امروز : سه شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۶ - 2017 November 21
۲۰:۵۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 74654
تاریخ انتشار: ۱۹ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 50
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس،‌ در آئین افتتاح نمایش «مرداب روی بام» که شامگاه گذشته 17 فروردین ماه در تماشاخانه ایرانشهر ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس،‌ در آئین افتتاح نمایش «مرداب روی بام» که شامگاه گذشته 17 فروردین ماه در تماشاخانه ایرانشهر برپا شد، مجید سرسنگی ضمن اظهار امیدواری از اینکه در سال جاری شاهد اجراهای خوبی در تماشاخانه ایرانشهر خواهیم بود، گفت: ملاک ما در تماشاخانه ایرانشهر ایجاد فرصت برای افرادی است که کار بلد هستند و به صورت حرفه‌ای فعالیت می‌کنند.

رئیس تماشاخانه ایرانشهر با اعتقاد به اینکه بودجه تئاتر کشور نباید به صورت یکسان میان افراد مختلف تقسیم شود، ادامه داد: در تماشاخانه ایرانشهر هر هنرمندی که فعالیت و کار بهتری داشته باشد و بیشتر به خانواده تئاتر وابسته باشد فضای بیشتری در اختیارش قرار خواهد گرفت چرا که اینکار باعث می‌شود تا افرادی که به صورت تفننی کار می‌کنند کم کم از گردونه کار در حوزه تئاتر خارج شوند.

وی در خصوص برنامه‌های سال جدید تماشاخانه تشریح کرد: امسال چند اثر نمایشی خارجی با اجراهای طولانی مدت میزبان تماشاگران در تماشاخانه ایرانشهر خواهند بود. همچنین یک فصل جوان برای جوانانی که امکان اجرا در سالن‌های حرفه‌ای ندارند، در نظر گرفته شده تا در قالب اجرهای کوتاه توانایی‌های خود را اثبات کنند.

سرسنگی با تاکید بر اینکه تئاتر شهرستان پشتوانه و پناهگاه تئاتر حرفه‌ای است، اذعان کرد: در سال جاری یک یا دو اجرا از شهرستان‌ها خواهیم داشت تا با عملیاتی شدن طرح اجرای آثار هنرمندان شهرستانی، هنرمندان دیگر استان‌ها نیز از امکانات تئاتری کشور بهره‌مند شوند.
 
وی اظهار کرد: پس از اجرای دو نمایش «مرداب روی بام» و «سه روایت از زندگی»، نمایش «هملت» به کارگردانی آرش دادگر و نمایش «قصه‌های پلنگ صورتی» کاری از آروند دشت‌آرای روی صحنه خواهد رفت. همچنین برنامه این تماشاخانه تا نیمه اول سال 1394 مشخص شده است تا زمان بهتر و بیشتری برای برنامه‌ریزی‌های لازم ایجاد شود.

رئیس تماشاخانه ایرانشهر با بیان اینکه کارگردانان امسال این مجموعه نمایشی جزء برجسته‌ترین کارگردانان تئاتر کشور هستند، افزود: در تماشاخانه انتظامی دوره جدیدی از فعالیت‌ها را آغاز کرده‌ایم و روزانه حداقل سه اجرا از آثار هنرمندان جوان و کارگردانانی که کارهایشان کمتر متکی به عناصر اجرایی است، خواهیم داشت. همچنین بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده در نوبت صبح به تئاتر کودک و نوجوان پرداخته خواهد شد و این بخش را که کمتر به آن توجه شده تحت پوشش قرار می‌دهیم.

سرسنگی در پاسخ به پیشنهاد حسین پاکدل مبنی بر اینکه هر ساله آثار نمایشی روی صحنه رفته در تماشاخانه ایرانشهر، توسط بزرگان و اساتیدی از خانه تئاتر و بنیادهایی چون رادی مورد ارزش‌گذاری قرار گیرند، بیان کرد: بحث جایزه ایرانشهر که پیرامون سخنان حسین پاکدل به عنوان یک پیشنهاد مطرح شد، بنا بر آراء بزرگان تئاتر در سال 1394 اجرایی خواهد شد.

وی در ادامه سخنانش با گلایه از اینکه بودجه خانه هنرمندان ایران هر ساله سیر نزولی دارد، اظهار کرد: ما سازمان‌ها فرهنگی هنری زیادی داریم که هیچ نقش و تاثیری در فرهنگ و هنر ندارند اما این مجموعه تنها سازمان فرهنگی کشور است که هر ساله بودجه‌اش کمتر می‌شود و این امر به دلیل برخوردهای شخصی و بی‌توجهی به خانه هنرمندان ایران است.

رضا گوران در مراسم افتتاحیه نمایش «مرداب روی بام» با تشکر از رئیس تماشاخانه ایرانشهر اعلام کرد: این گروه نمایشی یک سال گذشته از اجرای این اثر اطلاع داشتند چرا که در این مجموعه همه چیز را بر اساس نظم پیش می‌رود و می‌توان به قول و قرارها اعتماد کرد. برایم کارکردن در کنار مدیران و کارمندان این تماشاخانه بسیار لذت بخش است.

وی همچنین گفت: ما برای اجرای این نمایش فراز و نشیب‌های سختی را گذرانده‌ایم و امیدوارم برای تمامی مخاطبان رضایت بخش باشد.
 
حسین پاکدل ضمن تبریک سال نو و نزدیک شدن به روز جهانی تئاتر اذعان کرد: احساس می‌کنم آیین افتتاح آثار نمایشی در تماشاخانه ایرانشهر، شروع کار نیست، بلکه ادامه است و همه ما ادامه‌ایم و پیش از این، آغاز شکل گرفته است.

وی با تاکید بر اینکه مجید سرسنگی منشأ بسیاری از اتفاقات است که به شکل هوشمندانه و با درایتی تماشاخانه و خانه هنرمندان ایران را حفظ کرده است، تصریح کرد: خواهشمندم دامنه آئین به صدا در آوردن زنگ آثار را از خانواده تئاتر گسترش دهیم.

پاکدل در ادامه سخنانش طرح ارزش گذاری سالانه تماشاخانه ایرانشهر را مطرح کرد و افزود: چندین بنیاد وجود دارند که به دلیل ضعف مدیریتی، شرایط نا مناسب و یا مهجوریت کارایی ندارند که می‌توانند در این طرح با همکاری خانه تئاتر و خانه هنرمندان ایران همکاری داشته باشند. 
 
در پایان این مراسم حسین پاکدل زنگ افتتاحیه نمایش «مرداب روی بام» را به صدا درآورد.
 
رضا کیانیان، محمد حاتمی، هومن سیدی، ناصح کامکاری، مسعود پاکدل، الناز شاکر دوست، وحید لک، حسن باستانی، عباس اقسامی، حمید فرخ نژاد، فر هاد تجویدی، عبداله اسکندری، عمید ابهری و محمد حسین لطیفی  از جمله هنرمندانی بودند که در آئین افتتاحیه این اثر نمایشی حضور داشتند.همچنین مسعود فروتن اجرای این مراسم را بر عهده داشت.
 
نمایش «مرداب روی بام» از این پس هر شب ساعت 19:30 در سالن استاد ناظرزاده کرمانی روی صحنه خواهد رفت.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار