امروز : پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 19
۱۶:۵۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 74680
تاریخ انتشار: ۱۹ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 84
به گزارش خبرنگار هنرهای تجسمی فارس، محسن مؤمنی شریف رئیس حوزه هنری صبح امروز در جمع خبرنگاران به تشریح برنامه‌ها و دستاوردهای حوزه هنری در سال گذشته ...

به گزارش خبرنگار هنرهای تجسمی فارس، محسن مؤمنی شریف رئیس حوزه هنری صبح امروز در جمع خبرنگاران به تشریح برنامه‌ها و دستاوردهای حوزه هنری در سال گذشته و برنامه‌هایش در سال جدید پرداخت.

در این مراسم که به بهانه روز هنر انقلاب اسلامی در تالار مهر برگزار شد، محسن مؤمنی ترجیح داد ابتدا به تشریح برنامه‌های حوزه هنری در سال گذشته و سال جدید بپردازد و برنامه‌های مربوط به روز هنر انقلاب اسلامی را به زمان دیگری موکول کند.

مؤمنی در سخنانش به سال فرهنگ و اقتصاد اشاره داشت و از رهبر انقلاب برای نامگذاری سال 93 به این نام قدردانی کرد.

او ابراز امیدواری کرد که در این سال به اهمیت فرهنگ توجه شود و از برخوردهای هیجانی وسطحی با مقوله فرهنگ اجتناب شود تا همه عظمت فرهنگ دیده شود.

او انقلاب اسلامی ایران را محصول فرهنگ کشورمان دانست و تأکید کرد که در همه بحران‌های ایران از جمله دفاع مقدس، فرهنگ ما کشور را نجات داده است.

مؤمنی همچنین تصریح کرد: همه بحران‌های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و ...در کشورمان حل نخواهد شد مگر به واسطه فرهنگ ولی تاکنون آن گونه که باید به این مقوله توجه نشده است که از این بابت متأسفیم.

او در سخنانش به آسیب دیدن فرهنگ در دوره‌های مختلف تاریخ این کشور هم اشاره داشت و گفت: فرهنگ ما در دوره‌های مختلف از حوزه سیاست، اقتصاد و امنیت آسیب دیده است،‌ به طور مثال بعد از جنگ تحمیلی اولین آسیب زمانی به فرهنگ ما وارد شد که نسخه جهانی صندوق بین المللی پول را برای بازسازی بعد از جنگ پذیرفتیم و یا زمانی که اعلام شد از کلمه «مستضعفین» استفاده نکنیم و به جای آن از «قشر آسیب پذیر» استفاده شود که همیشه هنرمندان حوزه هنری از جمله مرتضی آوینی، علیرضا قزوه و مسعود شجاعی طباطبایی در برابر این اتفاقات، موضع گیری کردند و با آثارشان دست به افشاگری زدند.

او همچنین نگاه سیاست را به حوزه فرهنگ سطحی دانست و گفت: در حوزه سیاست همیشه بعد از هر انتخابات بیشترین آسیب به فرهنگ وارد می شود چون نگاه سیاست به فرهنگ سطحی است و مبتنی بر بنیان های اندیشه‌ای نیست و به همین دلیل رقابت انتخاباتی بر منافع ملی برتری پیدا می کند در حالی که در تمام دنیا منافع ملی جزء خطوط قرمز است.

او در ادامه سخنانش به آسیب‌هایی که به فرهنگ در طول تاریخ ایران وارد شده است اشاراتی داشت و ورود کالاهای بیگانه بدون توجه به فرهنگ بومی وملی، اجرای پروژه‌های اقتصادی بدون توجه به مقوله فرهنگ بومی وملی را از آن جمله عنوان کرد.

او همچنین در مقوله امنیتی هم بدفهمی فرهنگ را دلیل دیگری بر آسیب دیدن فرهنگ کشور عنوان کرد که هیچ گاه به نفع انقلاب و فرهنگ کشور نبوده است.

مؤمنی با تأکید بر پایبندی به آرمان‌های امام (ره) و رهبری گفت: نقشه فرهنگ کشور بر اساس همین آرمان‌ها تنظیم شده و در شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسیده است که دولت قبلی در اجرای آن تعلل کرد و امیدواریم که رئیس جمهور جدید دستور اجرای آن را اعلام کنند.

محسن مؤمنی در ادامه به وظایف و مأموریت‌های حوزه هنری به عنوان پایگاه اندیشه و هنر انقلاب اسلامی اشاره کرد و گفت: حوزه هنری به خاطر سابقه گذشته و توفیق امروز خود،‌ در نگاه مسئولان نظام و نزد مردم دارای جایگاه معتبری است و به محصولات آن اعتماد وجود دارد.

وی افزود: حوزه هنری تنها اثر تولید نمی کند بلکه در حوزه نظر هم فعال است و لذا مرجع اندیشمندان ادب و هنر انقلاب اسلامی است.

او به دیدار کارکنان و مدیران حوزه هنری با رهبری در سال گذشته اشاره کرد و گفت: در سال گذشته رهبری از حوزه هنری به عنوان محلی برای معرفی چهره های جدید یاد کردند و از حوزه هنری تقدیر کردند.

مؤمنی درباره مرکز آموزش تخصصی هنر اسلامی حوزه هنری هم گفت: این مرکز در چهار سال اخیر بیش از 2 هزار هنرجوی متعهد و بااستعداد را تربیت کرده است که شهید باغبانی که در سوریه به شهادت رسید یکی از هنرجویان این مرکز بود.

او تأکید کرد که حوزه هنری به زیرساخت‌های لازم برای اجرای کارهای بزرگ توجه داشته است.

مؤمنی گفت: حوزه همیشه کمترین سهم را در بودجه عمومی و بیت المال داشته و از این بودجه به خوبی استفاده کرده است.

مؤمنی همچنین از اختصاص 64 درصد بودجه حوزه هنری به اجرای برنامه‌های حوزه خبر داد و گفت: این در حالی است که بسیاری از ارگان‌ها بیش از هفتاد درصد بودجه خود را صرف حقوق کارکنان ونگهداری سازمان می کنند.

مؤمنی گفت: ما ادعا داریم که حوزه هنری با قیمت اندک، سرعت و کیفیت بهتر کارها انجام می شود.

او حوزه هنری را برنامه محور عنوان کرد و گفت: برنامه های حوزه هنری راهبردی است و با افق سال 97 پیش می رود بنابراین دچار هیجانات زودگذر نمی شویم و به آینده توجه داریم.

رئیس حوزه هنری در بخش دیگری از سخنانش به موضوع مدیریت جهادی اشاره کرد و گفت: بحث مدیریت جهادی که در فرمایشات رهبر انقلاب به آن توجه شده است در واقع بحث راهبردی نظام است برای عبور از بحران‌های پیش رو که تعریف مدیریت جهادی از نگاه رهبری این است که در این مدیریت با نگاه و انگیزه الهی و برای جلب رضایت خدا با اتکا بر علم و درایت عمل کنیم.

مؤمنی در ادامه در تشریح مدیریت جهادی از نگاه رهبری توضیح داد: در مدیریت جهادی ناامیدی وجود ندارد بلکه نشاط و اشتیاق وجود دارد و کمبود امکانات بهانه‌ای برای عدم فعالیت نخواهد بود. همان طور که در جهاد سازندگی ما با کمترین امکانات بزرگترین کارها را انجام دادیم و با همین نگاه در دوران جنگ تحمیلی هم به حالت انفعال نیفتادیم.

مؤمنی با اشاره به توصیه رهبری به ریاست جدید حوزه هنری گفت: رهبری به ما گفتند که مدیریت جهادی داشته باشید و امیرحسین فردی یکی از کسانی بود که با مدیریت جهادی در حوزه هنری کار کرد و رهبری نیز در مراسم درگذشت ایشان از وی به عنوان هنرمندی مجاهد و انقلابی یاد کردند.

رئیس حوزه هنری همچنین گفت: مدیریت جهادی برای همه مراکز حوزه هنری در سراسر کشور تبیین و تعریف شده تا بر این اساس همه امور انجام شود.

او در بخش دیگری از سخنانش به تأسیس حوزه هنری کودک ونوجوان اشاره داشت و گفت: حوزه هنری کودک و نوجوان با موضوع سبک زندگی تأسیس شد و فعالیت خود را شروع کرده است.

او همچنین از تأسیس موسسه سوره خبر داد و گفت که حوزه هنری الکترونیک تا کمتر از دو ماه دیگر به طور رسمی افتتاح می شود.

مؤمنی در ادامه سخنانش دسترسی آسان به محصولات حوزه هنری را یکی از سیاست‌های این مرکز عنوان کرد و زنجیره‌ای کردن سینماهای حوزه هنری را در راستای این موضوع عنوان کرد.

وی با بیان این که به دستور رهبری مدیریت 27 سینمای در اختیار سازمان‌های مختلف از جمله بنیاد مستضعفان و جانبازان، بنیاد شهید و کمیته امداد امام خمینی (ره) به حوزه هنری واگذار شده است گفت: البته کار انتقال مدیریت این سینماها به حوزه هنری هنوز به طور کامل انجام نگرفته است.

او از نمایندگی فروش کتاب حوزه هنری و سوره مهر در استان‌های کشور و همچنین راه اندازی شرکت پخش محصولات فرهنگی حوزه هنری خبر داد و گفت: این دو موضوع در سال جدید پیگیری خواهد شد و به زودی انجام می‌شود تا همه محصولات حوزه هنری به دست علاقه مندانش برسد.

محسن مؤمنی در بخش مضامین هم بر تمرکز بر مضامین انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، خانواده و سبک زندگی ایرانی، اسلامی و همچنین کودک و نوجوان اشاره کرد و گفت: در بخش انقلاب اسلامی و دفاع مقدس در بخش ادبیات کارهای مهمی صورت گرفته است که انتشار بیش از یک میلیارد و 200 صفحه کتاب از آن جمله است.

او همچنین گفت که حدود 17 سال پیش به گفته مدیر وقت حوزه قرار بود که حوزه روزی یک کتاب منتشر کند که با مشکلات بسیاری همراه بود و زیرساخت های لازم برای دستیابی به این هدف فراهم نبود اما اکنون سالهاست که حوزه هنری روزی دو کتاب منتشر می کند بدون آن که هیچ فشاری بر قسمت های مختلف حوزه هنری وارد شود.

او در موضوع خانواده و سبک زندگی ایرانی و اسلامی هم توضیح داد: در چهار سال اخیر حوزه هنری در حوزه سینما، انیمیشن، کتاب و ادبیات، هنرهای تجسمی ، تئاتر و موسیقی فعالیت های بسیاری با موضوع خانواده و سبک زندگی ایرانی و اسلامی داشته است.

مؤمنی درباره موضوع کودک و نوجوان گفت: در این بخش،‌سال 91 حوزه هنری کودک و نوجوان را افتتاح کردیم و پروژه های خوبی در این بخش در حال تولید است که در زمان خود معرفی خواهد شد.

رئیس حوزه هنری به بهانه روز انقلاب اسلامی، گریزی هم به این موضوع داشت و گفت: برنامه‌های پژوهشی بسیاری در این باره داریم که با حضور استادان فن و سخنرانی صاحبنظران همراه خواهد بود.

مؤمنی همچنین از این که در بخش ادبیات و شعر در موضوع انقلاب اسلامی صاحب سبک شده‌ایم ابراز خرسندی کرد و گفت: صاحب سبک شدن در شعر اتفاقی است که هر صد سال یک بار ممکن است بیفتد و ما اکنون در زمینه شعر انقلاب اسلامی صاحب سبک هستیم.

او درباره برنامه‌های روز هنر انقلاب اسلامی هم توضیح داد: روز سه ‌شنبه مراسمی داریم که طی آن از پیشکسوتان حوزه انقلاب اسلامی تقدیر خواهد شد و تصمیم داریم که در سال آینده از چهره‌های برتر در حوزه هنر انقلاب تجلیل کنیم.

این نشست با پرسش و پاسخ کوتاه خبرنگاران با رئیس حوزه هنری ادامه یافت.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها