنین شرایطی را دی ماه 89 و درست در زمان اجرای مرحله اول طرح هدفمندی یارانه‌ها تجربه کرده بودند، اما شاید این انتظار را نداشتند که حالا در آستانه اجرای مرحله دوم طرح هدفمندی یارانه‌ها یک بار دیگر شاهد تکرار چنین وضعیتی باشند.
****************
نگارنده: سحر فکردار
****************
انتهای پیام/60003/ی40/د1000
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها