امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۰۱:۲۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 74670
تاریخ انتشار: ۱۹ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 162
نبه گزارش خبرنگار موسیقی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نشست خبری کنسرت بداهه‌نوازی داریوش طلایی و مجید خلج  با حضور داریش طلایی و ...

نبه گزارش خبرنگار موسیقی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نشست خبری کنسرت بداهه‌نوازی داریوش طلایی و مجید خلج  با حضور داریش طلایی و کیوان فرزین مدیر برنامه‌های این کنسرت در تالار وحدت برگزار شد.

داریوش طلایی در ابتدای این نشست درباره برگزاری این کنسرت گفت: بیش از 12 سال است که در ایران کنسرت ندارم و دلیل آن همین بوده که از شرایط راضی نبودم و از صحنه اجرایی خارج شدم.

من از 15 سالگی در تالار وحدت اجرا می‌کردم، اما باعث تاسف است که پس از یک وقفه بسیار طولانی دوباره به صحنه جدی موسیقی باز می‌گردم.

وی افزود: متاسفانه جریان موسیقی به طوری هدایت شده که دارای خصوصیاتی است که توانسته رشد و نمو پیدا کند اما آن چیزی که رشد و نمو پیدا کرده در درجه آخر اهمیت قرار دارد. انگیزه من برای این کنسرت ایجاد حرکت جدیدی است قصد و هدف اصلی این کنسرت ارائه هنر موسیقی اصیل ایرانی است و امیدوارم در آینده بتوانم در تمام ایران اجرا داشته باشم.

طلایی با اشاره به استعدادهای موسیقایی نسل جوان گفت: در این چند سال ارتباط خوبی با جوانان اهل موسیقی داشتم و دیدم که اتفاق‌های خوبی در رده‌های سنی مختلف افتاده است و جوانان درک و شناخت عمیقی از موسیقی پیدا کردند اما متاسفانه وقتی جوانان به مرحله بلوغ موسیقایی می‌رسند دچار سردرگمی می‌شوند یکی از دلایل آن این است که الگوی خوب موسیقایی وجود ندارد وظیفه نسل قدیم این است که بتوانیم الگو باشیم برای نسل جدید، من از همین جا اعلام آمادگی می‌کنم تا تجربیات خودم را به هر نحو ممکن در اختیار جوانان بگذارم.

وی در ادامه ضمن اشاره به آلبوم سایه روشن گفت: سایه روشن کنسرتی بود که من با مجید خلج در هلند اجرا کردیم و این کنسرت بر اساس ایده‌هایی بوده که در موسیقی ایرانی داشتم خصوصیت این مجموعه در رنگ‌آمیزی آن است شما وقتی طراحی می‌کنید با سایه و روشن‌هاست که می‌توانید به اشیاء حجم دهید، خصوصیت موسیقی ایرانی هم ایجاد همین حجم‌هاست.

وی خاطر نشان کرد: در این شیوه کار که مبنای آن بداهه‌نوازی است برنامه از پیش تعیین شده‌ای وجود ندارد و من در این کنسرت با سه‌تار و تار و مجید خلج با تمبک به  اجرا خواهیم پرداخت شکل روال این کنسرت آزاد خواهد بود و البته بر اساس ملودی‌ها و طرح‌هایی است که در موسیقی سنتی وجود دارد.

طلایی در ادامه در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه چرا از خواننده در کارهایش استفاده نمی‌کند گفت: متاسفانه خوانندگی همیشه یکی از حواشی موسیقی بوده است، من دوست دارم که خواننده علم داشته باشد و علم آواز خود را در جهت موسیقی به کار گیرد اما بیشتر اوقات خواننده و به عنوان اصل و ستاره مطرح می‌شود و موسیقی به نوعی به حاشیه می‌رود.

وی در پایان گفت: همیشه پایبند بوده‌ام که زبان موسیقی ‌ام ایرانی باشد و به این معتقدم که موسیقی یکی از پایه‌های هویتی ماست و دلیل ماندگاری‌اش هم همین بوده است.

احسان فرزین مدیر برنامه‌های این کنسرت  در ادامه این نشست درباره چگونگی برگزاری این کنسرت گفت: این کنسرت در شهر شیراز در تاریخ 28 و 29 فروردین و در تهران در تاریخ 5 و 4 اردیبهشت برگزار می‌شود. خوشحالم که پس از مدت‌ها غیبت داریوش طلایی در صحنه جدی موسیقی شاهد حضور دوباره او هستیم و این اتفاق، اتفاق مبارکی است.

وی درباره عدم حمایت از موسیقی خاص و هنری گفت: بخش دولتی در طول سالیان حمایتی از موسیقی هنری نمی‌کرده و بخش خصوصی هم به دلایل مالی وارد عرصه حمایت از موسیقی‌های بدون زرق و برق نشده است. خوشحالم که انجمن موسیقی حمایت از این نوع خاص موسیقی را در دستور کار خود قرار داده است.

فرزین یادآور شد مشکلات اجرا در شهرستان‌ها بسیار زیاد است خیلی از شهرها از موسیقی جدی به دور هستند به غیر از چند شهر بزرگ شاهد اتفاق‌های خوب موسیقایی در شهرستان‌ها نیستم وزارت ارشاد در برخی موارد حمایت که نمی‌کند هیچ مشکل هم سر راه هنرمندان می‌گذارد و این وزارتخانه در این زمینه‌ها به ویژه در شهرستان‌ها حق به جانب عمل می‌کند.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها