امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۰۱:۵۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 74647
تاریخ انتشار: ۱۹ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 45
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس،‌ دور سوم گفت‌وگوهای ایران و 5+1 برای رسیدن به راه حل جامع برنامه هسته‌ای قرار است از امروز ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس،‌ دور سوم گفت‌وگوهای ایران و 5+1 برای رسیدن به راه حل جامع برنامه هسته‌ای قرار است از امروز (19 فروردین) در وین برگزار شود که سومین نشست طرفین در راستای دستیابی به توافق جامع در این شهر است.

دور اول مذاکرات در وین بیشتر به مذاکره درباره چارچوب‌های زمانی و دستور کارها اختصاص داشت و در دور دوم این مذاکرات که روزهای 27 و 28 اسفند ماه در این شهر برگزار شد، به مباحثی چون غنی‌سازی، رآکتور تحقیقاتی اراک و تحریم‌ها پرداخته شد و آنگونه که وزیر امور خارجه ایران در نشست خبری بعد از پایان دور دوم گفت‌وگوها عنوان کرد موضوعاتی چون دسترسی ایران به فناوری، بازار تجارت و منابع بانکی، نحوه نظارت و بازرسی و زمان دوره نهایی از جمله مباحثی است که در این دور از مذاکرات به آن پرداخته خواهد شد.

در این میان یکی از موضوعاتی که هم در دور دوم و هم در این دور از مذاکرات مورد توجه است بحث درباره همکاری‌های بین‌المللی در زمینه فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای است و طرف غربی تلاش دارد تا این مسئله یعنی دسترسی ایران به همکاری‌های بین‌المللی در زمینه فناوری را که در توافق ژنو (برنامه اقدام مشترک) هم به آن اشاره شد را به عنوان یک امتیاز به ایران معرفی کند.

این درحالی است که براساس پادمان این وظیفه آژانس بین المللی انرژی اتمی و حق ایران است که از همکاری‌های فنی این نهاد بین‌المللی بهره‌مند شود ولی طرف‌های غربی با اعمال تحریم‌هایی غیر قانونی علیه ایران کشورمان را از این حق محروم کردند.

هرچند دانشمندان ایرانی توانسته‌اند خلاء‌های ناشی از این عدم همکاری را پر کنند و به عنوان نمونه زمانی که طرف‌های غربی و آژانس از همکاری با ایران در ساخت راکتور تحقیقاتی آب سنگین سرباز زدند، دانشمندان کشورمان با عبور از مرزهای تصنعی غرب برای عدم پیشرفت ایران در عرصه هسته‌ای توانستند به این فناوری و ده‌ها مورد دیگر دست پیدا کنند تا به قول علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان هیچ قله‌ای در دانش هسته‌ای نمانده که دانشمندان کشورمان آنرا فتح نکرده باشند.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها