امروز : یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 22
۰۸:۴۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 74671
تاریخ انتشار: ۱۹ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 73
محمد اللهیاری فومنی معاون فرهنگی و اجرایی بیست و هفتمین نمایشگاه کتاب تهران در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از ...

محمد اللهیاری فومنی معاون فرهنگی و اجرایی بیست و هفتمین نمایشگاه کتاب تهران در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس ضمن ارائه گزارشی از روند آماده سازی نمایشگاه کتاب در مصلای امام خمینی(ره) اظهار داشت: همانگونه که پیش‌تر هم در اخبار و گزارش‌ها اطلاع رسانی شده است اقدامات نمایشگاه کتاب در دو فاز شروع شده است.
 
* دو فاز اجرایی نمایشگاه کتاب: از دی ماه تا امروز

وی با تاکید بر این دو فاز تصریح کرد: فاز اول از دی ماه با برگزاری جلسات شورای سیاستگذاری و برنامه‌ریزی آغاز شد اما فاز دوم هماهنگی‌هایی بود که باید با نهادهای همکار نمایشگاه کتاب صورت می‌گرفت، در برپایی نمایشگاه 70 نهاد و مجموعه شهری و سازمانی دخیل بوده و همکاری می‌کنند، از جمله نهادهای شهری، مجموعه مدیریت بحران و سایر دستگاه‌های ذیربط در امر برگزاری نمایشگاه مدد رسان هستند.

به گفته این مسئول برگزار کننده نمایشگاه کتاب، پیش از آغاز سال جدید برخی امور مهم همانند هماهنگی اسناد همکاری میان ارشاد و این مجموعه‌ها رد و بدل شد، در کنار آن هم در شورای اسلامی شهر تهران و کمیسیون فرهنگی و ستاد بحران شهر تهران جلساتی برپا شد، از سوی دیگر با شروع سال هم مجموعه اجرایی فعالیت خود را از 2 فروردین ماه آغاز کرد.
 
* عملیات ساختمانی از هفته پایانی اسفند و عملیات اجرایی از دوم فروردین شتاب بیشتری گرفت/ استقرار ناشران از هفته آینده

اللهیاری با بیان اینکه از این تاریخ بود که امکانات پشتیبانی هم باید برای مصلا در نظر گرفته می‌شد از این رو پیمانکاران کار را آغاز کردند، اظهار داشت: مجموعه‌هایی در وزارت نیرو پیگیر برق بوده و مجموعه‌هایی از سوی مخابرات امور مربوط به تامین تلفن را برعهده داشتند.

معاون فرهنگی و اجرایی بیست و هفتمین نمایشگاه کتاب تهران با بیان اینکه تامین خدمات شهری برای نمایشگاه کتاب مهم شمرده می‌شود که از هفته اول فروردین به آنها توجه شده و امور آغاز شد، افزود: عملیات ساختمانی از هفته پایانی اسفند و عملیات اجرایی از دوم فروردین شتاب بیشتری گرفت. در حوزه حضور ناشران نیز برابر همکاری تشکل‌های نشر در حوزه عمومی، آموزشی، کودک و نوجوان و دانشگاهی، بین‌الملل و نشر الکترونیک با اندکی اختلاف کار ثبت نام و جانمایی به پایان رسید، در بخش‌هایی هم نقشه نهایی استقرار ناشران با کمیته ناشران داخلی هماهنگ شده و طی دو هفته آینده جانمایی نهایی را انجام می‌دهیم.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه تلاش داریم از بازه زمانی مانده تا انتهای فروردین  نهایت استفاده را ببریم و عملیات آماده سازی غرفه را انجام دهیم تا ناشران در روزهای آغازین اردیبهشت کار را طراحی و برخی ناشران که از غرفه‌های پیش ساخته و یا خود ساز استفاده می‌کنند بتوانند در موعد مقرر فضا را در اختیار گرفته و محیط را فراهم کنند.

* تدارک برنامه از سوی کمیته فعالیت‌های جنبی

اللهیاری به اقدامات محتوایی و فرهنگی هم اشاره‌ای کرد و گفت: در بخش محتوایی و فرهنگی برنامه‌ریزی‌های خوبی شده است که مستمر و روزانه با گروه‌هایی که می‌خواهند برنامه ریزی داشته باشند تمهیدات آن پیش بینی می‌شود تا مردم علاوه بر امکان تهیه و خرید کتاب بتوانند از سراهای اهل قلم استفاده بهتری داشته باشند.

وی خاطر نشان کرد: امسال و در بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران کمیته فرهنگی و علمی اهل قلم که در خانه کتاب مدیریت می‌شود علاوه بر نشست‌های سرای اهل قلم مجموعه‌هایی پیش بینی شده است. کمیته فعالیت‌های جنبی نیز برنامه‌های مختلف فرهنگی را پیش بینی کرده است که به مرور اطلاع رسانی می‌شود.
 
* بازدید ستاد بحران در هفته جاری از مصلا/ فعالیت سازهای موقت بدون مشکل خواهد بود

معاون رئیس نمایشگاه کتاب در پاسخ به اینکه معمولا در اردیبهشت ماه شاهد وزش بادهای پر سرعت بهاری و باران هستیم آیا برای سازه‌ها در فضای باز نمایشگاه مشکلی رخ نخواهد داد، تدابیر اندیشیده شده چیست، گفت: نمایشگاه کتاب در اردیبهشت ماه برپا می‌شود و هرساله شاهد نزولات آسمانی در قالب باد و باران هستیم و حتی گاها سرعت بادها زیاد است، اما بخش اعظمی از نمایشگاه در سازها برپا می‌شود چرا که هنوز مکان دائمی و مسقفی را برای برگزاری در اختیار نداریم، از این رو تاکید داشتیم تا سازه‌ها مقاوم سازی شوند پیمانکاران نیز بر این امر تاکید و توجه داشته‌اند، بر این مبنا ستاد بحران هم بازدید میدانی در این هفته از مصلای امام خمینی خواهد داشت.

معاون فرهنگی و اجرایی بیست و هفتمین نمایشگاه کتاب تهران در ادامه ضمن اشاره به این مطلب که سال گذشته نیز این موارد مورد توجه بود و بازدیدی صورت گرفت در ادامه اظهار نظرهایی ارائه شد که امیدواریم امسال از سوی شاهد بارش نزولات آسمانی باشیم و از سوی دیگر باید تدابیر ایمنی لحاظ شود تا نمایشگاه ایمنی شاهد باشیم.

* پارکینگ نمایشگاه کتاب در ضلع جنوبی

این مقام مسئول در نمایشگاه در پاسخ به اینکه ظاهرا بخش بین‌الملل هم از ضلع جنوبی خیابان شهید بهشتی به بخش فوقانی مصلا تغییر مکان کرده است، اضافه کرد: به دلیل گفت‌وگوهای پیشین با مدیریت انجمن ناشران بین‌الملل و بخش بین‌الملل، برای سهولت بهتر برای مردم، ناشران بین‌الملل به مکان پیشین دو سال گذشته نقل مکان می‌کنند تا در ضلع جنوبی شاهد پارکینگ‌ها باشیم.
 
* بررسی وجوه مشترک و اثرگذاری اقتصاد و فرهنگ دو محور اصلی شعر سال در سراهای اهل قلم نمایشگاه کتاب

اللهیاری در پاسخ به اینکه شعار سال بر دو محوریت فرهنگ و اقتصاد قرار دارد، آیا این مهم در نمایشگاه کتاب و برپایی آن مدنظر است، تصریح کرد: در حوزه فرهنگ اقتصاد نشر سمبل اصلی دو محوریت شعار سال یعنی اقتصاد و فرهنگ است، با توجه به اینکه نمایشگاه کتاب جنبه فروش دارد و ناشران داخلی توجه ویژه‌ای به آن دارند از این حیث قابل توجه است، اما نحوه تعامل اقتصاد و فرهنگ وجه اشتراک و اثرگذاری این دو جزء موضوعات مدنظر در سراهای اهل قلم بوده و پیرامون آنها برنامه‌ریزی‌هایی پیش بینی شده است. از آن جمله می‌توان به موضوعاتی چون سبک زندگی، اقتصاد مقاومتی و.. اشاره کرد.
 
* چگونگی تقدیر از ناشران نوپا را در بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران

وی در پاسخ به اینکه امسال قرار است بخشی به عنوان تقدیر از ناشران نوپا را در بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران شاهد باشیم برای این موضوع چه معیارهایی در نظر گرفته شده است، آیا بازه زمانی فعالیت ناشر مهم تلقی می‌شود، اضافه کرد: آئین نامه‌ای برای انتخاب ناشر سال وجود دارد که بر مبنای آن دو دسته از ناشران تقدیر می‌شوند؛ اول انتخاب ناشر سال در حوزه موضوع و غرفه‌های برتر داریم، اما در موضوع ناشر برتر سال، برابر آئین نامه، دوستان توجهی به ناشرانی که تعداد عناوین قابل توجهی ندارند اما برابر شاخص‌ها آثار اثرگذاری چاپ کرده‌اند، با اعتبار ویژه این دسته از ناشران که اقدامات مثبتی داشته‌اند شناسایی و مورد تقدیر قرار می‌گیرند.

اللهیاری توضیح داد: بیان اینکه امسال ناشران بر اساس معیارهایی چون دولتی یا خصوصی، تهرانی یا شهرستانی، کودک و نوجوان یا بزرگسال بودن تقسیم‌بندی و داوری می‌شوند، عنوان کرد: عناوین کتاب‌های چاپ نخست، تعداد عناوین کتاب‌های تالیفی، تعداد عناوین کتاب‌های ترجمه، تعداد عناوینی که ناشر حق رایت آن را بر اساس قرارداد معتبر به یکی از ناشران خارجی واگذار کرده است، همچنین تناسب آثار منتشر شده با نیازهای علمی و فرهنگی جامعه از جمله معیارهای انتخاب ناشران نمونه سال است.
 
* محورهای مورد تاکید وزیر و رئیس نمایشگاه کتاب/ اطلاع رسانی صحیح و ارائه خدمات در اولویت
 
معاون فرهنگی و اجرایی بیست و هفتمین نمایشگاه کتاب تهران درباره تاکید وزیر ارشاد و معاون فرهنگی ارشاد در نمایشگاه کتاب بیان کرد: در شورای برنامه‌ریزی نمایشگاه کتاب تاکیدات وزیر و رئیس نمایشگاه‌ها مورد توجه قرار گرفت، چند نکته اساسی وجود دارد، اول اینکه با توجه به حجم عظیم بازدیدکنندگان باید خدمات رفاهی خوب و رو به جلو برای ناشران و بازدیدکنندگان مهیا شود، نکته دوم اینکه اکثر مخاطبان شهر تهران و شهرستان‌ها از مدتها قبل برای بازدید از نمایگشاه کتاب زمان صرف کرده و برنامه‌ریزی می‌کنند از این رو نحوه اطلاع رسانی صحیح مورد تاکید است، ارتقاء اطلاع رسانی از موضوعات مورد توجه مسئولان است.

این معاون نمایشگاه پیرامون دیگر تدابیر اتخاذ شده اضافه کرد: با توجه به اهمیت موضوع اقتصاد نشر و اقتصاد مقاومتی و همچنین موضوع نامگذاری سال از سوی رهبر انقلاب این موضوع در روزهای اخیر پس از بیانات ایشان، در جلسات تشکیل شده معاونت فرهنگی مورد توجه قرار گرفته و مورد تاکید آقای صالحی به لحاظ محتوایی و رفاهی است.

وی در پایان به بازدید خبرنگاران از مصلای امام خمینی مکان برگزاری نمایشگاه کتاب هم اشاره کرد که به زودی از سوی کمیته روابط عمومی زمان آن اعلام می‌شود.

بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در روزهای 10 تا 20 اردیبهشت 1393 در مصلی بزرگ امام خمینی(ره) برگزار می‌شود.
انتهای پیام/
 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها